לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשלת קוויבק שבקנדה העבירה אתמול (ראשון) חוק שאוסר על עובדי ציבור כמו מורים, שוטרים ושופטים לענוד או ללבוש סמלים דתיים במקום העבודה. ראש ממשלת קוויבק, פרנסואה לאגו ממפלגת הימין, ענה על הביקורת שעוררה ההחלטה ואמר שהחוק הוא צעד הכרחי כדי להבטיח הפרדת דת ומדינה בפרובינציה החילונית. לאגו גם טען כי החוק, שעבר ברוב של 73 תומכים מול 35 מתנגדים, זוכה לתמיכת רוב התושבים באזור.

חברי האופוזיציה אמרו אתמול כי מדובר ביום שחור לקוויבק. המבקרים אמרו כי החוק מפלה מוסלמים, סיקים ויהודים דתיים ומדיר אותם מעמדות סמכות בתחום החינוך ואכיפת החוק. עוד נטען כי החוק דורס את חופש הדת והביטוי באחת המדינות שנחשבות לסמל של רב-תרבותיות. חברי האופוזיציה גם אמרו כי החוק מאיים להסית ליותר איסלאמופוביה, אנטישמיות ופחד ממיעוטים.

אנשי ציבור, בהם כמה ראשי ערים ומנהלי בתי ספר במונטריאול, הבטיחו להתעלם מהחוק ולא לאכוף אותו, ביודעם כי מעשים אלו עלולים להוביל לעימותים אפשריים עם המשטרה ועם הרשויות האחרות שידרשו לאכוף אותו בכוח. הממשלה בקוויבק הצליחה ברגע האחרון להעביר תיקון לחוק שיאפשר לפקחים להבטיח שהחוק ייאכף, צעד שמיד עורר אנשי אופוזיציה ליברלים למחות על יצירת מה שהם כינו "משטרת חילוניות".

דובר מטעם ממשלת קוויבק כינה את הביקורת "מגוחכת" והוסיף כי הממשלה רק רוצה להבטיח שיהיה ציות לחוק. עובדי ציבור שלא ימלאו אחר החוק עשויים לעמוד מול צעדי משמעת חמורים. כחלק מתיקון כללי של מדיניות ההגירה במדינה, הממשלה העבירה אתמול גם חוק שיגרום לדחיית כ-16 אלף בקשות הגירה. החוק ישפיע על כ-50 אלף בני אדם ויכפה על כמה מהגרים - שכבר שנים מחכים לאישור הבקשות שלהם - להגיש מחדש את אותן בקשות.

בחודש אפריל הפגינו אלפי בני אדם במונטריאול במחאה על החוק האוסר לבישת סמלים דתיים. הם נשאו שלטים בגנות החוק ועל אחד מהם אף נכתב: "מה שחשוב זה מה שבראש שלי, לא על הראש שלי". "הממשלה הזו מבססת חוק שרומס את זכויותיהם של אלפי בני אדם", אמרה קתרין מקנזי, עורכת דין המובילה את הקבוצה שמנסה לבטל את החוק, "החוק הזה מבוסס על אותם כוחות פופוליסטיים שאנחנו עדים להם בארה"ב ובאירופה: הפחד מהשונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ