לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחה היום (ראשון) את קריאת האו"ם ל-FBI לפתוח בחקירת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י באיסטנבול בחודש אוקטובר האחרון. בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC שצולם שלשום, נשאל טראמפ על דו"ח שפרסמה בשבוע שעבר חוקרת מטעם האו"ם שבחנה את הפרשה ואמר כי זו "כבר נחקרה באופן נרחב".

לדבריו, סוגיית הרצח של חאשוקג'י - שנעלם בביקור בקונסוליה הסעודית בעיר הגדולה בטורקיה - "לא עלתה ממש" בשיחותיו עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן. טראמפ הוסיף כי סעודיה אינה שונה בהרבה משכנותיה במזרח התיכון - אזור שאותו כינה "אכזר ועוין". הנשיא האמריקאי הזכיר בדבריו את "איראן, או מקומות אחרים, מבלי לנקוב בשמות".

הריאיון של טראמפ ל-NBC

דו"ח האו"ם שחיברה החוקרת אנייס קלמרד קבע כי הרצח היה "פשע בינלאומי" וחלק מ"מזימה מתוכננת מראש". לדברי החוקרת, ישנן "ראיות מהימנות" המצדיקות המשך חקירה בידי גוף המתאים לקבוע אם מעורבותו של יורש העצר עומדת ברף הפלילי. לצד זאת קבע הדו"ח כי לא נמצא "אקדח מעשן" הקושר את בן סלמאן לרצח חאשוקג'י - מתנגד משטר שכתב טורים עבור העיתון וושינגטון פוסט והיה תושב ארה"ב.

בריאיון ששודר הערב טען טראמפ בנוסף כי ריאד הוציאה בשנה החולפת סכום עתק של יותר מ-400 מיליארד דולר ברכישת נשק וציוד צבאי מוושינגטון. זאת, למרות שהסכום האמיתי קרוב יותר ל-14 מיליארד. טראמפ הכחיש כי הוא קושר בין ההצטיידות הצבאית הסעודית לבין עמדתו בנושא חקירת הרצח. בעבר הטיל טראמפ ספק בממצאי סוכנויות הביון האמריקאיות שקבעו כי בן סלמאן הורה לרצוח את חאשוקג'י.

"אני לא טיפש שאומר 'אנחנו לא מעוניינים בעסקים איתם'", הוסיף נשיא ארה"ב. "אבל אם הם לא יעשו איתנו עסקים הם יחתמו עסקאות עם הרוסים או הסינים. אנחנו מייצרים את הציוד הכי טוב בעולם אבל הם יבצעו רכישות בהיקף ענק מרוסיה ומסין".

בשבוע שעבר הצביע הסנאט האמריקאי נגד עסקאות נשק בין ארה"ב לסעודיה. שבעה סנאטורים רפובליקאים הצטרפו לעמיתיהם הדמוקרטים ואפשרו להצעת החוק בנושא לעבור. טראמפ הצהיר כי ישתמש בזכות הווטו שלו כדי לעקוף את החזית האחידה שהציבו מולו המחוקקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ