טראמפ הפתיע רבים: תומך בהפלות במקרה של אונס, גילוי עריות וסכנה לחיי האם

נשיא ארה"ב הביע דעה מרוככת באשר לאיסור ההפלות הגורף שאושר באלבמה ובמיזורי: "כפי שהרוב יודעים, ועבור אלו שרוצים לדעת, אני מתנגד בתוקף להפלות, אך עם שלושה יוצאים מן הכלל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בוושינגטון, שלשום

במהלך שהפתיע רבים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע הלילה (ראשון) דעה מרוככת באשר לאיסור ההפלות הגורף שאושר באלבמה ובמיזורי. "כפי שרוב האנשים יודעים, ועבור אלו שרוצים לדעת, אני מתנגד בתוקף להפלות, אבל עם שלושה יוצאים מן הכלל — אונס, גילוי עריות והגנה על חיי האם — אותה עמדה בה החזיק רונלד רייגן", צייץ טראמפ בטוויטר.

הנשיא אמר כי השינויים שערך בעמדות השיפוט ברחבי ארה"ב עודדו את השינוי החקיקתי. "אנחנו התקדמנו מאוד בשנתיים האחרונות בכל הנושא של הזכות לחיים, עם מינוי של 105 שופטים פדרליים חדשים (עוד רבים שיבואו) ושני שופטי עליון... וגישה חדשה לגמרי בכל הנוגע לזכות לחיים", כתב הנשיא.

טראמפ אמר עוד כי הפלות יהיו נושא מרכזי בקמפיין הבחירות שלו ב–2020. "השמאל הרדיקלי, עם הפלות בשלב מאוחר של ההריון וגרוע מזה, הולך להתביית על הנושא הזה", כתב, "אנחנו מוכרחים להתאחד ולנצח למען החיים ב–2020".

בית הנבחרים במדינת מיזורי בארה"ב אישר שלשום חוק האוסר על ביצוע הפלות החל מהשבוע השמיני להיריון. החוק, שאושר בבית המחוקקים הנשלט בידי רוב רפובליקאי, מכיר בהחרגות במקרים רפואיים, אך לא עבור נשים שהרו כתוצאה מאונס או גילוי עריות. מושל המדינה, מייק פרסון, צפוי לחתום על החוק ולהעניק לו תוקף רשמי.

שורת מדינות בארה"ב מקדמות בתקופה האחרונה חוקים נוקשים שנועדו להגביל את ביצוען של הפלות באופן חוקי בידי רופאים. באלבמה אישרה בשבוע שעבר המושלת הרפובליקאית קיי אייביחוק המגביל את ביצוען של הפלות באופן גורף כמעט לחלוטין, למעט מקרים של סכנה לחיי האם. אותו חוק קובע עונש מאסר של עד 99 שנים לרופאים שיבצעו את ההליך.

הפגנה של תומכי ומתנגדי הפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, ב-2018צילום: Toya Sarno Jordan/רויטרס

מחוקק רפובליקאי ראשון קורא להדחת טראמפ

אתמול הביע חבר קונגרס רפובליקאי ראשון תמיכה בהדחת טראמפ, רעיון שמקודם על ידי מחוקקים דמוקרטים מסוימים. ג'סטין אמש, ליברטריאן ששקל לרוץ נגד טראמפ בבחירות ב–2020 והותקף על ידי הבית הלבן בשל כך, אמר את הדברים בשורת ציוצים בטוויטר ביום שבת. הוא לא זכה לתמיכה של איש מחברי מפלגתו.

אמש טען כי בדו"ח החוקר המיוחד רוברט מולר ניתנו "דוגמאות רבות העומדות בכל הסטנדרטים של שיבוש הליכי משפט" וכי נגד כל אדם שאינו נשיא ארה"ב "היה מוגש כתב אישום בגין אישומים אלה".

איש בית הנבחרים הרפובליקאי ג'סטין אמש בוושינגטון, ב-2017צילום: Jonathan Ernst/רויטרס

חבר הקונגרס תקף את התובע הכללי בארה"ב, ויליאם בר, שלטענתו "ייצג את תוכן הדו"ח באופן מוטעה בכוונה" מול המחוקקים לאחר הגשת הדו"ח. בכך, הצטרף אמש לדמוקרטים רבים — וגם למולר עצמו — שטוענים שבר המעיט בחשיבות הדו"ח ובכך פגם בהשפעתו על הציבור.

"בניגוד למה שבר הציג בפנינו", כתב אמש, "דו"ח מולר חושף שהנשיא טראמפ עשה דברים ובחר בדרכי פעולה שעוברות את סף ההדחה". בציוץ נוסף הוא ציטט את סעיף "פשעים ועבירות קלות" בחוקה האמריקאית ואמר שהחוקה לא מציעה פירוט, אך שמדובר בפעולות "שמפרות את אמון הציבור". אמש טען ש"הדחה דורשת הוכחות שנציג הציבור התנהג באופן חסר התחשבות, מושחת, מתעלל או מביש".

אמש נבחר לקונגרס ב–2010, בשיא התמיכה במועמדים רפובליקאים קיצונים חברי תנועת מסיבת התה. הוא ממקימי "ועדת החופש" בקונגרס, המאגדת רפובליקאים שמרנים וליברטריאנים ונחשבת לסמן הימני־קיצוני בקונגרס האמריקאי.

את הליך הדחת הנשיא על ידי הקונגרס צריכה להניע ועדת המשפט של בית הנבחרים. הדמוקרטים, ששולטים בבית הנבחרים, בחרו שלא לפתוח בהליך כזה מחשש שהוא ישפיע לרעה על הציבור ועל בחירתו בבחירות הקרבות ולפגוע בסיכוייהם להחליף את טראמפ ב-2020. על מנת לאשר הדחת נשיא, הסנאט צריך לתמוך בהדחה ברוב של שני שלישים — תרחיש לא אפשרי כל עוד הסנאט נשלט בבטחה על ידי הרפובליקאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ