חברי קונגרס דמוקרטים מאיימים להאשים את התובע הכללי של ארה"ב בביזיון הקונגרס, וטוענים כי שיקר כשהציג את מסקנות דו"ח החוקר המיוחד מולר. וויליאם בר הודיע אתמול (חמישי) שאינו מתכוון להגיע להמשך עדותו בפני חברי ועדת המשפט של הקונגרס, לאחר שחילופי הדברים בין החברים הדמוקרטים בוועדה לבין בר בעדותו שלשום היו מהחריפים והתקיפים ביותר שנשמעו בין הרשות המחוקקת למבצעת זה עשורים.

משרד המשפטים התעלם מהמועד האחרון להגשת הדו"ח המלא והלא מצונזר לקונגרס, ואת כל חומרי החקירה עליו הוא מבוסס, כפי שהתבקש לעשות עד ליום רביעי. שעות לאחר מכן בר הודיע שאינו מתכוון להופיע בפני ועדת המשפט. הדמוקרטים יכולים להאשים את בר בביזיון הקונגרס על בסיס שתי הפעולות הללו. האשמת התובע הכללי בביזיון אינה בהכרח מלווה בסנקציה, אך היא תכתים את הקריירה של בר ועשויה להביא את המתיחות בינו למחוקקים הדמוקרטים אל פתחו של בית המשפט. הדו"ח של מולר מסכם שנתיים של חקירת הקשרים בין קמפיין הנשיא דונלד טראמפ לבין הרוסים ומעורבות רוסיה בבחירות 2016.

דברי פלוסי על בר

אולם, מה שהרגיז במיוחד את יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית הבכירה ננסי פלוסי, היה המכתב שכתב מולר לבר ובו הביע מורת רוח מהאופן בו הציג את מסקנותיו. "זה חמור ביותר אם התובע הכללי של ארה"ב לא אמר את האמת בפני הקונגרס", אמרה פלוסי לעיתונאים, "זהו פשע". פלוסי התייחסה בדבריה לכך שבר טען שאינו מודע לחוסר שביעות רצונו של מולר מהאופן בו הדו"ח שלו הוצג לציבור.

דוברת משרד המשפטים, קרי קופק, התייחסה לדבריה של פלוסי וכינתה אותם "מתקפות חסרות בסיס" ו"חסרות אחריות ושגויות". בר טען כי ציין שמשרד החוקר המיוחד לא הביע מורת רוח על דבריו – ולא התייחס לרגשותיו של מולר עצמו. לפי טענות בר ומשרדו, לא ניתן לפרסם את הדו"ח המלא מחשש לפגיעה בחקירה.

"לא תהיה לנו כל ברירה אלא להאשים את בר בביזיון הקונגרס אם הוא ימשיך להתעכב או יסרב לדון איתנו על כך", אמר יושב ראש ועדת המשפט של בית הנבחרים, הדמוקרט ג'רי נדלר, "התובע הכללי צריך להחליט, והבחירה היא פשוטה: הוא יכול לעמוד מול הנשיא ולהגן על המדינה ועל החוקה, או שהוא יכול לתת להזדמנות הזאת לעבור".

לדמוקרטים יש כעת כמה אופציות. חלקם רוצים לפתוח בהליכי הדחה נגד טראמפ, גם אם הדחה איננה אפשרות ממשית. פתיחה בהליך הדחה יאפשר לחברי הקונגרס לתפקד כחבר מושבעים ויעניק להם גישה לחומרי חקירה, כלי משמעותי במאבק נגד נשיאות טראמפ שדמוקרטים רבים מעוניינים בו. עם זאת, פלוסי ממשיכה לטעון שהליך הדחה איננו צעד חכם. "זה יותר מדי טוב בשבילו (טראמפ)", הסבירה פלוסי לעוזריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ