כמו שני מגרשי כדורגל בכל דקה: בירוא יערות הגשם בברזיל בעלייה חסרת תקדים

חודש מאי האחרון שבר את שיאי השנים הקודמות בהיקף בירוא יערות האמזונס, ולפי ארגוני סביבה ופעילים מקומיים, הנשיא בולסונרו לא עושה דבר כדי לעצור את הכריתה - ואפילו מעודד אותה

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור שעבר בירוא באמזונס, ב-2015
לוגו גרדיאן

חודש מאי 2019 היה חודש מאי בו נכרתו הכי הרבה עצים ביערות האמזונס בברזיל מאז החלה שיטת המעקב הנוכחית. יערות הגשם הגדולים בעולם - המהווים מקור חיוני לאספקת חמצן וללכידת פחמן דו חמצני - איבדו 739 קמ"ר של צמחייה ב-31 ימים, שטח המקביל לשני מגרשי כדורגל בדקה, כך לפי סוכנות ממשלתית העורכת מעקב לווייני על האזור. 

הממצאים מאששים את החשש שנשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, נותן יד חופשית לכריתת עצים, עיבוד חקלאי וכריית מכרות לא חוקיים. אף שחודש מעקב אחד לא יכול ללמד על מגמות ארוכות טווח, בירוא היערות בחודש מאי נחשב לסמן משמעותי לבאות שכן הוא מבשר את תחילת העונה היבשה, שבה מואצת כריתת העצים.

היקף בירוא יערות הגשם בברזיל לאורך השנים, בקמ"ר

פעילי סביבה חוששים שאם הממשלה לא תעביר מסר ברור שהיא לא תשלים עם הגברת קצב כריתת היערות, שנת 2019 תהיה הגרועה ביותר בתחום בירוא היערות אי פעם. "הממשלה לא יכולה להתכחש לנתונים שמגיעים מאחת מזרועותיה. השאלה היא מה היא תעשה בעניין", אומר קרלוש סוזה, מעמותת מעקב עצמאית הפועלת בברזיל, "עד סוף יולי תהיה לנו תמונה ברורה יותר של השלכות הצעדים הממשלתיים האחרונים על הסביבה".

מאז עלייתו לשלטון של בולסונרו בחודש ינואר, הוא החליש את המשרד לאיכות הסביבה, רופף את המגבלות על ניצולם הכלכלי של משאבי הטבע באמזונס, הפסיק את סימון אדמות הילידים ועודד כורים וחקלאים להרחיב את עסקיהם באזור. במקביל, חלה צניחה במספר הקנסות שהטילה סוכנות המעקב הממשלתית, ומספר ביקורי הפקחים צנח ב-70% בהשוואה לשנה שעברה.

עצים כרותים באמזונס, ב-2017צילום: Bruno Kelly/רויטרס

שר הסביבה של בולסונרו, ריקרדו סאלש, שבתור ראש הסוכנות הסביבתית של ברזיל הורשע בשינוי מפות כדי להיטיב עם חברות כרייה ולפגוע בילידים, רק החמיר את ההרגשה בקרב פעילי הסביבה. סאלש, שביקר לראשונה באזור האמזונס השנה, פיטר פקחים מנוסים וסירב למנות פקחים חדשים. בשבוע שעבר דווח שהוא מתכוון להפריט את סוכנות המעקב הלווייני על היערות. 

במקביל, לוחצת השדולה החקלאית החזקה על הקונגרס להגמיש את החוקים ולהסיר את ההגנה מאזורים מסוימים. בנו הבכור של בולסונרו, פלאביו, המכהן כסנאטור, הציע באחרונה לחולל רפורמה של חוקי ההגנה על יערות הגשם, שתשחרר את חקלאי האמזונס ממחויבותם לשמור על ייעור של 50% עד 80% בנחלותיהם. הצעד עלול לפתוח שטח עצום לתעשיות כרייה ולניצול משאבי טבע.

הסבר על בירוא יערות ועל החשיבות של יערות הגשם:

הסבר על בירוא יערות ועל החשיבות של יערות הגשם

ייתכן שגורמים נוספים תרמו לקפיצה בבירוא היערות. החודשים הראשונים של השנה היו מעוננים וגשומים, תנאים שהקשו על איסוף נתונים בלוויין, שאולי לא תיעד כריתות מוקדמות יותר של עצים באזורים מסוימים. יכול גם להיות שמזג האוויר הרע אילץ כורתי עצים וחקלאים לדחות את מלאכת הכריתה לחודש מאי. מצב הכלכלה, המשפיעה לעתים קרובות על היקף בירוא יערות בתקופות של מחירי בקר וסויה גבוהים, היה גם הוא בכי רע.

לכתבה המלאה בגרדיאן מאת ג'ונתן ווטס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ