נשיא ונצואלה נאם בבסיס שבו הכריז מנהיג האופוזיציה על הפיכה נגדו

יומיים לאחר שהודיע על סיכול ניסיון ההפיכה, הגיע ניקולס מדורו הגיע לבסיס לה קרלוטה בקראקס עם מפקדי הצבא. הוא קרא לחיילים "להתנגד לכל קושרי הקשר" ולהיות נכונים להילחם ב"בוגדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדורו בביקור במתקן צבאי בקראקס, היום

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, הכחיש היום (חמישי) את טענת ארה"ב שמוסקבה לחצה על נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, שלא לעזוב את המדינה — בעת שזה היה בדרכו לשדה התעופה בבירה קראקס כדי להעלות על טיסה לקובה. לדברי לברוב, בין רוסיה לבין ארה"ב ישנם מחלוקות שלא ניתן לגשר עליהן בנושא ונצואלה, אך שתי המדינות הסכימו להמשיך בשיחות על המצב במדינה, על רקע ההתקוממות השבוע שעליה הכריז מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו ודוכאה כעבור כיממה בידי הצבא.

מדורו כינס היום את מפקדי הצבא בבסיס לה קרלוטה בקראקס, שהיה במוקד ההפגנות ביום שלישי ושבו הכריז גואיידו על השלב הראשון של ההפיכה במדינה. הנשיא קרא לחיילי הצבא "להתנגד לכל קושרי הקשר" ולהיות נכונים להילחם ב"בוגדים", ואף האשים את האופוזיציה בניסיון ליצור פרובוקציה שתביא לשפיכות דמים.

גרגורי חיימס, עיתונאי שנפצע בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון בקראקס, אתמול צילום: AFP

עד כה ידוע על אשה אחת שמתה בבית חולים לאחר שנורתה שלשום בראשה במהלך עימותים בין מפגינים לבין כוחות ביטחון בקראקס. כמה עשרות בני אדם נפצעו בעימותים.

גואיידו קרא למצוא את האחראים למותה של האשה בת ה-27 וגם ביקש מעובדי הציבור לשבות היום בניסיון לכפות על מדורו לפרוש מתפקידו.

"המצב מסובך ומבלבל", אמר ל"הארץ" ר', עיתונאי המתגורר בקראקס. "אין כאן תקשורת עצמאית וקשה למצוא חדשות אמיתיות. ביום רביעי סגרו כמה תחנות רדיו, בהן RCR הוותיקה במדינה, והקפיאו את שידוריהם של כמה ערוצי טלוויזיה בינלאומיים, בהם MUNDO BBC". לדבריו, שחרורו ממעצר בית של איש האופוזיציה לאופלדו לופס לקראת "מבצע החירות" שעליו הכריז גואיידו ביום שלישי הוא משמעותי.

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו מול תומכיו בקראקס, אתמול. קרא לעובדי ציבור במדינה לשבותצילום: AFP

"(לופס) הוא האסיר הפוליטי הבולט ביותר. הוא שוהה בשגרירות ספרד, אחרי שבהתחלה מצא מקלט בשגרירות צ'ילה", הוסיף ר'. אתמול הודיע משרד החוץ של ספרד כי לופס לא הגיש בקשה למקלט מדיני וכי הוא נמצא בשגרירות בקראקס בתור "אורח". בהודעה נמסר עוד כי בקשות מקלט ניתן להגיש רק על אדמת ספרד.

לדברי ר', כמה חיילים שערקו לשורות מתנגדי מדורו שוהים בשגרירות ברזיל בבירה ואיש אינו יודע היכן נמצא גואיידו ומי דואג לאבטחתו. "הוא חופשי לעת עתה, וכך גם כל חברי האסיפה הלאומית שבשליטת האופוזיציה", הוסיף. את הנשיא מדורו כינה ר' "שקרן כפייתי" ואמר כי הוא אינו מסוגל להאמין לדבריו. הוא ציין שדבריו של מדורו שלשום בנאום בטלוויזיה הממלכתית היו מלאי סתירות פנימיות.

העיתונאי הוונצואליני הוסיף כי אחד מחברי האסיפה הלאומית, סיפריאנו הרדיה, אמר שהיציאה לרחובות ביום שלישי נועדה לנצל את גורם ההפתעה, מכיוון שמדורו והצבא צפו התקוממות בהפגנות 1 במאי. לדברי ר', הרדיה טען כי לו היו ההפגנות נדחות ביום, גואיידו היה נאסר ולופס מוחזר לכלא צבאי, במקום למעצר בית. עוד טען המחוקק, לדבריו, כי האופוזיציה מתמודדת עם לחצים חיצוניים "אכזריים" וכי יש הכרח לשמור את המחאה ברחובות בחיים, מכיוון שתהליך ערעור אחדותו של הצבא טרם הסתיים, גם אם תוצאותיו עדיין אינן משמעותיות. ר' עצמו לא ידע לומר מה היקף התמיכה שלה זוכים אנשי האופוזיציה בשורות הצבא.

גואיידו הכריז על עצמו בינואר כנשיא הלגיטימי של ונצואלה וזכה להכרה מצד יותר מ-50 מדינות, בהן ארה"ב, בריטניה ורוב מדינות אמריקה הלטינית. לטענתו, בחירתו של מדורו לכהונה שנייה היתה לא חוקית משום שהבחירות שבהן ניצח אורגנו על ידי הגוף המחוקק שהקים ושלא נבחר על ידי העם. אלא שמדורו, שזוכה לתמיכת רוסיה, סין וראשי הצבא בוונצואלה, מסרב לוותר על השלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ