לוגו אי-פי
אי-פי

צ'לסי מנינג, אנליסטית לשעבר במודיעין האמריקאי שישבה בכלא בגלל הדלפת מאות אלפי מסמכים מסווגים לאתר ויקיליקס, שוחררה ממתקן מעצר בצפון וירג'יניה אתמול (חמישי) בתום ריצוי חודשיים מאסר בגין סירובה להעיד בפני חבר מושבעים.

מנינג שהתה 62 ימים במתקן המעצר אלכסנדריה תחת אישומים של ביזוי בית משפט משום שסירבה לענות לשאלות חבר מושבעים פדרלי במשפט נגד ויקיליקס. למרות שחרורה, עורכי דינה חוששים שימיה מחוץ לכלא ספורים שכן היא שוחררה רק משום שחברי המושבעים הוחלפו. עורכי הדין הבהירו כי היא תמשיך ותסרב לענות על שאלות ולכן עשויה שוב לפגוש את מתקן המעצר.

מנינג לפני מעצרה מחוץ לבית משפט בווירג'יניה, במארסצילום: Andrew Fischer/רויטרס

מנינג, שנולדה כגבר בשם ברדלי מנינג ושינתה את מינה בכלא, ריצתה שבע שנות מאסר בבית סוהר צבאי בגין הדלפת מאות אלפי מסמכים לאתר ויקיליקס. הנשיא לשעבר ברק אובמה קיצר את עונשה שהסתכם ב-35 שנות מאסר

מוקדם יותר השבוע הגישו עורכי דינה של מנינג ערעור לבית המשפט בטענה כי אין להכניס אותה לכלא בתואנה לזילות של בית המשפט משום שהיא הוכיחה כי היא תמשיך לדבוק בעקרונותיה ולא תעיד, לא משנה לכמה זמן תיכלא. החוק הפדרלי מאפשר להכניס לכלא כל מי שמסרב להעיד בפני חבר מושבעים - רק אם ישנו סיכוי שתקופת המאסר "תשכנע" את העד להעיד בכל זאת. אם שופט ישתכנע שהכנסתה של מנינג למעצר נתפסת יותר כעונש ולא כאמצעי שכנוע, מנינג לא תיאסר.

"בשלב הזה, נוכח הקורבן שהיא כבר הקריבה, העיקרון העיקש שלה, התמיכה הקהילתית החזקה שהיא מקבלה ושאט הנפש שהכנסתה לכלא עוררה, לא ניתן להעלות על הדעת שצ'לסי מנינג תשנה אי פעם את דעתה בעניין סירובה לשתף פעולה עם חבר המושבעים", כתב עורך דינה.

ביום שני כתבה מנינג לבית המשפט כי "שיתוף פעולה עם חבר המושבעים הוא פשוט לא אפשרות. אם אעשה את זה פירוש הדבר שהשלכתי לפח את כל העקרונות שלי, ההישגים שלי, הקורבן שהקרבתי ומחקתי עשורים מהמוניטין שלי – אפשרות בלתי סבירה לחלוטין". היא הוסיפה גם כי סבלה באופן לא פרופורציונלי משהותה בכלא בגלל בעיות פיזיות שקשורות בטיפול שוטף לקוי לאחר ניתוח לשינוי מין שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ