"הצגה שתוכננה מראש" |

טראמפ פוצץ פגישה עם מנהיגי הדמוקרטים אחרי שלוש דקות בלבד

הנשיא אמר ליו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ולמנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר שהוא מסרב לעבוד איתם בנושא הקמת תשתיות, אלא אם יפסיקו לחקור אותו ויסירו את האיום להדיחו

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ במסיבת עיתונאים בגן הוורדים בבית הלבן לאחר פיצוץ הפגישה עם בכירי הדמוקרטים, אתמול
לוגו גרדיאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סיים אתמול (רביעי) פגישה עם מנהיגי הדמוקרטים לאחר שלוש דקות בלבד ואמר שהוא מסרב לעבוד איתם, אלא אם יפסיקו לחקור אותו ויסירו את האיום להדיחו.

הדמוקרטים מיהרו לתקוף בחזרה את הנשיא וטענו שהוא תכנן את ההצגה מראש, ושמה שקרה בבית הלבן "היה גורם ללסת שלכם להישמט".

במהלך מסיבת עיתונאים קצרה שקיים בגן הוורדים של הבית הלבן, מתח טראמפ ביקורת על יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי לאחר שאמרה לכתבים שהוא "מעורב בטיוח" - בהתייחסה לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016.

"במקום ללכת לפגישה בשמחה, אני נכנס פנימה ורואה אנשים שבדיוק אמרו שעסקתי בטיוח", אמר טראמפ. "אני לא עושה טיוחים. אתם בטח יודעים את זה יותר טוב מכל אחד אחר".

בחזית הפודיום שבו דיבר טראמפ לכתבים הוצב שלט שעליו נכתב "חקירת מולר במספרים: יותר מ-35 מיליון דולר בוזבזו, יותר מ-2,800 צווי הבאה, יותר מ-500 עדי ראייה, 18 דמוקרטים זועמים. אין קשירת קשר. אין שיבוש חקירה".

"לא עשינו שום דבר רע. הם אוהבים לומר שקשרנו קשר... הם מנסים לתפוס אותנו. הפשע בוצע על ידי הצד השני. נראה מה ייצא מכל זה", אמר הנשיא האמריקאי.

החוקר המיוחד רוברט מולר ציין בדו"ח שלו 11 דוגמאות לשיבושי חקירה אפשריים, אבל טראמפ טען ש"לא היתה קשירת קשר, לא היה שיבוש חקירה. כל הדבר הזה היה ניסיון להפיל את נשיא ארה"ב". לדבריו, אנשים רבים בתקשורת "צריכים להתבייש" מהאופן שבו הם סיקרו את ענייני הדו"ח של מולר.

טראמפ אמר לכתבים שהוא קיווה לדון בפגישה עם פלוסי וצ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, בנושאי תשתיות. אבל לדבריו, "אי אפשר לעשות את זה תחת הנסיבות הללו, אז תפסיקו עם החקירות המזויפות האלה".

כמה דקות לאחר מכן, בצד השני של שדרות פנסילוויניה, בגבעת הקפיטול, פלוסי ושומר הציגו גרסה אחרת של האירועים. פלוסי אמרה שהם הלכו לבית הלבן בתום לב בתקווה להסכים על תוכנית תשתיות היסטורית. "אולי היה מדובר בחוסר אמון מהצד שלו, הוא לא הצליח להתמודד עם גודל האתגר שניצב בפנינו", אמרה יו"ר בית הנבחרים על טראמפ. "הוא פשוט ויתר וזה גורם לי לתהות מדוע הוא עשה זאת. בכל מקרה, אני מתפללת בשביל נשיא ארה"ב ובשביל ארה"ב".

שומר אמר שטראמפ תכנן כנראה מראש לנטוש את הפגישה עמם. לדבריו, הווילונות בחדר היו סגורים והיה רק מקום אחד שהוכן לעמידה לצדו של הנשיא. כמו כן, אמר הבכיר הדמוקרטי, השלט עם הסיסמאות והמספרים שהוצב בפודיום של טראמפ בגן הוורדים הודפס זמן רב לפני הפגישה. "צפייה במה שקרה בבית הלבן היתה גורמת ללסת שלכם להישמט", אמר שומר. הוא דחה את טענת טראמפ שאי אפשר לנהל חקירות במקביל להוצאה לפועל של תוכניות תשתית. "אנחנו מעוניינים בהקמת תשתיות. זה ברור שהנשיא לא מעוניין בכך. הוא מחפש כל תירוץ, בין שאמר שנעסוק קודם בסחר או בין שהוא לא התכוון להעביר שום כסף למימון ובין שהיום יש חקירות שמתנהלות. הלו? חקירות התנהלו כשנפגשנו לפני שלושה שבועות והוא עדיין נפגש איתנו".

"אבל עכשיו כשהוא נאלץ לומר באמת איך הוא מתכנן לשלם על זה, הוא ברח והמציא את התירוץ המתוכנן הזה. ברור שזה לא היה צעד ספונטני מצדו של הנשיא", קבע שומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ