חברת הקונגרס המוסלמית שוב מעדה בלשונה, אך הבהירה: "איש לא ישתיק אותי"

המחוקקת הדמוקרטית אילהאן עומאר ספגה התקפות מימין אחרי שסרטון, ששותף גם בידי טראמפ, תיעד אותה מתייחסת לפיגועי 11/9 כאל "משהו שכמה אנשים עשו". אולם בהנהגה הדמוקרטית שוב לא מיהרו לגבות אותה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומאר בוושינגטון, בפברואר
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חברת בית הנבחרים המוסלמית ממינסוטה, אילהאן עומאר, רגילה לספוג ביקורת והתקפות מצד אישי ציבור ופוליטיקאים במדינה. אולם סרטון שתיעד אותה מתייחסת לפיגועי 11 בספטמבר כ"משהו שמישהו עשה" עורר גל של התקפות קשות נגדה, בראשן מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וכלי תקשורת ימניים רבים. כעת היא מבהירה כי איש לא יוכל לאיים על "האהבה הבלתי מעורערת שלה לאמריקה".

הסערה החלה אחרי שחבר קונגרס רפובליקאי טען בשבוע שעבר בטוויטר כי עומאר הכחישה שחוטפי המטוסים במתקפת 11 בספטמבר היו טרוריסטים. המחוקק, דן קרנשואו, פרסם ציוץ ובו סרטון וידיאו בו נשמעת עומאר מתייחסת לפיגועים במהלך כנס שנערך בחודש שעבר כאל "משהו שכמה אנשים עשו". לדברי קרנשואו, עומאר למעשה אמרה שהיא לא מכירה ב-11 בספטמבר כמתקפת טרור שבוצעה על אדמת ארה"ב בידי טרוריסטים.

והתגובות לא איחרו לבוא. "לעולם לא נשכח", כתב טראמפ שלשום בטוויטר שלו לצד אותו סרטון שמתעד את עומאר אומרת את הדברים בזמן שדנה בבעיית האיסלאמופוביה ותיארה את "חוסר הנוחות שבלהיות אזרח סוג ב'". אולם למעשה המשפט השלם שאמרה ונשמע בסרטון היה שאחרי 11 בספטמבר "הכירו אנשי חוק בכך שכמה אנשים עשו משהו ולכן כולנו התחלנו לאבד את החירויות האזרחיות שלנו".

בעקבות ההתקפות נגדה, שבאו לידי ביטוי בעיקר בשורה של ציוצים ופוסטים ברשתות החברתיות, כתבה אתמול עומאר בטוויטר: "לא רצתי לקונגרס כדי שישתיקו אותי". עומאר הודתה לתומכיה שעמדו נגד הממשל, שלדבריה, "פועל לאסור על מוסלמים להיות במדינה הזו". עוד הוסיפה כי, "אף אדם, לא משנה כמה מושחת, אכזר או כושל הוא, לא יוכל להעמיד בספק את האהבה הלא מעורערת שלי לאמריקה. לא ירתיעו אותי מלהמשיך להילחם למען שוויון הזדמנויות כדי להביא אושר לכל האמריקאים".

מחוקקים דמוקרטים רבים גיבו את עומאר, שהיגרה לארה"ב מסומליה והיתה לאשה המוסלמית הראשונה שנבחרה לכהן בבית הנבחרים, וגינו את הנשיא בשל "הסתה לאלימות" נגדה. רק בשבוע שעבר הואשם תומך של טראמפ מניו יורק באיום על חייה. אולם בזמן שמועמדים דמוקרטים לנשיאות עמדו מאחורי עומאר, מנהיגיהם בבית הנבחרים לא מיהרו לנקוט אותה גישה.

עומאר ויו"ר הקונגרס ננסי פלוסי בעצרת דמוקרטית בוושינגטון, בחודש שעברצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

זו תקופה ארוכה שבהנהגת המפלגה חלוקים באשר לאופן שבו יש להגיב על ההתקפות נגד עומאר — בהן גם להאשמות שהתנגדותה למדיניות האוהדת של ארה"ב כלפי ישראל נגועה באנטישמיות. בחודש שעבר נאלצה עומאר להתנצל אחרי שטענה כי התמיכה בישראל מונעת מתרומות של קבוצות לוביסטים שונות.

אתמול אמרה יו"ר בית הנבחרים וחברת המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי, כי הנשיא "לא היה צריך להשתמש בתמונות מכאיבות מ-11 בספטמבר להתקפותיו הפוליטיות", אבל לא הזכירה בדבריה את עומאר מפורשות. "זיכרון 11 בספטמבר הוא קדוש וכל דיון בו יש לקיים מתוך יראת כבוד", הוסיפה פלוסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ