לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הוא היה רמאי שגנב כספים, בנה הרמון של שפחות מין, צרב את ראשי התיבות של שמו בגופן של נשים וסחט אותן כדי שלא יפעלו נגדו. הוא מצדו טען שהוא רק ניסה לסייע לנשים להגיע להגשמה עצמית על ידי שבירת מחסומים רגשיים.

המושבעים בבית המשפט הפרדלי בברוקלין קיבלו אמש (רביעי) את עמדת התובעים, וקבעו כי קית רנייה, מנהיג הארגון דמוי-הכת "נקסיום" שפעל באזור אלבני, אשם בסחיטה באיומים, בסחר בנשים ובעבודות כפייה. הוא הורשע גם בהלבנת כספים, הונאה באמצעות תקשורת אלקטרונית, גניבת זהות ואחזקת חומרים פורנוגרפיים פדופיליים.

רנייה (שני מימין) במהלך גזר דינו, אתמולצילום: JANE ROSENBERG/רויטרס

המשפט, שנערך בחודש וחצי האחרונים, חשף את מנגנון הפעולה של נקסיום. רנייה הצליח למשוך לארגונו נשים מוכרות ובולטות, בהן כוכבת הסדרה סמולוויל אליסון מאק וקלייר ברונפמן, יורשת קונגלומרט האלכוהול "סיגראם", שסייע לממן את פעילותו. שתיהן, לצד שלוש נשים נוספות בתפקידים בכירים בארגון, הודו באשמה בסעיפים שונים טרם משפטו של רנייה.

חבר המושבעים דן כחמש שעות לפני שקבע כי רנייה בן ה-58 אשם בכל שבעת סעיפי האישום נגדו. גזר דינו יינתן ב-25 בספטמבר, והעונש המקסימלי על העבירות שביצע הוא מאסר עולם.

השחקנית אליסון מאק, חסידה לשעבר של רנייה שהודתה בסחיטה באיומים, מחוץ לביהמ"ש בניו יורק אפרילצילום: Mark Lennihan/אי־פי

רוב המשפט עסק באחווה סודית בתוך נקסיום, שכונתה "השבועה". הנשים בה סומנו באמצעות צריבת עורן, הורו להן לעבור דיאטות קשות והן נדרשו לקיים יחסי מין עם רנייה. כהוכחה לנאמנותן אליו, תבע מנהיג נקסיום מהנשים להעביר לו תמונות עירום שלהן ומכתבים חתומים שהכילו סודות מביכים. מאוחר יותר, השתמש בהם על מנת לאלץ אותן למלא אחר הוראותיו. "בתוך המעגל הפנימי הוא היה שליט היקום שלו", אמרה אחת התובעות, מוירה פנזה, לחבר המושבעים בנאום המסכם שלה, והגדירה את רנייה כ"ראש ארגון פשע ללא גבולות וללא בלמים לכוחו".

אחד מעורכי דינו של ריינה, מארק אגניפילו, טען כי אף שרנייה היה מעורב בפעילויות מיניות שעשויות להיראות "דוחות, מגעילות ופוגעניות", זה לא הופך אותו לפושע. "אתם עשויים למצוא הרבה דברים בו בלתי-נעימים", אמר הסנגור, "אך רובם אינם חלק מהאישומים נגדו".

יורשת המיליארדים קלייר ברונפמן, מחוץ לביהמ"ש בניו יורק באוגוסט. מימנה את הפעילות של נקסיוםצילום: Mary Altaffer/אי־פי

מלבד ניצול נשים לצורכי מין, רנייה גם התעשר באמצעות הונאה. לדברי התובעת פנזה, הארגון השתמש בכרטיס האשראי של חברת נקסיום בכירה לאחר מותה, הוציא מחשבונה יותר ממאה אלף דולר וכתב צ'קים בשמה בסך יותר מ-300 אלף דולר.

המשפט נערך תחת סידורי אבטחה כבדים, המאפיינים יותר משפטים של טרוריסטים או אילי סמים. המושבעים, ששמותיהם לא נחשפו, הובאו לבית המשפט ובחזרה ממנו על ידי ארגון הביטחון הפדרלי של בתי המשפט. במהלך המשפט הוצגו ראיות רבות, בהן תכתובות אלקטרוניות, הקלטות אודיו ועדויות מיותר מ-12 אנשים, בהן "שפחות" לשעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ