לוגו גרדיאן
גרדיאן

השרה להגנת הסביבה בממשלת מקסיקו, ג'וספה גונזלס בלאנקו, התפטרה שלשום (ראשון) לאחר שנחשף כי גרמה לעיכוב בטיסה שהיתה אמורה להמריא ממקסיקו סיטי בסוף השבוע. בלאנקו התפטרה לדרישת הנשיא, אנדרס מנואל לופס אוברדור, והתנצלה על שפגעה במאמציו לבאר את נגע השחיתות השלטונית במדינה.

נוסע שהיה על טיסת אירו מקסיקו ביום שישי שהיתה אמורה להמריא לעיר מקסיקלי, בגבול ארה"ב, תיעד בחשבון הטוויטר שלו את העיכוב וצילם את השרה מגיעה למטוס - 38 דקות לאחר מועד ההמראה. הנוסע ציין בסדרת ציוצים מהמטוס המעוכב כי הקברניט הודיע שהסיבה לאיחור בהמראה היא "הוראה נשיאותית" להמתין לנוסע שאיחר.

הציוץ שהעלה לטוויטר הנוסע שתיעד את השרה במטוס המעוכב

לופס אוברדור כינה את המקרה "מצער מאוד" ואמר כי גונזלס בלאנקו הפעילה את קשריה עם אחד מבכירי חברת התעופה הלאומית כדי לעכב את ההמראה. בהתנצלות שפרסמה השרה היא כתבה כי למעשיה "לא היתה כל הצדקה". עוד הוסיפה כי "למען שינוי אמיתי במקסיקו דרושה דבקות מוחלטת בערכי ההגינות והצדק" והכחישה כי הנשיא עצמו התערב בפרשה.

הנשיא הסוציאליסטי הודיע עם כניסתו לתפקיד בדצמבר האחרון כי ינהיג ממשלה שתפעל למען העם ותיאבק לשינוי היסטורי של המדינה. בין היתר הורה לחברי ממשלתו לנסוע בטיסות מסחריות ולא במטוסים פרטיים - ואף הודיע שיעמיד למכירה את המטוס הנשיאותי. מבקריו טוענים כי גישתו מזכירה את זו של נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס, שהצהרותיו כי יפעל למען העם התגלו יותר כספין פוליטי מאשר שינוי ממשי בשטח.

נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור בנאום במקסיקו סיטי, בשבוע שעברצילום: HENRY ROMERO/רויטרס

בעיתון "אל אוניברסל" ציינו כי ייתכן שמאחורי עזיבתה של גונזלס בלנקו עומדים גם קיצוצים בתקציב שהובילה, ולא רק פרשת הטיסה. לפי העיתון, בסביבתו של הנשיא מקווים שהתפטרותה תעביר מסר לפוליטיקאים שנהנו עד כה ממנעמי השלטון, שלפיו הממשל לא יסבול ניצול לרעה של נושאי משרה שלטונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ