אי-פי
רויטרס

המרפאה היחידה במדינת מיזורי בארה"ב שמבצעת הפלות נמצאת בסכנת סגירה - כך הזהירה היום (שלישי) רשת המרפאות לתכנון המשפחה במדינה. בארגון הוסיפו כי אם תיסגר המרפאה בסנט לואיס, מיזורי תהפוך למדינה היחידה שבה אין מרפאה המבצעת הפלות בידי רופאים באופן חוקי. עוד הזהירו ברשת המרפאות כי המרפאה עלולה להיסגר עד סוף השבוע מכיוון שהממשל המקומי מאיים לא לחדש את רישיונה. 

במרפאות לתכנון המשפחה מזהירים כי סגירתה של המרפאה בסנט לואיס תהפוך את מיזורי למדינה היחידה בארה"ב שבה אין מרפאה המבצעת הפלות, מאז אושרה פסיקת העליון בתיק "רו נגד וייד" - שכוננה את ההגנה החוקתית על זכותן של נשים לעבור את ההליך. "זה לא תרגיל, זו לא אזהרה. זה משבר אמיתי של בריאות הציבור", אמרה נשיאת ומנכ"לית רשת המרפאות, ד"ר ליאנה וון. 

הפגנה נגד חוקי ההפלות בסולט לייק סיטי, יוטה, בשבוע שעבר. ברשת המרפאות בוחנים הליכים משפטיים נגד הממשל במיזוריצילום: Rick Bowmer/אי־פי

לטענת הארגון, הממשל המקומי במיזורי הודיע כי הוא חוקר "מספר רב של חשדות להפרות חוק" במרפאה. כחלק מהחקירה נעשו פניות לתשאול שבעה רופאים במרפאה, אולם רק שניים הסכימו להשיב על שאלות. מושל מיזורי, מייק פרסון, חתם בשבוע שעבר על חוק האוסר על הפלות החל מהשבוע השמיני להיריון - גם במקרים של אונס או גילוי עריות. במשרדו של המושל פרסון לא הגיבו לפניות בנוגע לטענות שהעלו בכירים ברשת המרפאות.

לדברי ד"ר וון, מיזורי "הפכה באופן לא חוקי את הליך הרישוי לנשק" במאבק נגד הפלות חוקיות. ד"ר קולין מקניקולס, גניקולוגית ורופאה מיילדת במרפאה בסנט לואיס, הוסיפה כי האיומים בסגירה הם "תוצאה טבעית של עשרות שנים שבהן נוספו עוד ועוד הגבלות על הפלות".  

אנשי האגודה לזכויות האזרח מסבירים על הגשת תביעה פדרלית נגד הממשל באלבמה בשל חוק המגביל הפלות

ד"ר וון הוסיפה כי הארגון בראשותה בוחן הליכים משפטיים כדי למנוע את סגירת המרפאה. אם זו תתממש, המרפאות הקרובות ביותר שנשים במדינה שמעוניינות לעבור הפלה יוכלו לפנות אליהן יהיו בקנזס - בפאתי העיר קנזס סיטי שנמצאת במיזורי - ובגרניט סיטי שבאילינוי, שכנתה של סנט לואיס מעבר לנהר המיסיסיפי.

ניצחון סמלי למתנגדי ההפלות בעליון

בית המשפט העליון בארה"ב דחה היום חוק שאושר במדינת אינדיאנה ב-2016 שאסר על ביצוע הפלות במקרה של מום בעובר, או בגלל מינו או מוצאו הגזעי. אולם, שופטי העליון תמכו בהשארתו על כנו של חוק שקבע כי יש להביא עוברים שהופלו לקבורה או לשרוף את גופתם. שני החוקים אושרו בתקופה שבה מושל אינדיאנה היה מייק פנס, סגן הנשיא כיום.

סגן הנשיא מייק פנס, בניו יורק בשבתצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

פסיקת העליון נתפסת כניצחון סמלי למחנה המתנגד להפלות, בתקופה שבה מדינות רבות מעבירות חוקים המגבילים את המקרים שבהם ניתן לבצע כחוק את ההליך. דוברת מטעמו של פנס, אליסה פארה, בירכה על החלטת השופטים ואמרה כי חוק קבורת העוברים "שומר על קדושת החיים, כשהוא מציב דרישה לקבורה מכובדת של תינוקות שהופלו". 

בהצהרה שמסרה רשת המרפאות לתכנון המשפחה נמסר כי חוק קבורת העוברים "נועד להשפיל ולהטיל סטיגמה" על נשים שעברו את ההליך ועל משפחותיהן. "אמנם מדובר בחוק מצומצם, אך הוא חלק ממגמה רחבה יותר של חוקים שנועדו להפוך הפלות לדבר מוקצה ובלתי נגיש", הוסיפה עורכת הדין ג'ניפר דאלוון, חברת האגודה האמריקאית לזכויות האזרח. "בין אם באמצעות איסור גורף או חוק שנועד לסגור מרפאות, פוליטיקאים עומדים בתור כדי להחריב כל אפשרות של גישה להפלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ