נשיא אקוודור: "אסאנג' השתמש בשגרירות שלנו כמרכז ריגול והיה בלתי נסבל"

לנין מורנו הסביר ל"גרדיאן" מדוע החליט לגרש את מייסד ויקיליקס משגרירות ארצו בלונדון ולהעבירו לידי המשטרה המקומית: "הוא התערב בענייני מדינות אחרות מהמתקנים שלנו והתנכל לעובדינו"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאן אסאנג' מגיע לבית המשפט בלונדון, ביום חמישי
ג'וליאן אסאנג' מגיע לבית המשפט בלונדון, ביום חמישיצילום: Hannah Mckay/רויטרס

נשיא אקוודור לנין מורנו אמר אתמול (ראשון) לעיתון "גרדיאן" הבריטי שמייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' הפר שוב ושוב את תנאי המקלט המדיני שקיבל, וניסה להשתמש בשגרירות אקוודור בלונדון כ"מרכז ריגול". מורנו אמר גם שהוא קיבל התחייבויות בכתב מבריטניה שזכויות האדם של אסאנג' יכובדו ושהוא לא יישלח למדינה שעשויה לגזור עליו עונש מוות.

אסאנג', בן 47, נעצר ביום חמישי על ידי המשטרה הבריטית לאחר שאקוודור הסירה את החסינות שלו – שבע שנים אחרי שקיבל ממנה מקלט ושהה בשגרירות שלה. ב-19 ביוני 2012 נכנס אסאנג', אזרח אוסטרליה, לשגרירות אקוודור. באותה עת הוגשה נגדו בקשת הסגרה מצד שוודיה, שבה היה מבוקש בחשד לאונס ולתקיפה מינית. לאחר שהפסיד בערעור האחרון שהגיש על בקשת ההסגרה, הוא הגיע לשגרירות האקוודורית וביקש מקלט מדיני ובכך הפר את תנאי השחרור שלו בערבות. מיד לאחר מעצרו בסוף השבוע האחרון הוא הובא בפני בית משפט בלונדון והורשע בעבירה זאת. הוא עשוי לקבל עונש של 12 חודשי מאסר.

נשיא אקוודור לנין מורנו בעיר לטקונגה, בשבוע שעברצילום: AFP

ארה"ב דורשת מבריטניה להסגיר אליה את אסאנג' בגין קשירת קשר עם החיילת והאנליסטית האמריקאית צ'לסי מאנינג לפרסם מסמכים מסווגים של הממשל. במאי 2017 הודיעה התביעה בשוודיה שהיא סוגרת את החקירה נגד אסאנג', אולם היא עשויה להחליט לפתוח אותה מחדש ולבקש שיוסגר למדינה. הצעד יאלץ את ממשלת בריטניה להחליט לאיזה מהאישומים נגד אסאנג' יש לתת עדיפות.

החלטתו של מורנו לגרש את אסאנג' משגרירות ארצו בלונדון זכתה לתגובות מעורבות באקוודור. הנשיא הקודם רפאל קוראה, שהיה זה שהעניק למייסד ויקיליקס מקלט מדיני והגדיר עצמו חבר טוב שלו, האשים את מורנו ב"פשע שהאנושות לעולם לא תשכח". הוא גם תיאר את מחליפו בתפקיד כ"בוגד הגדול ביותר בתולדות אקוודור ואמריקה הלטינית".

במה שנראה כמו קמפיין להחליש את מורנו ולפגוע בו, אתר אנונימי שקשור לוויקיליקס פרסם באחרונה טענה שאחיו של נשיא אקוודור הקים חברת קש, ופרסם חומר רב שכלל בין היתר תמונות אישיות של מורנו ומשפחתו.

בראיון ל"גרדיאן" הכחיש נשיא אקוודור שהוא גירש את אסאנג' משגרירות ארצו משום שרצה לנקום בו על הדלפת תמונות ומיילים של משפחתו. הוא אמר שהוא מצטער על כך שאסאנג' השתמש בשגרירות אקוודור כדי להתערב בענייניהן של מדינות אחרות. "כל ניסיון לערער יציבות נתפס על ידי אקוודור כמעשה מגונה משום שאנחנו מדינה ריבונית שמכבדת את הפוליטיקה של כל מדינה", אמר מורנו. "מצער מאוד שמהטריטוריה שלנו ובאישור הממשלה הקודמת, נעשה שימוש במתקנים של שגרירות אקוודור בלונדון כדי להתערב במדינות אחרות.

"איננו יכולים להפוך את הבית שלנו, הבית שפתח את דלתותיו, למרכז לריגול", אמר מורנו. "הפעילות הזאת מפרה את תנאי המקלט. ההחלטה שלנו אינה שרירותית אלא מתבססת על המשפט הבינלאומי".

נשיא אקוודור האשים את אסאנג' בהתערבות חוזרת ונשנית בענייניהן הפנימיים של מדינות אחרות ונתן כדוגמה אקטואלית את פרסום מסמכי הוותיקאן בינואר 2019. "זה מצער שיש אנשים שנחושים להפר את הפרטיות של אנשים", אמר מורנו. הוא גם הכחיש שההחלטה לגרש את אסאנג' משגרירות ארצו בלונדון נבעה מלחץ שהופעל עליו מצד גורם חיצוני. "הוא היה אורח שקיבל יחס מכובד, אבל הוא לא קיים את העיקרון הבסיסי של הדדיות כלפי המדינה שידעה איך להסביר לו פנים או הרצון לכבד את הפרוטוקולים של המדינה שקיבלה אותו בברכה. הסרת החסינות שלו בוצעה תוך הקפדה על החוק הבינלאומי. זו החלטה ריבונית. איננו מקבלים החלטות על בסיס לחצים ממדינות אחרות", אמר מורנו.

מורנו מתח ביקורת על היחס של אסאנג' כלפי הצוות הדיפלומטי של ארצו בלונדון. "היחס שלו היה מגונה ושערורייתי אחרי כל ההגנה שסיפקה לו המדינה האקוודורית במשך כמעט שבע שנים. הוא התנכל לעובדים בשגרירות בלונדון, ניצל לרעה את הסבלנות של האקוודורים. הוא פיתח קמפיין אגרסיבי נגד המדינה והחל לשגר איומים משפטיים אפילו נגד אלה שעזרו לו".

החיים תחת קורת גג אחת עם אסאנג', סיפר מורנו, היו כאב ראש. "הוא שמר על התנהגות היגיינית לא הולמת לאורך כל השהות שלו, דבר שהשפיע על בריאותו ועל האווירה הפנימית בנציגות הדיפלומטית. יתר כל כן, הוא סבל מבעיות רפואיות שהיה צריך לטפל בהן. מעולם לא ניסינו לגרש אותו, כפי שרוצים להאמין כמה שחקנים פוליטיים. בהתחשב בהפרות הקבועות של הפרוטוקולים והאיומים, המקלט המדיני שלו הפך לבלתי נסבל".

עורכת דינו של אסאנג', ג'ניפר רובינסון, דחתה את טענותיו של נשיא אקוודור ואמרה שהן שקריות. בריאיון לרשת "סקיי" היא אמרה ש"אקוודור הפיצה כמה טענות שערורייתיות בימים האחרונים כדי להצדיק את המעשה הלא חוקי ויוצא דופן של הכנסת המשטרה הבריטית לתוך שגרירות".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ