ג'יימס קומי: טראמפ היה עומד לדין בעקבות הדו"ח של מולר אלמלא היה נשיא

שנתיים בדיוק מאז הודח על ידי נשיא ארה"ב, אמר ראש ה-FBI לשעבר בראיון ל-CNN כי ישנן לפחות שתי דוגמאות בדו"ח של החוקר המיוחד שמוכיחות כי לטראמפ היתה כוונה לשבש מהלכים ולהטות עדים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קומי בשימוע של ועדת המודיעין של הסנאט, ב-2017
קומי בשימוע של ועדת המודיעין של הסנאט, ב-2017צילום: Andrew Harnik / AP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי אמר כי דו"ח החוקר המיוחד רוברט מולר מכיל מספיק ראיות כך שאפשר היה להעמיד את הנשיא דונלד טראמפ לדין בגין שיבוש מהלכי משפט - אם הוא לא היה הנשיא. 

קומי הוא האחרון בשורה ארוכה של בכירים לשעבר ובהווה בתחום אכיפת החוק והמשפט שאמרו כי העובדות שמתוארות בדו"ח של מולר שחקר את התערבות רוסיה בבחירות ב-2016, היו יכולות לשמש קרקע מוצקה להאשמת טראמפ בגין מספר עבירות פליליות של שיבוש משפט והטיית עדים.

בראיון לרשת CNN אתמול (חמישי) נשאל קומי אם הוא מסכים עם המסקנה שטראמפ שיבש הליכי משפט וקומי ענה שהוא אכן מסכים. "ישנן הרבה עובדות בדו"ח של רוברט מולר שמעלות שאלות רציניות אם יש כאן תיק של שיבוש מהלכים והטיית עדים נגד הנשיא הזה", אמר.

לדבריו של קומי יש משקל רב נוכח העובדה שהיה זה פיטוריו שלו כראש ה-FBI במאי 2017 שהובילו למינויו של מולר כחוקר המיוחד בפרשה על ידי משרד המשפטים האמריקאי. הריאיון עמו ב-CNN נערך בדיוק שנתיים מאז שהודח מתפקידו.

טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

קומי אמר כי המפתח לכל כתב אישום בגין שיבוש מהלכי משפט הוא במציאת כוונה פלילית אמיתית מצד הנאשם, וכי בשני מקרים לפחות המתועדים בדו"ח של מולר – טראמפ אכן הביע כוונה כזו. הראשונה היתה כאשר טראמפ הורה ליועץ לשעבר בבית הלבן, דונלד מק'גהאן, לפטר את מולר בעצמו. "ההוראה שניתנה לו להיפטר מהחוקר המיוחד היא בעיניי דוגמה מובהקת לכוונה מושחתת כזו", אמר קומי.

הדוגמה השנייה שקומי מעלה היא כאשר הנשיא ניסה להגביל את היקף החקירה של החוקר המיוחד. לפי הדו"ח, טראמפ ביקש ממנהל הקמפיין שלו לשעבר קורי ליוואנדובסקי ביוני 2017 להורות לתובע הכללי דאז, ג'ף סשנס, להגביל את החקירה כך שתעסוק רק בבחירות העתידיות ולא בבחירות ב-2016, וכך לא תיחקר מעורבותו של טראמפ בבחירות ההן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ