כך הצליחו כותבת ספרי מתח, פיזיקאית וכמה סבתות לפתור תעלומת רצח בת 37 שנה

ב-1982, נורתה אשה אלמונית בשדה פסטורלי בנוואדה. הרוצח מעולם לא נמצא, והאשה לא זוהתה. כמעט ארבעה עשורים לאחר מכן, קבוצת בלשים חובבים עשתה את מה שהמשטרה לא הצליחה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן היוחסין שבנו המתנדבים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

קשה לחשוב על מקום פסטורלי יותר לביצוע רצח. ב-17 ביולי, 1982, נמצאה גופת אשה בשדה מוריק בהרים שלאורך הגבול בין קליפורניה ונוואדה, לא רחוק מאגם טאהו הפופולרי. עקבות שאותרו באזור העידו כי הקורבן והרוצח צעדו כ-800 מטרים מהכביש. חקירת המשטרה העלתה כי היא נורתה בראשה מאחור כשישבה על גזע עץ.

השוטרים של מחוז וואשו ניסו במשך שנים להבין מי היתה האשה שנרצחה. הם הוציאו הודעות לעיתונות עם תיאורה: אשה בשנות ה-20 או ה-30 לחייה, גובהה 1.67 מטר, עיניה חומות ושיערה החום היה אסוף לאחור בעת מותה. איכות טיפולי השיניים שעברה העידה כי ייתכן שהיתה אירופאית. בארוחה האחרונה שלה היא אכלה סלט. למרות כל הפרטים המזהים הללו, החוקרים לא הצליחו לזהותה.

בתחילת החודש, כ-37 שנים לאחר מותה, משרד השריף פירסם את זהותה: מארי אדית סילבני, ילידת 29 בספטמבר, 1948. החוקרים גם סבורים שהם יודעים מי רצח אותה. שני גורמים סייעו לפתרון התעלומה: קבוצת בלשים חובבים, וגנאולוגיה גנטית.

סבתות ושוטרים לשעבר

גנאולוגיה גנטית היא שיטה שמסייעת לזהות למי שייך דנ"א מסוים בעזרת קרובי משפחה המופיעים באתרים גנאולוגיים. בשנה האחרונה תרמה השיטה להתקדמות בעשרות מקרים שלא פוענחו, אך זאת הפעם הראשונה שגורמים רשמיים מודיעים כי השיטה סייעה לקבוע את זהותם הן של הקורבן והן של הרוצח.

את הבלשים החובבים הובילו הפיזיקאית קולין פיצפטריק, שעשתה הסבה לגנאולוגית משפטית, ומרגרט פרס, מחברת ספרי בלש ומפתחת תוכנה. השתיים, שפיתחו שיטה לזיהוי דנ"א ועמדו בראש ארגון שנקרא DNA Doe Project, רתמו לחקירה כתריסר מתנדבים - בני 20 ובני 70, סבתות ושוטרים לשעבר.

לאחר שהעלו את הדנ"א של הקורבן למאגר הגנאולוגי GEDmatch, הקבוצה גיבשה רשימה של קרובי משפחה שניתן לעבוד עמם. כל מתנדב נדרש להרכיב אילן יוחסין סביב אדם אחד עם התאמה. בכל פעם שהמתנדבים נתקלו בקשיים, הם ידעו שיוכלו להיעזר באחרים ש"יזנקו על הבעיה כמו להקת כרישים", אמרה רות פורמן, מנהלת משאבי אנוש בגמלאות, ששימשה כראש צוות החוקרים.

מימין: הסטר, פורמן, פרס ופיצפטריק, באזור שבו נמצאה גופתה של סילבניצילום: JASON HENRY / NYT

אחת הסיבות השכיחות שבגינה אנשים מבצעים בדיקת דנ"א היא הרצון לאתר הורה, ולכן, רבים ממי שרשומים באתרים גנאולוגיים הם אנשים שאומצו. קרובת משפחה של סילבני היא בת מאומצת. המתנדבים זיהו את אמה. ואז, בתוך זמן קצר הם הגיעו לזוג שחשדו שהם הורי הנרצחת: ג'ון ובלאנש סילבני מדטרויט.

קרוב משפחה סיפר כי לבני הזוג היו בן ושתי בנות. המתנדבים גילו כי ב-1982, השנה שבה נרצחה מארי סילבני, אחיה צ'רלס קפץ למותו מבניין בסן דייגו. גבר שטען שהוא אחיין של מארי סילבני חשף כי היה לה אח נוסף, בוב. חיפוש אחריו גילה כי השתתף בשורת פרויקטים פורנוגרפיים בשנות ה-70, מה שהקל על זיהויו.

כך, הצליחו הבלשים החובבים לאמת כי לג'ון ובלאנש סילבני היו שני בנים ובת — ולא בן ושתי בנות. משמעות הדבר היתה כי קורבן הרצח באזור אגם טאהו חייבת להיות מארי, בת 33 במותה.

פתרון התעלומה

כעת הגיע הזמן לאתר את הרוצח. לאחר שפרופיל דנ"א שנלקח מזרע שנמצא בזירת הרצח הועלה ל-GEDmatch, פיצפטריק איתרה בן דוד שני של התורם שחי בטקסס. במקביל, מצאה קתלין בישופ, בלשית ממשרד השריף של מחוז וואשו, התאמה בין טביעות אצבעות שנלקחו מגבר שנעצר בגין שוטטות ב-1974 לבין אלו שנמצאו בזירת הרצח.

הבלשית קתלין בישופצילום: JASON HENRY / NYT

בשלב זה הטיפול עבר למתנדבת שריל הסטר, שהצליחה לאתר גבר שהוא קרוב לוודאי אביו של החשוד. למזלה - או כך לפחות היא חשבה - מסמכים משפחתיים העידו שהיה לו בן אחד בלבד.

זמן קצר לאחר מכן גילו השוטרים כי החשוד מת לאחרונה. אך הסיפור לא נגמר כאן: באמצעות חיפוש במאגרים, הם מצאו את בנו של החשוד, שדגימת הדנ"א שלו שללה את האפשרות שאביו הוא הרוצח. מכאן היתה רק מסקנה אחת: החשוד האמיתי הוא בעצם אחיו למחצה של החשוד המקורי, שייתכן כי לא ידע על קיומו כלל.

על אף שהתשובה היתה כבר במרחק נגיעה, בין הסטר לבין חשיפת האמת עמד אילן יוחסין שכולל 16 אלף בני משפחה. מחקר עומק ושכנוע של גבר בן 90 להעלות את הדנ"א שלו למאגר הובילו לאדם אחד: ג'יימס ריצ'רד קרי, שנולד בטקסס ב–1946. 

ככל שהסטר קראה יותר, כך גברה התלהבותה. קרי הודה בשלושה מעשי רצח בערך בתקופה שבה סילבני נרצחה והוא הואשם גם בתקיפת אנשים שהכיר. הוא התאבד בינואר 1983, אבל דגימת הדנ"א של ילדיו אישרה - הוא האדם שחיפשו.

שריל הסטר, שאיתרה את הרוצחצילום: JASON HENRY / NYT

סופה של התעלומה הותיר את חברי הצוות מרוצים אך מעט מתוסכלים. חייה של מארי, כך הם למדו, היו רצופי קשיים. היא נולדה בפונטיאק, מישיגן, לאם שנכנסה ויצאה ממוסדות לחולי נפש, ולאב שמת כשהיתה בת 16, והותיר אותה חסרת בית. ייתכן שנולד לה תינוק, שאותו מסרה לאימוץ. איש לא דיווח עליה כנעדרת. כשנמצאה גופתה, החוקרים למדו שהיא לבשה בגד ים כחול מתחת לג'ינס, מה שמלמד שהתכוונה לשחות ביום שבו מתה.

אחיינה של מארי סילבני, רוברט סילבני, הוא קרוב המשפחה הקרוב ביותר שלה שאותר. הוא בקושי הכיר את אביו ומעולם לא פגש את דודתו. "עכשיו היא תזכה לכך שיזכרו אותה", אמר. הוא הוסיף כי בהיסטוריה המשפחתית שלו, הוא אומר תודה בכל פעם שמשהו מסתדר לטובה.

לכתבה בניו יורק טיימס של הת'ר מרפי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ