ניו יורק אישרה להנפיק רישיונות למהגרים חסרי אשרות

אישור החוק מבליט את עוצמתו של האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית. החוק נתפס כהבעת תמיכה בהגירה, וצפוי להפוך לנשק בידי רפובליקאים בבחירות בשנה הבאה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק, במארס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הסנאט של מדינת ניו יורק אישר אתמול (שני) חוק שמאפשר להנפיק רישיונות נהיגה למהגרים חסרי אשרות – נושא מחלוקת שפילג את הדמוקרטים ועורר תגובת נגד בקרב רפובליקאים בניו יורק ומחוצה לה. בית הנבחרים של ניו יורק אישר את ההחלטה בשבוע שעבר, ועם קבלת האישור מהסנאט ניו יורק מתקרבת למרכז הדיון הציבורי הלאומי הנפיץ על הגירה. כבר עתה, מתנגדי ההחלטה הודיעו כי יפנו אליה זרקור בבחירות בשנה הבאה.

אישור החוק מדגיש את עוצמתו של האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית, שבמשך חודשים לחץ על מחוקקים שנוטים למרכז לתמוך בחוק. אותם מחוקקים חששו בין היתר שהחוק ירחיק מצביעים מתלבטים, בפרט במחוזות של דמוקרטים שנבחרו לראשונה והצליחו להדיח נבחרי ציבור רפובליקאים בבחירות האמצע בשנה שעברה.

עד השבוע שעבר, התנגדות מצד מחוקקים טריים אלו עיכבה את אישור החוק. אך שלושה ימים לסיום המושב, שילוב של פעילות נחושה מצד פעילים פוליטיים עם החלטות של הרגע האחרון מצד מחוקקים מתלבטים הביא לאישור החוק. הוא אושר עם קול אחד בלבד מעל המינימום הנחוץ, והמושל הדמוקרטי אנדרו קואומו חתם עליו זמן קצר לאחר מכן. 

ההחלטה מבטלת איסור בן כמעט כ–20 שנה ומביאה לסיומן שנים של שיתוק פוליטי בנושא. כשהקול האחרון הוטל זמן קצר לאחר השעה שמונה וחצי, פעילים למען זכויות מהגרים שהמתינו לאורך ארבע שעות הדיון הריעו בקול רם. "זה היה מאבק של 18 שנה", אמר חאווייר ואלדז, אחד מראשי "מייק דה רואד ניו יורק", ארגון מוכר למען זכויות מהגרים. "הנחישות של קהילת המהגרים הוכיחה עצמה פעם נוספת", הוסיף. 12 מדינות בארה"ב וושינגטון הבירה מאפשרות למהגרים חסרי אשרות לנהוג, וניו ג'רזי שוקלת חוק דומה.

על אף שהדמוקרטים שולטים בשני בתי המחוקקים ובמשרד המושל בניו יורק, חששם מההשלכות הפוליטיות של אישורו היה גדול. כך למשל, ביום שני, שעות לפני שההצעה אושרה בסנאט, קואומו אמר בראיון כי לחוק יהיו השפעות משמעותיות. "החוק הזה נתפס כחוק בעד הגירה", הוא אמר, "'כך שברור שיש לו מחיר פוליטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ