אחרי שנים של טעויות בחיזוי נתיבי הוריקנים, בארה"ב משדרגים את מערכת החיזוי

לראשונה מזה 40 שנה, המינהל הלאומי לאוקיינוסים ואטמוספירה בארה"ב ישדרג את תוכנת חיזוי מזג האוויר שלו. הם מקווים כי השדרוג ידייק את התחזיות ויצליח לנבא את נתיבי ההוריקנים ואת עוצמתם

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרס שנגרם בניו יורק בעקבות הוריקן "סנדי", ב-2012
לוגו ניו יורק טיימס

בניסיון למנוע טעויות כמו זו שעשה ב-2012 - כשטעה בהתוויית הנתיב של הוריקן "סנדי" באזור ניו יורק - המינהל הלאומי לאוקיינוסים ואטמוספירה (NOAA) הכריז על שדרוג משמעותי בתוכנת חיזוי מזג האוויר שלו.

התוכנה בה משתמש המינהל, "המערכת לחיזוי מזג האוויר בעולם" (Global Forecast System — GFS), משתמשת בכמויות אדירות של יכולות מחשוב. היא מציגה את מזג האוויר ברחבי העולם תוך שימוש בנתונים מלוויינים ומחיישנים, כדי לספק תחזיות לשעות או לימים הקרובים. חזאים רבים ברחבי העולם מתבססים עליה בכתיבת תחזיות מזג האוויר.

צילום לוויין של נאס"א של הוריקן "סנדי", ב-2012צילום: AFP

השדרוג של NOAA, הראשון ב-40 השנים האחרונות, ייגע בלב המערכת של התוכנה. הוא צפוי לסייע בשיפור התחזיות של מזג אוויר קשה, כולל סופות חורף, הוריקנים וסופות טרופיות אחרות. בשנים האחרונות נמתחה ביקורת חריפה על המודל של GFS, וחוקרים וחזאים אמרו כי המערכת פחות מדויקת ממודלים של ממשלות ומוסדות אחרים, ובעיקר מהמודלים האירופים הרשמיים, שהתחזיות שלו - יחד עם אלו של GFS - הן המבוקשות ביותר בעולם.

לדברי המבקרים, הליקויים שבמודל האמריקאי בלטו בעיקר במהלך הוריקן "סנדי", סופה שהציפה את אזור ניו יורק ב-2012, גרמה למותם של 44 בני אדם ולנזקים של 19 מיליארד דולר בעיר ניו יורק לבדה. בתחילה, כשהסופה התקדמה צפונה, המודל האירופי חזה בדיוק לאילו עוצמות היא תתחזק, ואף צפה שתפנה מערבה ותפגע בחוף. לעומת זאת, המודל של GFS חזה במשך ימים כי "סנדי" תפנה לים ולא תגרום לנזק כלשהו.

הודעת המינהל על השדרוג

ד"ר בן גרוס, מנהל מרכז המודלים הסביבתיים של NOAA, אמר כי השדרוג של התוכנה נוסה במשך שנה. לדבריו, נעשו ניסויים במודלים שהתבססו על נתונים מעונות חמות וקרות קודמות, והתוצאות הושוו למה שהתרחש במציאות. "אנחנו בטוחים כי השדרוג ישפר את הביצועים שלנו", אמר ד"ר גרוס.

הוא הוסיף כי השדרוג של ה-GFS אמור לסייע בעיקר ביצירת תחזיות מדויקות יותר של הטמפרטורות ושל כמויות הגשמים והשלגים. לדבריו, המודל החדש ישקף בצורה מדויקת יותר גם את השינויים בין הימים ללילות. השדרוג אמור גם לסייע לשפר את תחזיות נתיבי ההוריקנים והעוצמה של אותן סופות.

השדרוג הוא חלק משורה של שיפורים שבוצעו לאחר פגיעת הוריקן "סנדי". בנוסף לשיפור התוכנה, התווספו למערכת יכולות מחשוב רבות. המודל האירופי נהנה גם משיפור משמעותי של היכולת לבדיקת מספרים.

לכתבה המלאה של הנרי פאונטיין ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ