עכברושים מתרוצצים וצואה על הרצפה: מהגרים וילדיהם כלואים בתת-תנאים במקסיקו

מקסיקו הגבירה את הפיקוח על מהגרים בשטחה בעקבות דרישת ממשלו של טראמפ. רבים מהעצורים מגיעים למתקן "סיגלו 21" שנודע לשמצה בצפיפות רבה, בזוהמה וביחס מחפיר מצד הסוהרים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים בחצר מתקן המעצר "סיגלו 21", בתחילת החודש
לוגו אי-פי
אי-פי

דמעה ירדה בעיני המכונאי הקובני בן ה–36 כששחזר את מה שעבר עליו במתקן המעצר "סיגלו 21": 50 אנשים ישנים יחד בתאים בגודל שלושה מטרים על ארבעה מטרים, השירותים עולים על גדותיהם עם צואה, ויש מחסור מתמיד במים ובמזון. נשים ישנו במסדרונות או בחדר האוכל, ליד עכברושים, מקקים וצואת יונים, ילדים צרחו, אימהות עשו שימוש חוזר בחיתולים, והשומרים התייחסו לכולם בבוז.

"הם השליכו אותנו לשם כמו חיות קטנות", אמרה אישה מהונדורס.

מהגרים בחצר מתקן הכליאה "סיגלו 21", החודשצילום: AFP

רבים מהמהגרים שחוצים את הגבול לדרום מקסיקו מגיעים ל"סיגלו 21" (המאה ה–21), שנחשב למתקן המעצר הגדול ביותר של מהגרים בדרום אמריקה. המתקן נמצא בעיר טאפאצ'ולה, סמוך לגבול מקסיקו־גואטמלה, הוא אפוף סודיות ואינו כפוף לפיקוח ציבורי. הטלפונים הסלולריים של העצירים מוחרמים, ואסורה כניסת עיתונאים למתקן.

התעללות מצד הצוות

סוכנות הידיעות אי-פי לא קיבלה גישה למתקן המעצר, ו"המכון הלאומי להגירה" שאחראי למתקן לא השיב לבקשות למסור תגובה. עם זאת, 20 בני אדם שרואיינו על ידי אי־פי, בהם מהגרים, פקידים ועובדי ארגוני זכויות אדם שהיו במתקן, אמרו כי שוררת בו צפיפות קשה, הוא מלא זוהמה, והעצירים בו נתונים להתעללות מצד הצוות.

הממשל האמריקאי דורש ממקסיקו להאט את הזרם הגואה של מהגרים. רובם בורחים מהעוני והאלימות שבמדינות מרכז אמריקה, אך גם מקובה, האיטי ואפריקה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים כי יחדש את האיומים להטיל מכסים על יבוא ממקסיקו אם זרם המהגרים ממנה לא יפחת. נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור מגבש תוכנית לבלימת ההגירה, אך רבים חוששים כי המדינה אינה ערוכה כלל להגדלת היקף המעצרים של מהגרים. "אם עוד אנשים ייעצרו, אין תשתיות מתאימות להתמודד עם זה", אמר לפני שבועיים אדגר קרוסו מהארגון הממשלתי "הוועדה הלאומית לזכויות אדם". קרוסו אמר את הדברים במהלך סיור בדרום מקסיקו לקראת הצבה של 6,000 חיילי המשמר הלאומי באזור כדי  לסייע למשטרת ההגירה.

באפריל שהו ב"סיגלו 21" יותר מ–2,000 מהגרים, לפי הארגון הממשלתי, יותר מפי שניים מהתפוסה המרבית של המתקן שעומדת על 960 איש בלבד. מאז הועברו מאות למחנה מאולתר ומספר השוהים במתקן ירד באחרונה ל–1,230, אמר קורסו. במתקן אחר בטוסטלה גוטיירס, שהוא בעל תפוסה של 80 בני אדם, שוהים 400. "אני לא יכול להעלות בדעתי שיוכנסו עוד מאה או עוד כמה מאות אנשים לסיגלו 21. תחנות ההגירה לא מסוגלות להתמודד עם תפוסה גדולה יותר כי הן כבר כורעות תחת המעמסה", אמר קורסו.

מעצר של מהגרת ובנה על ידי סוכני הגירה מקסיקאים בעיר טאפאצ'ולה שבה נמצא מתקן "סיגלו 21", בחודש שעברצילום: Marco Ugarte/אי־פי

רוב המרואיינים לכתבה של סוכנות אי-פי דיברו בלי להזדהות בשמם מחשש שייענשו על כך. אבל סיפוריהם משרטטים תמונה של המצב במתקן המבודד סיגלו 21.

סיגלו 21 הוא מתחם שמזכיר מאוד בית סוהר. הוא מוקף חומות בגובה חמישה עד עשרה מטרים עם מגדלי שמירה, מצלמות אבטחה ואזורים מסורגים בעלי תקרה גבוהה, שבהם השומרים מסיירים מעל המהגרים. במתחם יש תא ענישה המכונה "הבאר". הממשלה הבטיחה לא להשתמש בו, אולם ארגון זכויות האדם Matias de Cordova Human Rights Center, אחד מקומץ ארגונים לא-ממשלתיים שהותר לנציגיהם לבקר במתקן, לא הצליח לאשר שהבטחה זו אכן מקוימת.

נתפסו במהלך פשיטות או הולכו שולל

לאחר שחוצים שביל כניסה נעול, מגיעים לחצר שבה מעין רציף, שאליו אנשים מובאים באוטובוסים או מוּצאים ממנו. כמה עצורים לשעבר סיפרו שלמתקן מובאים מהגרים שנתפסו במהלך פשיטות, או שהולכו שולל וסברו שרק הולכים לבדוק את המסמכים שלהם. שרוכי הנעליים, החגורות והטלפונים מוחרמים מהמהגרים העצורים, אם כי מי מהם שידו משגת לשלם יכול לקנות סיגריה או שיחת טלפון.

סוכנות האו"ם לפליטים וארגונים אחרים מתחו ביקורת על מתקני מעצר במקסיקו עוד לפני המשבר הנוכחי. הם אמרו כי מהגרים מוחזקים בתנאים שאינם עומדים בסטנדרטים מינימליים, ורבים מהם נופלים קורבן לסחיטה כספית. הארגונים קראו לעצור מהגרים כצעד חריג בלבד, ולהימנע לחלוטין ממעצר של מהגרים קטינים. למרות זאת, מתקני המעצר עדיין מלאים בילדים, זאת גם אחרי שילדה מתה במתקן במקסיקו סיטי בנסיבות שטיבן טרם הובהר.

פינוי מהגרים מכיכר בעיר טאפאצ'ולה, בחודש שעברצילום: Marco Ugarte/אי־פי

גרסיאלה, בת 29 מהונדורס, אמרה שלא ישנה בלילות בסיגלו 21 מרוב פחד לנוכח שמועות שעלולים לקחת ממנה את ילדיה, בני שבע ותשע. סוכנים לחצו עליה להסכים לגירוש, אך היא סירבה. הילדים נותרו מצולקים מהשהות במתקן המעצר. "הם אמרו לי, 'בואי נלך!', 'למה אנחנו כאן?'", סיפרה גרסיאלה, ששוחררה וממתינה כעת לתשובה לבקשתה למקלט. "לפעמים בכינו כולנו".

נעצר עם הוריו, אבל הופרד מהם

חוליו, קובני בן 15, הופרד מהוריו אף על פי שכולם שהו בסיגלו 21 באותה עת. "נכנסתי לפאניקה", סיפרה אמו על תחושתה בזמן שעצירים במתקן התקוממו. "בכיתי, התחננתי שהם יגידו לי שהוא בסדר, אבל שום דבר. חמישה ימים לא ראיתי אותו".

שר החוץ של מקסיקו מרסלו אברארד הודה באחרונה כי מתקני המעצר של מהגרים בדרום נתונים תחת הזנחה זה זמן רב, וש"הם הרבה מתחת לסטנדרטים". טונטיו גיין, שהתפטר לפני שבועיים מתפקידו כמפקח לענייני הגירה לבקשת הנשיא לופס אוברדור, הודה לאחרונה בראיון כי "יש להם (למתקני המעצר) מודל שליטה מחמיר ביותר".

לופס אוברדור אומר כי זכויות האדם הן אבן הפינה של מדיניות ההגירה שלו, וכי הממונים בתחום בוחנים את האפשרויות להקמת מתקנים חדשים ופתוחים יותר.

מהגרים אפריקאים בכניסה למתקן המעצר המקסיקאיצילום: JOSE CABEZAS/רויטרס

סגן שר החוץ מקסימיליאנו רייס סיפר לעיתונאים על השקת תוכנית לשיפור מרכזי המהגרים, הכוללת צעדים להגברת ההיגיינה, מצלמות אבטחה ואמצעי פיקוח ביומטריים. רייס לא התייחס בדבריו לבעיה של צפיפות יתר במתקני המעצר.

המהגרים במתקן סיגלו 21 מגלים בתוך זמן קצר שיש להם שתי דרכים לצאת מהמקום: גירוש באוטובוס או שחרור עם מסמכים המעיד שהוגשה עבורם בקשה למעמד של פליט. אבל גם זה לא דבר מובטח. המכונאי הקובני שלא הזדהה בשמו סיפר לסוכנות אי-פי כי סוכנים קרעו לגזרים מול עיניו את המסמך המתעד את בקשת המקלט שלו ללא כל סיבה נראית לעין.

הממשלה הפדרלית במקסיקו הודתה כי המכון הלאומי להגירה הוא אחד המוסדות המושחתים ביותר במדינה. יותר מ–600 עובדים סולקו מהמכון וסוכנים חדשים נשלחו לסיגלו 21, אם כי פרטי הצעד שבו נקטה הממשלה אינם ידועים.

בייאושם, חלק מהעצירים גילו לאחרונה דרך שלישית להיחלץ מהמעצר: התקוממות ובריחה. יותר מ–600 מהגרים גברו באפריל על השומרים במתקן וברחו מסיגלו 21. המהגרים טוענים שעודדו אותם לברוח — לדברי המכונאי חלק מהתאים במתקן נותרו לא נעולים באותו יום — אבל הרשויות מכחישות את הטענה. התקרית הגבירה את המתחים במתקן, שמתבטאים בריבים בין המהגרים ובתחושת פחד בקרב העובדים.

כמה מאלה ששהו בסיגלו 21 אומרים ששהותם במתקן, אף שהיתה קשה, לא שינתה דבר מבחינת הצורך שלהם לברוח מארצם. יאנל בת ה–21 מהונדורס אמרה שהיתה מבועתת בשבועיים ששהתה במתקן עם בתה בת השנתיים. ואולם, לדבריה, היא הותירה מאחוריה מציאות נוראה עוד יותר: בעל שחבר בכנופייה אלימה והיכה אותה בצורה קשה ביותר עד שכמעט הפילה את בתם. לדברי יאנל, סיגלו 21 "שווה את זה אם הם נותנים לך מסמכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ