חברי קונגרס פרו-ישראלים בכירים הזהירו את נתניהו מסיפוח הגדה

ארבעת המחוקקים האמריקאים, שפרסמו את האזהרה במכתב לנתניהו, אינם מרבים להעביר ביקורת פומבית על ישראל. ממשל טראמפ סירב עד כה להגיב לדברי נתניהו בנושא סיפוח הגדה המערבית

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 יו"ר ועדת יחסי החוץ של הקונגרס האמריקאי, אליוט אנגל בוושינגטון, במארס
אמיר תיבון

ארבעה חברי קונגרס דמוקרטים בכירים, שידועים כתומכים מובהקים של ישראל, פרסמו היום (שישי) מכתב פומבי לראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו הזהירו מפני סיפוח של הגדה המערבית. ארבעת המחוקקים האמריקאים שחתמו על המכתב הם יו"ר ועדת יחסי החוץ של הקונגרס אליוט אנגל, יו"ר ועדת ההקצבות של הקונגרס ניטה לאווי וחברי הקונגרס טד דויטש ובראד שניידר. כל הארבעה הם יהודים ונחשבים מקורבים לאייפא"ק, הלובי הפרו-ישראלי המוביל בוושינגטון. הם אינם מרבים להעביר ביקורת פומבית על ישראל. 

במכתבם לנתניהו כתבו הארבעה: "כתומכים חזקים של ישראל לאורך כל חיינו, אנו מודאגים מאד מהאפשרות שישראל תנקוט צעדים חד-צדדיים לסיפוח הגדה המערבית". הם הדגישו כי מערכת היחסים בין ישראל לארה"ב בנויה על "ערכים משותפים", ברמז לכך שסיפוח חד-צדדי יפגע באופיה הדמוקרטי של ישראל. במכתב הם מתחו ביקורת גם על ההנהגה הפלסטינית בטענה שהיא "לא מפספסת הזדמנות לפספס הזדמנות", במה שנראה כניסיון להציג גישה מאוזנת הכוללת ביקורת כלפי שני הצדדים. עם זאת, הם חתמו את המכתב באזהרה ברורה מפני "צעדים חד-צדדיים שירחיקו אותנו מפיתרון דרך משא ומתן". 

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, במארסצילום: Leah Millis/רויטרס

המכתב הפומבי התקבל בהפתעה בוושינגטון, שכן ארבעת החותמים נחשבים לסמן ימני בכל הנוגע לישראל במפלגה הדמוקרטית. ארבעתם הצביעו ב-2015 נגד הסכם הגרעין עם איראן, ואנגל ודויטש מרבים לפעול לטובת ישראל במסגרת חברותם בוועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים. ייתכן שהמכתב הוא תולדה של העובדה שממשל טראמפ מסרב להגיב לאמירותיו של נתניהו בנושא סיפוח. שר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו התחמק ביום רביעי מהתייחסות לסוגיית הסיפוח בקונגרס. 

שני מחוקקים דמוקרטים נוספים תקפו את נתניהו בצורה ישירה יותר בעקבות דבריו, במאמר שפרסמו ב"וושינגטון פוסט" ביום רביעי. הסנאטור כריס ואן הולן וחבר הקונגרס ג'רי קונולי הזהירו: "נתניהו אימץ באופן מלא את האג'נדה של הימין הקיצוני ועלה על מסלול מסוכן שלא משרת את האינטרסים של ישראל, הפלסטינים או ארצות הברית. הקונגרס לא יכול להתעלם מכך". הם קראו לפעולה ברורה של הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים כנגד סיפוח ישראלי חד-צדדי של השטחים, והביעו ביקורת על שתיקת ממשל טראמפ בנושא. 

סוגיית הסיפוח עוררה לפעולה גם קבוצה של ארגונים יהודיים בארה"ב, בהם ארגוני הגג של שני הזרמים הדתיים הגדולים במדינה, הרפורמים והקונסרבטיבים. הארגונים שלחו מכתב משותף לנשיא דונלד טראמפ עם בקשה למנוע סיפוח חד-צדדי של השטחים, כדי שלא להסתכן בהפיכת ישראל למדינה דו-לאומית. עד כה חתמו על המכתב תשעה ארגונים מובילים בקהילה היהודית בארה"ב. המחאה בנושא צפויה להתרחב אם בימים הקרובים יהיו סימנים לכך שנתניהו מתכוון ברצינות לממש את הבטחת הבחירות שלו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ