לוגו הארץ
הארץ

רב בית הכנסת שהותקף בקליפורניה סיפר היום (ראשון) על הרגע שבו הבחין בתוקף וכיצד הוא נפגע. "ברגע שנכנסתי לתוך אולם השמחות שמעתי רעש גדול", סיפר הרב ישראל גולדשטיין לתוכנית Today של רשת NBC. "חשבתי שמישהו נפל או שהשולחן נפל והסתובבתי - וגיליתי שאני פנים אל פנים מול הרוצח-הטרוריסט, שהחזיק את הרובה והסתכל ישר אליי", הוסיף.

מתפללי בית הכנסת של חב"ד בעיירה פאווי, צפונית לסן דייגו, הגיעו אמש להתפלל לרגל החג השני של פסח. ג'ון ארנסט, איש ימין קיצוני התומך ברעיונות העליונות הלבנה, נכנס למקום עם רובה והחל לירות לכל עבר. 

"כשהוא ראה אותי הוא החל לירות בכיווני. ברגע הזה הרמתי את היד והאצבע שלי נפגעה", סיפר הרב גולדשטיין, שנפגע בשתיים מאצבעותיו. לדבריו, לאחר מכן פנה היורה למתפללים אחרים. "הוא הרג את לורי קיי על המקום", סיפר גולדשטיין, "הסתובבתי וראיתי קבוצה של ילדים באולם, כולל נכדתי. פשוט רצתי, בלי לדעת שהאצבע שלי נקטעה, אספתי אותם והבאתי אותם למקום בטוח בחוץ. למרבה המזל היה בחוץ שוטר לא בתפקיד שבא ורדף אחרי הטרוריסט".

בתום האירוע התברר כי מהירי נהרגו לורי גילברט קיי, בת 60, ונפצעו שלושה: הרב גולדשטיין, נויה דהאן בת ה-8 ואלמוג פרץ בן ה-34, דודה של דהאן. מצבם, כך לפי השריף המקומי וויליאם דור, יציב.

רב בית הכנסת, ישראל גולדשטייןקרדיט: רב בית הכנסת, ישראל גולדשטיין

"קיי היתה אשת חיל אמיתית", כתבה בפייסבוק חברתה, אודרי ג'ייקובס. "היא תמיד היתה רצה לעשות מצווה ולתת צדקה עבור כל אחד". העיתון סן דייגו טריביון דיווח מפי עדי ראייה כי קיי, שהותירה אחריה בעל ובת בגיל 22, נהרגה כשניסתה להגן על גולדשטיין. "המעשה הטוב האחרון שלך היה לספוג כדור עבור הרב ולהציל את חייו", כתבה ג'ייקובס.

בנוסף לרב, עוד ניצולים מההתקפה שוחחו היום עם כלי תקשורת בארה"ב ובישראל. "היינו בתפילה רגילה ואז הגיע אדם והחל לירות לכל עבר", סיפר פרץ, שנפצע מהירי, בראיון הבוקר לגלי צה"ל. הוא הוסיף כי שלוש אחייניותיו, שהיו עמו, לא ידעו לאן לרוץ. "הילדות היו מבוהלות וקפאו במקום, פחדתי שהן ירוצו אל היורה".

פרץ נורה ברגלו כשפתח שער בבית הכנסת וסייע לילדים במקום לברוח מהיורה. "היו שם לפחות 20-15 ילדים וצעקתי להם לברוח", שחזר, וקבע: "זו שנאה ואנטישמיות". "מה מניע אותם לבוא לילדים קטנים ולאשה מבוגרת ולהרוג אותה? לא משנה לאן נלך, אנו צריכים לשמור על עצמנו. גם בשדרות, היכן שהייתי גר, לא ירו עלינו קסאמים? הגעתי לכאן לפני כמה חודשים ולא האמנתי שזה יקרה כאן. חשבתי על זה כמה פעמים, היתה לי הרגשה, אבל לא האמנתי שזה יקרה".

ישראל דהאן, אביה של הילדה בת השמונה שנפצעה מהירי תיאר את המעבר של משפחתו משדרות לארה"ב כמעבר מ"אש לאש". בראיון הבוקר ל"כאן ב'" הוסיף האב כי הבית שבו התגוררו בישראל נפגע כמה פעמים מירי רקטות, וכי באחת הפעמים הוא עצמו נפצע. הוא סיפר כי לאחר שעברו לקליפורניה, לפני כמה שנים, ריססו צלבי קרס על קירות ביתם. "זה יכול לקרות בכל מקום", אמר. "אנחנו חזקים".

מתפללים סיפרו לכלי התקשורת כי אף שנפגע בידיו מהירי, הרב גולדשטיין נשא נאום ובו ניסה לעודד את הנוכחים. "הוא דימם בצורה קשה מאוד מאצבעותיו ועטף אותן בטלית", אמר בראיון לגלי צה"ל גיל פסטרנק, בן 18 שהתפלל בבית הכנסת. "הוא נשא נאום חזק, על כך שאנחנו כקהילה יהודית צריכים להתחבר ולעשות משהו עם בעיות כאלה, על כך שזה נס שעברנו אירוע כזה ושאסור לנו לתת לאנשים שכאלו להרוס את יכולתנו להתחבר כעם". לדבריו, הרב סירב להיעתר להפצרותיהם של מתפללים לעלות לאמבולנס, והמשיך לדבר ולהרגיע אימהות וילדים.

היורה פרסם באינטרנט, כמה שעות לפני הירי, מניפסט גזעני ובו כתב כי הוא עתיד לשלוח את היהודים לגיהינום על פשעיהם הרבים. לפי פסטרנק, אחד מעובדי בית הכנסת היה חמוש וירה לעברו, וכך הציל את חייהם. אביה של נויה, ישראל, העיד כי מעצור בנשק מנע מהיורה לפגוע במתפללים נוספים. השריף המקומי מסר כי ארנסט התקשר בעצמו למשטרה וביקש להסגיר את עצמו. "החשוד קפץ מתוך המכונית שלו עם הידיים מורמות כשהמשטרה הגיעה לעצור אותו", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ