לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בארבעת החודשים הראשונים של שנת 2019, משטרת ריו דה ז'ניירו ירתה למוות ב-558 בני אדם, חלקם בירי ממסוקים, מכלי רכב משוריינים או מטווח קצר. זהו המספר הגבוה ביותר של אנשים שנהרגו בידי המשטרה שנרשם בתקופה זו של השנה מאז החלו ברישום הנתונים לפני יותר משני עשורים.

העלייה החדה הזו נרשמה לאחר שנים ארוכות שבהן חלה דווקא ירידה משמעותית במספר האנשים שנהרגו על ידי המשטרה, בעיקר הודות למדיניות שאימצו השלטונות המקומיים והפדרליים. אולם על רקע המשבר הכלכלי והפוליטי החמור שפרץ במדינה ב-2014, הידלדלו המשאבים למימון תוכניות ביטחון. כנופיות פשע השתלטו חזרה על הטריטוריות שאיבדו בריו, ומדד האלימות האמיר במדינה – מעל ל-51 אלף בני אדם נהרגו ברחבי ברזיל רק בשנה שעברה.

בחודש אוקטובר האחרון, תושבי ברזיל הלכו לקלפיות ונתנו את קולם למועמדים שהבטיחו להילחם באלימות באלימות, להגמיש את חוקי הנשק ולהגדיל את סמכות המשטרה לירות בחשודים חמושים. על פי נתונים סטטיסטיים, בשנה שעברה המשטרה הרגה יותר מ-1,538 בני אדם בריו לבדה. אם האירועים האלה ימשיכו באותו הקצב - של חמישה הרוגים ביום – השיא הזה יישבר ללא בעיה כלשהו.

טטיאנה אנטונש דה קרבלו, שבנה פליפה נהרג בפברואר מירי המשטרה, בחודש שעבר. "השוטרים לא באו כדי לעצור אותו"צילום: ERNESTO LONDONO / NYT

הנשיא ז'איר בולסונרו, איש ימין קיצוני וקצין צבא לשעבר, מנופף לא פעם באמירה העממית "פושע טוב הוא פושע מת". הוא הבטיח לבוחריו להגדיל את חופש הפעולה של המשטרה ולאפשר לה להרוג חשודים חמושים.

המושל החדש של מדינת ריו דה ז'ניירו, ווילסון וויצל, הצביע על הירידה הכללית במעשי הרצח במדינה כדי להוכיח שהגישה עובדת. "אנחנו על המסלול הנכון", כתב בחשבון הטוויטר שלו בחודש שעבר, כשציין כי שיעור מעשי הרצח ופשעים אחרים נמצאים בצניחה. "נמשיך להגן על חייהם ועל חירותם של בני המשפחה שלנו". וויצל, שופט בדימוס, דוגל בטקטיקות המוגדרות על ידי משפטנים מקומיים כ"הוצאות שרירותיות להורג".

"נכרה קברים לפושעים"

זמן קצר לאחר שנבחר, קרא וויצל לאפשר למשטרה לפתוח באש לעבר כל עבריין הנושא נשק. "המשטרה תעשה את הדבר הנכון: היא תכוון לראשם ותירה בהם", אמר לעיתון מקומי בראיון בנובמבר, "כך לא יהיו טעויות". בחודש ינואר הוא אמר שלא חסרים מקומות אליהם אפשר לשלוח פושעים – "נכרה להם קברים". חודשיים אחר כך, במארס, הוא הודיע כי צלפים סמויים הוצבו ברחבי המדינה במטרה לירות בחשודים חמושים ש"אותם חייבים לנטרל".

חברי פרלמנט ופעילי זכויות אדם המתגוררים ביישובים בהם משטרת ריו פועלת באלימות, אומרים שהשוטרים מבצעים בשיטתיות הוצאות שרירותיות להורג בפאבלות ובאזורי פריפריה אחרים. "זו מדיניות ברברית שכמוה כרצח עם", אמרה רנטה סוזה, נציגה של מדינת ריו בפרלמנט הברזילאי. סוזה גם קראה לאו"ם ולארגון מדינות אמריקה לפתוח בחקירת המקרים.

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, בברזיליה, במארס. הבטיח להגדיל את חופש הפעולה של המשטרהצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

החוקרים מודים כי אין ברשותם מספיק משאבים וכוח אדם כדי להספיק ולחקור אלא חלק זעיר מכלל המקרים במדינה. ב-2017, בית הדין האינטר-האמריקאי לזכויות אדם גינה את ברזיל על כך שלא חקרה מקרי הריגה של המשטרה, והורתה לעשות זאת עכשיו. כוח מיוחד שמטפל בנושא מאז 2015 הביא להגשת כתב אישום בגין רצח נגד 72 שוטרים, 19 מתוכם זוכו ואף לא אחד מהם נכנס למאסר.

מאז ומתמיד, מלאכת אכיפת החוק בריו דה ז'ניירו היתה סבוכה במיוחד. פולשים השתלטו על עשרות מחוזות כבר לפני עשרות שנים, ואלה הוזנחו במשך זמן רב בידי המדינה. כיום, האזורים האלה נשלטים בידי כנופיות של סוחרי סמים ומיליציות חמושות. צעירים חמושים ברובים חצי-אוטומטיים שומרים על כניסות מסוימות לקהילות. המשטרה מגיעה למקום רק כדי לבצע פשיטות, ולדברי התושבים, השוטרים נוהגים להשאיר אחריהם גופות רבות.

גברים מוטלים על הקרקע בתוך שלולית דם

בשעות הבוקר של 8 בפברואר, זמן קצר לאחר שנשמעו קולות ירי במחוז פאלה-פוגייטרו, התושבים הבינו מיד שלא מדובר בחילופי האש הרגילים בין כנופיות יריבות הנלחמות זו בזו זה זמן רב על שליטה באזור.

עם פריצתם של אנשי יחידת עלית של המשטרה למקום ועם התקדמותם במעלה הגבעה, לאורך קירות שעליהם שורבטו גרפיטי המהלל את כנופיית הסמים השולטת, הצליחו כמה חשודים לחמוק לתוך בית.  לדברי התושבים, הם פשטו את חולצותיהם כאות לכניעה. אחד מהם היה פליפה גיירמה אנטונש בן ה-21. הוא הסיר את חולצת הטריקו השחורה שלה, עליו היה כתוב "שחור זה יפה", וחיכה. כשמטר היריות הסתיים, תשעה גברים היו מוטלים על הקרקע בתוך שלולית דם. ארבעה אחרים נורו בחוץ.

אנשים מתאבלים בסמוך לגופת חברם שנהרג בפשיטה של המשטרה בריו דה ז'ניירו, בחודש שעברצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

גורמי משטרה אמרו אז כי אנשי היחידה פעלו מתוך הגנה עצמית. אבל לאחר שבני משפחה מסרו את עדויותיהם לפעילי זכויות אדם, שגם עיינו בדוחות נתיחת הגופות ובצילומי הגוויות וקירות הבית המוכתמים בדם, הגיעו רבים למסקנה שאותם חשודים הוצאו להורג. איש מהשוטרים בפשיטה לא נפצע.

לדברי ארגון Human Rights Watch, שעיין בתשעה דוחות נתיחה שלאחר המוות, חלק מהם נורו בראשם או בלבם. "הם לא באו לעצור אותם", אמרה טטיאנה אנטונש דה קרבלו, אמו של פליפה שהיה בין הקורבנות. "הם באו להרוג".

בתחילתה של פשיטה משטרתית אחרת, שהתרחשה בתחילת החודש שעבר במתחם בפאבלה קומפלשו דה מארה, השוטרים ירו ממסוק, ושמונה בני אדם נהרגו. פעילים מקומיים הובילו חוקרים לבית שבו נהרגו ארבעה מהם. קשישה שהיתה במקום סיפרה להם שראתה באחת הסמטאות שני גברים נכנעים לשוטרים, אחד מהם אמר להם: "יש לי פקודה להרוג". הוא ירה בהם, נכנס לבית סמוך והרג שניים נוספים על מרפסת הגג.

החוקרים נכנסו לבית וראו את מה שנותר מכתמי הדם שהתושבים קרצפו. הם לא מצאו טעם לתעד את הזירה. לדבריו של דניאל לוזויה, אחד החוקרים, השוטרים ידעו כי המקרה לא ייחקר, ולכן הם סילקו משם את הגופות.

רוברטו סא, לשעבר הממונה על כוחות הביטחון של מדינת ריו דה ז'ניירו, אמר כי הגדלת סמכות המשטרה להרוג לא הצליחה לצמצם את רף האלימות. "העימותים יוצרים סביבה לא בטוחה, מחלות נפש ולחץ אצל השוטרים והתושבים", אמר.

לכתבה המלאה ב"ניו יורק טיימס" של ארנסטו לונדונו ומנואלה אנדראוני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ