הוא הציל נערים שנכלאו במערה מוצפת בתאילנד, ומצא עצמו כלוא באחת בעצמו

ג'וש ברטצ'לי, שלקח חלק בחילוץ המסובך בשנה שעברה, נאלץ לשהות 28 שעות בכיס אוויר במערה בטנסי. לאחר שחולץ, הוא סירב לקבל טיפול רפואי וביקש דבר אחד בלבד: לאכול פיצה

הארץ
הארץ

ג'וש ברטצ'לי, אזרח בריטניה, היה אחד הצוללנים שהשתתפו במבצע להצלת 12 נערים ומאמנם שנלכדו במערה מוצפת בתאילנד ביוני 2018. ביום שלישי, כשחקר מערה בטנסי שבארה"ב, הוא מצא עצמו בנעליהם. המגזין טיים דיווח כי הצוללן הגיע עם כמה מחבריו למערה מלאת מים, הממוקמת כמאה קילומטרים צפון-מזרחית לעיר נאשוויל. חבריו איבדו אותו והחלו לחפש אחריו, אולם בהמשך הזעיקו למקום את שירותי ההצלה.

רשתות BBC וסקיי מבריטניה דיווחו כי צוללנים מומחים, שהגיעו לטנסי מפלורידה ומארקנסו, הצליחו לאתרו בכיס אוויר אחרי 28 שעות כשהוא רגוע למדי. "הוא פשוט אמר 'תודה, מי אתם?', סיפר אד סורנסון מצוות החילוץ. "הוא היה ערני, מודע לעצמו ומתמצא", הוסיף אחר, דרק וולברייט. "הבקשה היחידה שלו אחרי שהבאנו אותו לפני השטח היתה לאכול פיצה". לפי רשת NBC, חובשים בדקו אותו וקבעו כי מצבו טוב, והוא סירב לקבל טיפול רפואי נוסף.

מומחים מעריכים כי ניסיונו של ברטצ'לי הציל את חייו. "הוא לא נבהל ושלט בעצמו היטב", אמר בראיין קרבס, מומחה לחילוץ ממערות מטנסי לרשת NBC. הצוללן, מטאורולוג בהכשרתו, זכה בתחילת השנה בעיטור חבר מסדר האימפריה הבריטית על השתתפותו במבצע החילוץ המסובך בתאילנד, שנמשך שלושה ימים.

הנערים ומאמנם נכנסו ב-23 ביוני 2018 למערת ת'אם לואנג כדי לטייל בה לאחר אימון כדורגל. אלא שגשמי מונסון שהחלו לרדת באזור הציפו את פתח המערה ואת המעברים הצרים וחסמו את דרכה של הקבוצה החוצה. הם נמצאו כעבור עשרה ימים על ידי צוללנים בריטים, כשהם מצטופפים באזור יבש שמצאו בתוך המערה. הם שמחו למראה הצוללנים, אך נראו כחושים.

לאף אחד מהנערים שחולצו - בגילים 11 עד 16 - לא היה ניסיון בצלילה וחלקם גם לא ידעו לשחות. במהלך מבצע החילוץ הוצמדו לכל נער שני צוללנים כדי לסחוב לו את בלון החמצן ולסייע לו לעבור בשלום את המעברים במערה שהיו מוצפים במים. במהלך החילוץ נשקפה סכנה לחייהם של חברי הקבוצה, אולם הרשויות בתאילנד החליטו להוציאו לפועל בשל חשש מחוסר חמצן במערה וכן בשל האפשרות מירידת גשמים נוספים במקום, שהיו עלולים לעכב את החילוץ בכמה חודשים.

תגובות