אחרי אלבמה, מיזורי אישרה חוק האוסר על ביצוע הפלות גם במקרה של אונס

החוק אוסר על הפלות אחרי השבוע השמיני להיריון וקובע מאסר של חמש עד 15 שנים לרופאים שיבצעו את ההליך. החוק מתיר החרגה במקרים רפואיים, אך לא עבור נשים שהרו מגילוי עריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות נגד החוק מוחות בבניין בית הנבחרים במיזורי, היום

בית הנבחרים במדינת מיזורי בארה"ב אישר הערב (שישי) חוק האוסר על ביצוע הפלות החל מהשבוע השמיני להיריון. החוק, שאושר בבית המחוקקים הנשלט בידי רוב רפובליקאי, מכיר בהחרגות במקרים רפואיים, אך לא עבור נשים שהרו כתוצאה מאונס או גילוי עריות. מושל המדינה, מייק פרסון, צפוי לחתום על החוק ולהעניק לו תוקף רשמי.

החוק, שאושר ברוב של 110 תומכים מול 44 מתנגדים, קובע כי רופאים שיבצעו הפלה לאחר השבוע השמיני להיריון צפוים לעונש מאסר של חמש עד 15 שנים. נשים שיעברו את ההליך אינן צפויות לענישה פלילית. ברשת NBC דווח כי מושל מיזורי פרסון אמר השבוע בעצרת פוליטית "עד שיגיע היום שבו לא יהיו יותר הפלות במדינה, אני לא אפסיק להילחם למען החיים". בדבריו הזכיר את הכינוי למחנה מתנגדי ההפלות "תומכי החיים" (Pro Life).

מושל מיזורי, מייק פרסון, בינואר צילום: Charlie Riedel/אי־פי

מנהלת שירותי המרפאות לתכנון המשפחה במיזורי, מאיבי מיד, תקפה את אישור החוק ואמרה כי פרסון "מסייע ביודעין לפגיעה השיטתית בבריאות הציבור ברחבי המדינה באיסור על הפלות חוקיות ובטוחות". לדבריה, "המושל צריך להתבייש על כך שבעיניו הממשלה צריכה להיות מעורבת בהחלטה של אשה אם ומתי להפוך לאמא".

שורת מדינות בארה"ב מקדמות בתקופה האחרונה חוקים נוקשים שנועדו להגביל את ביצוען של הפלות באופן חוקי בידי רופאים. באלבמה אישרה שלשום המושלת הרפובליקאית קיי אייבי חוק המגביל את ביצוען של הפלות באופן גורף כמעט לחלוטין, למעט מקרים של סכנה לחיי האם. אותו חוק קובע עונש מאסר של עד 99 שנים לרופאים שיבצעו את ההליך.

מגמת החקיקה המגבילה, בייחוד במדינות הדרום והמערב התיכון, נתפסת כניסיון של המחנה השמרני להביא לביטולה של פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב משנת 1973 בתיק "רו נגד וייד", שכוננה את ההכרה בזכותה של אשה לעבור הפלה. לפי הפסיקה, כל חוק האוסר על הפלות סותר את החוקה בשל פגיעה בזכות לפרטיות.

לדברי מייסד הקואליציה נגד הפלות באלבמה, אריק ג'ונסטון, מטרת החקיקה נועדה "ללכת עד הסוף" ולהגיע לעליון - באמצעות ערעור במקרה שבו בית משפט בערכאה נמוכה יותר יפסול את החוק. המחנה השמרני במדינה חש רוח גבית ממינויו באוקטובר האחרון של שופט העליון ברט קבאנו, הנתפס כמטה את הכף במאזן בין ליברלים לשמרנים בקרב השופטים. בקנטקי, במיסיסיפי, באוהיו ובג'ורג'יה אושרו לאחרונה חוקים האוסרים על הפלות לאחר שניתן לאתר פעימות לב של העובר - לרוב החל מהשבוע השישי להיריון.

אחד המחוקקים שקידמו את החוק החדש במיזורי, ניקולס שרוייר, אמר לרשת NBC כי החוק לא נועד לשמש כקריאת תיגר על הפסיקה התקדימית ונועד "למטרה אחת בלבד, להציל חיים". אחד מסעיפי החוק קובע כי אם ייפסל בידי בית משפט הוא יוכל להיות מוחל בשלבי היריון מתקדמים יותר - 14, 18 או 20 שבועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ