דנבר תצביע אם להסיר את איום הענישה מעל משתמשים בפטריות הזיה

אישור ההצעה לא יהפוך את הפטריות לחוקיות לחלוטין, אך צפוי להעלים את המעצרים והתביעות בגין אחזקתן, השימוש והגידול שלהן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטריות הזיה
פטריות הזיהצילום: Yves Lanceau / Biosphoto / AFP

מצביעים בעיר דנבר, שנמצאת בחזית הדיון הציבורי סביב לגליזציה של מריחואנה, יחליטו היום (שלישי) אם להפוך את עירם לראשונה בארה"ב שמסירה בפועל את איום הענישה הפלילית מעל סם נוסף: פטריות הזיה.

ההצבעה אינה צפויה להפוך את פטריות ההזיה שמכילות פסילוסיבין – חומר מעורר הזיות טבעי - לחוקיות לחלוטין. לשם כך יהיה לשנות תקנות פדרליות ותקנות מקומיות בקולורדו. אך אם ההצעה תאושר, היא תהפוך את האחזקה, שימוש וגידול פטריות הזיה לעבירה בדרגת החומרה הנמוכה ביותר עבור כוחות אכיפת החוק בעיר דנבר ובמחוז דנבר. מעצרים ותביעות, שכבר עתה נדירים בהקשר זה, עשויים להיעלם לחלוטין.

אימוץ ההצעה עשוי לסמן קבלה ציבורית בסיסית לסם משנה תודעה, שאינו חוקי זה 50 שנה, ואשר המחקר העדכני מצביע על כך שייתכן שיש לו השפעות רפואיות חיוביות. יוזמה דומה כשלה מלהגיע להצבעה בקליפורניה בשנה שעברה אך היא עשויה לעלות שוב ב-2020. כמו כן, מצביעים באורגון יצביעו על צעד דומה בשנה הבאה.

תומכים באכיפה מקלה ביחס לפסילוסיבין מפנים למחקרים שמצביעים על כך שהסם יכול להיטיב חולי סרטן שסובלים מדיכאון ומחרדה. מחקרים נוספים זיהו שימושים נוספים בטיפול באלכוהוליזם, בסיוע לנגמלים מעישון, ובסובלים מדיכאון אשר אינם מתמודדים עם מחלות נוספות.

"משום שלפסילוסיבין יש פוטנציאל רפואי כל כך גדול, אין סיבה שבני אדם פרטיים יסבלו מענישה פלילית כשהם משתמשים במשהו שגדל באופן טבעי", אמר קווין מתיוז, מנהל הקמפיין נגד הפללה בדנבר.

מתיוז, בן 33, מעניק לפסילוסיבין את הקרדיט על כך שנחלץ מדיכאון קשה, שדחף אותו לעזוב את האקדמיה הצבאית של ארה"ב בווסט פוינט, שם הוא היה צוער כשלוש שנים בשנות ה-20 לחייו. "זה באמת עזר לי לראות מחוץ לקופסה של חיי", אמר מתיוז על הסם. "הוא הוציא אותי מהמעמקים של המאבק הפנימי והייאוש שלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ