ישראל מופיעה שלוש פעמים בדו"ח מולר, אך לא יוחסה לה התערבות בבחירות בארה"ב

החוקר המיוחד הזכיר קשרי בכירים בקמפיין טראמפ עם גורמים בישראל וציין אנקדוטה מעניינת שהתרחשה כשטראמפ ביקר באזור. זהות "בכיר ישראלי" שהיה בקשר עם מנהל הקמפיין מנפורט לא נחשפה

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בוושינגטון, בחודש שעבר. למרות ההשערות השונות, לישראל לא יוחסה מעורבות בקמפיין 2016
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

בחודשים האחרונים דיווחו רבות בתקשורת האמריקאית על האפשרות שרוסיה לא תהיה המדינה היחידה שתיוחס לה בדו"ח מולר התערבות בבחירות 2016. השערות ורמיזות פורסמו על שלוש מדינות במזרח התיכון: סעודיה, איחוד האמירויות וישראל. הצוות של מולר אכן ערך מהלכי חקירה שונים הקשורים בהן, אך אתמול (חמישי) התברר כי רוסיה היא המדינה היחידה שמואשמת בבירור בהתערבות לטובת הנשיא דונלד טראמפ. מדינות אחרות, כולל ישראל, אמנם מופיעות בגוף הדו"ח - אבל לא יוחסה להן כל פעילות למענו בבחירות. 

ישראל מוזכרת בדו"ח של מולר בשלושה הקשרים: האזכור הבולט ביותר נוגע לשיחות שקיים היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, עם בכירים בממשלת רוסיה בדצמבר 2016 - בניסיון למנוע את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות. כשהתברר שממשל אובמה, שעדיין היה אז בשלטון, אינו הולך להטיל וטו על ההצעה, פנה פלין לרוסים מטעם טראמפ וביקש מהם להטיל וטו כדי לסייע לישראל. 

הרוסים סירבו לבקשתו של פלין, וההצעה נגד ההתנחלויות עברה ללא כל התנגדות. חודשיים לאחר מכן שיקר פלין לחוקרי ה-FBI על השיחות שלו עם הרוסים. השקר הזה אילץ אותו להתפטר מתפקידו, בתום פחות מחודש בלבד בבית הלבן. כמו כן, במטרה להתחמק ממאסר, פלין הפך "עד משתף פעולה" בחקירת מולר ומסר מידע על קשרים שונים של טראמפ ושל אנשיו עם גורמים ברוסיה. 

מייקל פלין, בדצמבר. הבשורה החשובה של הדו"ח היא שישראל אינה מעורבת בשיחותיו עם הרוסיםצילום: Joshua Roberts/רויטרס

ההסתבכות של פלין בפרשה הזו פורסמה בשנה שעברה ב"ניו יורק טיימס", והדו"ח של מולר לא הוסיף פרטים רבים מעבר למה שכבר פורסם. מנקודת המבט הישראלית, הבשורה החשובה היא שהדו"ח לא קבע כי גורמים ישראליים רשמיים היו מעורבים במהלך, שסיבך את יועצו הבכיר של טראמפ. 

בקטע אחר של הדו"ח נכתב כי החוקרים של מולר סברו בשלב מסוים שג'ורג' פאפאדופולוס, יועץ מדיניות חוץ בקמפיין של טראמפ, שימש סוכן של ישראל בקמפיין לנשיאות. אולם באותה פסקה נכתב כי החקירה לא העלתה ממצאים שיתמכו בחשד הזה, אף שהיו לפאפאדופולוס קשרים משמעותיים עם גורמים שונים בישראל. פאפאדופולוס ביקר בישראל כמה פעמים, נפגש עם גורמים בשוק האנרגיה בישראל ואף פרסם מאמרים ב"הארץ" בנושא הגז הטבעי של ישראל. 

האזכור האחרון לישראל קשור לאנקדוטה מעניינת שמופיעה דווקא בפרק השני של הדו"ח, העוסק בחשד שטראמפ שיבש הליכי משפט. זמן קצר לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי מינה את מולר לחקור את ההתערבות הרוסית בבחירות, טראמפ דרש בזעם מהתובע הכללי באותה העת, ג'ף סשנס, להתפטר מתפקידו בנימוק שנכשל בהגנה על הנשיא. סשנס העביר לטראמפ מכתב התפטרות, אולם הנשיא לא החליט מה לעשות בו. הוא שמר את המכתב ולקח אותו לביקורו במזרח התיכון באמצע מאי 2017. מולר כותב כי במהלך הטיסה של טראמפ מסעודיה לתל אביב, הוא שלף את המכתב מכיסו מול כמה יועצים ושאל אותם מה עליו לעשות - לקבל את התפטרות סשנס או להשאירו בתפקידו. 

ג'ורג' פאפאדופולוס, בספטמבר. החקירה לא העלתה ממצאים על כך ששימש סוכן של ישראל בקמפייןצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

לבסוף החליט טראמפ שלא לקבל את ההתפטרות של סשנס, ובמקום זאת הפעיל עליו מסכת לחצים לשבש את החקירה, כפי שמולר פירט בדו"ח. סשנס דחה את רוב בקשותיו של טראמפ. בנובמבר שעבר, יום אחרי התבוסה הרפובליקאית בבחירות אמצע הקדנציה, טראמפ פיטר אותו במסיבת עיתונאים בשידור חי. 

סוגיה שנותרה בגדר תעלומה גם לאחר פרסום הדו"ח היא זהותו של "בכיר ישראלי" שעמד בקשר בעבר עם פול מנפורט, מנהל הקמפיין של טראמפ שהיה אחד הנפגעים העיקריים מחקירת מולר. מנפורט כבר נידון לשבע שנות מאסר, והוא צפוי לקבל עונש מאסר נוסף בהמשך. במסגרת ההליכים המשפטיים נגדו נחשף קשר בינו לבין בכיר ישראלי, שסייע לו לקדם את עסקיו הבלתי חוקיים במזרח אירופה. זהותו של הבכיר הישראלי לא פורסמה, ובצוות של מולר אמרו ל"הארץ" כי מכיוון שאותו בכיר ישראלי אינו חשוד בעבירה על חוקי ארה"ב, אין בכוונתם לפרסם את זהותו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ