בקונגרס חוששים: ממשל טראמפ קושר בין איראן לאל-קאעדה כדי להצדיק פעולה צבאית

מחוקקים שנכחו בתדריכים הטילו ספק במידע הקושר בין בכירים באיראן לאל-קאעדה, וציינו כי הממשל עשוי להשתמש בו כדי לצאת לפעולה צבאית נגד טהראן בלי לעבור דרך הקונגרס

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו במשרד החוץ, בשבוע שעבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גורמים רשמיים בממשל טראמפ מתדרכים חברי קונגרס במה שהם מתארים כקשרים בין איראן לארגון הטרור אל־קאעדה. מחוקקים שנכחו בתדרוכים אלו הטילו ספק במידע שהוצג להם, והביעו חשש כי הבית הלבן עשוי להשתמש בהליך היציאה למלחמה שאושר בשנת 2001 ככיסוי חוקי לפעולה צבאית נגד טהראן. 

מקורות בגבעת הקפיטול אמרו כי שר החוץ מייק פומפאו וגורמים רשמיים בפנטגון תיארו למחוקקים בקונגרס ולעוזריהם את מה שהם רואים כדפוס של קשרים בין איראן לארגון הטרור. תדרוכים אלו התקיימו בשבועות האחרונים, כך נמסר, על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לאיראן. 

הנשיא רוחאני בטהראן, בחודש שעברצילום: /אי־פי

הליך האישור משנת 2001 מאפשר לארה"ב לצאת למלחמה נגד ארגון אל־קאעדה, בעלי בריתו וזרועותיו. הנשיא דונלד טראמפ אמר שהוא אינו מעוניין במלחמה, אך הורה בחודש שעבר לשלוח 2,500 חיילים נוספים למזרח התיכון, בתגובה למה שגורמים רשמיים בוושינגטון תיארו כאיום גובר. כמה מחוקקים אמרו כי ההצהרות של פומפאו ואנשי ממשל נוספים הקושרות בין איראן לאל־קאעדה מצביעות על האפשרות שהבית הלבן יצדיק שימוש באישור משנת 2001. בשבועות האחרונים, מחוקקים ועיתונאים שאלו את פומפאו אם בכוונת הממשל להשתמש באישור זה, אך השר נמנע מלמסור תשובות ישירות.

"הם מנסים למצוא טיעון שיאפשר לנשיא לעשות מה שהוא רוצה בלי לעבור דרך הקונגרס, והם חושבים שההליך מ–2001 יאפשר להם לצאת למלחמה נגד איראן", אמר הסנאטור הדמוקרט טים קיין מווירג'ינה. קיין, חבר בוועדת הכוחות המזוינים ויחסי החוץ של הסנאט, סירב לדון בפרטי התדרוכים החסויים, אך אמר כי גורמי ממשל בכירים "דיברו על כך שאיראן מספקת מקלט לפעילי אל־קאעדה".

פומפאו, בוגר בית הספר הצבאי ווסט פוינט וראש ה–CIA לשעבר, ביקר אתמול במפקדת פיקוד מרכז של צבא ארה"ב בפלורידה כדי לדבר על איראן עם מפקדים בצבא. ביקור זה התקיים בעוד שר ההגנה בפועל פטריק שנהאן הודיע על התפטרותו – צעד שהאריך את פרק הזה שבו הפנטגון יתפקד ללא ממונה קבוע.

בנוסף, חברת בית הנבחרים הדמוקרטית אליסה סלוטקין ממישיגן אמרה כי פומפאו דן בקשר בין איראן לאל־קאעדה בתדרוך מסווג שנתן ב–21 במאי לחברי בית הנבחרים. סלוטקין הוסיפה שהאופן שבו פומפאו דן ביחסים בין איראן לארגון הטרור בפומבי ובשיחות פרטיות, כמו גם סירובו לענות על שאלות על שימוש אפשרי בהליך האישור, "מעורר את החשש שעבורו, הקשר בין הרפובליקה האיסלאמית לארגון נותן לממשל סמכות זו".

סלוטקין, אנליסטית לשעבר ב–CIA ועובדת פנטגון ששהתה בעיראק, הוסיפה כי "מי שעוסק בביטחון לאומי צריך להתייחס בספקנות לאזכורים על קשרים בין בכירים באיראן לאל־קאעדה".

לקריאת הכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ