חקירת המעורבות הרוסית בבחירות |

דו"ח מולר פורסם: טראמפ ניסה להשתלט על החקירה ולהדיח את החוקר המיוחד

התובע הכללי של ארה"ב ויליאם בר העביר לקונגרס את הדו"ח הערוך בנושא ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, שבו נחקרו עשרה מקרי שיבוש חקירה מצדו של הנשיא: "כשטראמפ שמע על המינוי של מולר הוא אמר 'נדפקתי, זה סוף הנשיאות שלי'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדו"ח של מולר בחדר ועדת המודיעין של הסנאט

התובע הכללי של ארה"ב, ויליאם בר, העביר היום (חמישי) לקונגרס את הדו"ח של החוקר המיוחד רוברט מולר בנושא ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. הדו"ח, שמשתרע על פני 448 עמודים, עבר עריכה וחלקים ממנו הושחרו כדי שלא לחשוף מידע רגיש.

עיקרי הדו"ח:

■ טראמפ עשה מאמצים להשתלט על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות ולכפות את הדחתו של החוקר המיוחד מולר. אולם היועץ המשפטי של הבית הלבן סירב להדיח את החוקר המיוחד.

■ נמצאו "ראיות משמעותיות" לפיהן הנשיא פיטר את ראש ה-FBI  ג'יימס קומי בגלל "חוסר נכונותו לומר באופן פומבי שהנשיא עצמו לא נמצא תחת חקירה".

■ מולר תיאר עשרה מקרים אפשריים שבהם טראמפ היה מעורב בשיבוש הליכי חקירה, ורמז שהקונגרס עשוי להחשיב אותם כפשעים ולהגיש תביעה. עם זאת, הוא עצמו לא המליץ על תביעה שכזו.

■ מולר רמז שמצא "הוכחה על פעולותיו וכוונתו של הנשיא שמונעות מאיתנו מלקבוע באופן חד-משמעי שלא בוצעה התנהגות פלילית". "בהתאם לכך", נכתב, "בזמן שהדו"ח לא מגיע למסקנה שהנשיא ביצע עבירה, הוא גם לא מזכה אותו".

■ החקירה של מולר מצאה ש"בכמה מקרים, הקמפיין של טראמפ היה מוכן לקבל הצעות רוסיות לעזרה בבחירות לנשיאות". במקרים אחרים, כך נכתב בדו"ח, אנשים בקמפיין "נרתעו" מהצעות מסוג זה. "בסופו של דבר, החקירה לא מצאה שהקמפיין תיאם או קשר קשר עם ממשלת רוסיה בהתערבות שלה בבחירות".

■ הנשיא הורה ב-2017 ליועץ המשפטי של הבית הלבן לומר לתובע הכללי דאז ג'ף סשנס, שהעביר את ניהול החקירה לסגנו, שלא לעשות זאת. לפי פרשני ניו יורק טיימס, הוראתו של הנשיא עשויה להתפרש כשיבוש חקירה.

■ טראמפ, לפי הדו"ח, האמין שהוא והנשיאות שלו "נדפקו" כשמולר מונה לתפקיד החוקר המיוחד. בפתקים ששמרה ג'ודי האנט, ראשת הסגל של התובע הכללי סשנס, נכתב שהתגובה של טראמפ למינוי של מולר היתה: "ראשו של הנשיא נשמט לאחור בכיסאו, והוא אמר 'אוי אלוהים. זה נורא. זה סוף הנשיאות שלי. נדפקתי'".

■ החקירה של מולר מצאה שהנשיא עשה מאמצים למנוע פרסום מידע על הפגישה הידועה לשמצה במגדל טראמפ בניו יורק ביוני 2016. בפגישה השתתפו בנו של הנשיא דונלד ג'וניור, חתנו ג'ארד קושנר ויו"ר הקמפיין שלו פול מנפורט ביחד עם קבוצה של גורמים רוסיים שהציעו מידע מכפיש על הילרי קלינטון.

■ היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין סיפר לחוקרים שטראמפ ביקש שוב ושוב למצוא את המיילים המחוקים של הילרי קלינטון.

לפי מולר ואנשיו, כשטראפ ביקש מיועצו המשפטי דונלד מקגאן להדיח את מולר, מקגאן אמר לנשיא שהוא מעדיף להתפטר בעצמו מאשר לגרום למה שנתפש על ידו כ"טבח מוצאי שבת". כוונתו היתה לדרישה של הנשיא ריצ'רד ניקסון ב-1973 לפטר את החוקר המיוחד בפרשת "ווטרגייט" ארצ'יבלד קוקס. התובע הכללי דאז אליוט ריצ'רדסון סירב לפטר את החוקר המיוחד ופוטר וגם סגנו ויליאם רקלשאוס סירב והתפטר במחאה. בסופו של דבר היה זה רוברט בורק, האדם השלישי בחשיבותו במשרד המשפטים שהיה התובע הכללי בפועל, שהדיח את קוקס מתפקידו.

לפי הדו"ח, טראמפ אמר פעמיים למקגאן להורות לתובע הכללי בפועל רוד רוזנסטין לפטר את מולר משום שיש לו "ניגודי עניינים שמונעים ממנו לכהן כחוקר מיוחד". מקגאן, שעזב את הבית הלבן באוקטובר 2018, סיפר שהנשיא אמר לו: "תצלצל לרוד, תגיד לרוד שלמולר יש ניגודי עניינים ושאינו יכול להיות חוקר מיוחד". היועץ המשפטי לשעבר נזכר גם שטראמפ אמר לו: "מולר חייב ללכת. צלצל אליי בחזרה כשאתה עושה את זה".

רודי ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר ואחד מעורכי דינו של טראמפ, אמר בראיון "קשה מאוד לקבוע שהיה שיבוש. אנחנו מאוד מאוד שמחים. זהו ניצחון ברור".

התובע הכללי בר קיים מסיבת עיתונאים במשרד המשפטים בוושינגטון לפני פרסום הדו"ח של מולר ואמר כי אנשי הקמפיין של טראמפ לא שיתפו פעולה עם הרוסים ושהעדויות מראות שהנשיא לא שיבש הליכי חקירה. "זאת השורה התחתונה. לאחר כמעט שנתיים של חקירות, אלפי צווי זימון לבית המשפט, מאות צווים וראיון עדים, החוקר המיוחד אישר שממשלת רוסיה תמכה במאמצים להתערב באופן בלתי חוקי בבחירות לנשיאות ב-2016, אבל לא מצא שהקמפיין של טראמפ או אמריקאים אחרים קשרו קשר עם מאמצים אלה".

בר חשף שהחוקר המיוחד בחן עשרה מקרים שבהם היה מעורב טראמפ שייתכן והיוו שיבוש הליכי חקירה. "הדו"ח מפרט עשרה אירועים שבהם מעורב הנשיא ודן בתיאוריות משפטיות אפשריות שמקשרות את הפעולות הללו להיבטים של עבירת שיבוש חקירה", אמר התובע הכללי. בר אמר שהוא וסגנו רוד רוזנסטין חולקים על כמה מה"תיאוריות המשפטיות" שהועלו בדו"ח מולר בנוגע לשיבוש הליכי חקירה.

אחד מעשרת המקרים שציין בר כולל כנראה ראיון שהעניק טראמפ לרשת החדשות NBC שבו אמר שהוא חשב על "העניין הזה של רוסיה" כשפיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. רבים האשימו אותו שפיטוריו של קומי מהווים שיבוש הליכי חקירה.

בר אמר שעורכי דינו של הנשיא "קיבלו הזדמנות לקרוא את הגרסה הסופית והערוכה של הדו"ח לפני שהוא מתפרסם בפומבי", חשיפה שתעורר ודאי את זעמם של הדמוקרטים בקונגרס.

במהלך מסיבת העיתונאים בר הציע פרשנות שמגלה הבנה לפעולותיו של טראמפ, שמבקריו טוענים שהיוו שיבוש הליכי משפט. בר אמר שלנשיא האמריקאי לא היתה כוונה מושחתת ושהוא היה "מתוסכל וזעם כי האמין שהחקירה מערערת את הנשיאות שלו, מונעת על ידי מתנגדיו הפוליטיים ומתודלקת על ידי הדלפות לא חוקיות".

טראמפ לא המתין זמן רב אחרי דבריו של בר, והעלה לטוויטר תמונה שלו וסביבו ערפל, המזכירה כרזה של "משחקי הכס", עם הכיתוב "אין קנוניה. אין שיבוש הליכי חקירה. עבור השונאים והדמוקרטים הקיצוניים מהשמאל - המשחק נגמר (Game Over)". 

שני בכירים דמוקרטים בקונגרס אמרו שהדו"ח של מולר מערער את טענות התובע הכללי בר שהנשיא טראמפ לא שיבש הליכי חקירה. "ההבדלים בוטים בין מה שהתובע בר אמר על שיבוש לבין מה שהחוקר המיוחד מולר אמר על שיבוש", אמרו יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר בהודעה שפרסמו. "בשעה שאנו ממשיכים לעבור על הדו"ח, דבר אחד ברור: התובע הכללי בר הציג מסקנה שהנשיא לא שיבש הליכי משפט ואילו נראה שהדו"ח של מולר מערער את המסקנה הזאת", אמרו השניים.

בר פרסם בחודש שעבר סיכום של הדו"ח, ממנו עולה כי הנשיא טראמפ לא שיתף פעולה עם רוסיה כדי להטות את הבחירות. לפי הסיכום, מולר הגיע למסקנה כי גם אף אחד מאנשי הנשיא לא שיתף פעולה או תיאם את פעולותיו עם רוסיה. בסיכום נכתב שהחוקר המיוחד לא הגיע למסקנה בשאלה אם טראמפ שיבש הליכי משפט. בר וסגנו רוזנסטין קבעו כי צוותו של מולר לא מצאו מספיק ראיות כדי לקבוע זאת, אך הדגישו כי החוקר המיוחד לא זיכה את הנשיא.

בר הבהיר מראש כי הוא מתכוון למחוק מהדו"ח מידע רגיש, וספג על כך ביקורת מצד גורמים דמוקרטיים, שדרשו את פרסום המסמך במלואו. תקנות משרד המשפטים לא מחייבות את בר לפרסם את המסמך כלל, אך תומכיו של התובע הכללי הבהירו כי הוא מתכוון למלא את התחייבויותיו לנהוג בשקיפות, ולפרסם כמה שיותר מתוכן המסמך המקורי. גורם בממשל אמר שהמחוקקים קיבלו "חלק משמעותי מהמסמך".

פרסום הדו"ח צפוי להצית קרב פוליטי חדש בקונגרס ולהיות חלק בלתי נפרד מקמפיין הבחירות לנשיאות ב-2020, שבו יתמודד טראמפ הרפובליקאי לכהונה נוספת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ