אחרי כחודש בלי בגדים נקיים ומזון ראוי, מאות ילדים מהגרים פונו ממתקן מעצר בטקסס

עורכי דין שסיירו במתקן בגבול ארה"ב-מקסיקו סיפרו על תנאי השהייה הבלתי אפשריים עבור הילדים. עדויותיהם הובילו לפינוי מאות ילדים מהמתקן, אך על פי דיווחים, 30 ילדים עדיין נותרו בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכן משמר הגבול מחפש על מהגר באל פאסו, טקסס, בפברואר

מאות ילדים מהגרים הועברו ממתקן מעצר בטקסס, שם הוחזקו במשך שבועות ללא גישה לסבון, בגדים נקיים ומזון ראוי. הרשויות בטקסס אישרו את העברת הילדים למתקנים זמניים אתמול (שני), כשבוע לאחר שעורכי דין סיירו במתקן ומתחו ביקורת קשה על הצפיפות בו ועל התנאים בהם הוחזקו הילדים.

עורכי הדין שסיירו במתקן שבעיירה קלינט, הממוקמת במרחק של כ-30 ק"מ מאל פאסו, סיפרו שפגשו ילדים כבני שמונה שטיפלו בתינוקות ודיברו עם ילדים שסיפרו שהתעוררו מרעב בלילות. עוד אמרו שראו תינוקות במתקן ללא חיתול. חלק מהילדים הופרדו מהוריהם לאחר שחצו את הגבול, ורבים מהם לבשו את אותם הבגדים המלוכלכים שלבשו שבועות מוקדם יותר. עורכי הדין סיפרו גם שהילדים זקוקים לתרומות של חיתולים, בגדים נקיים ומברשות שיניים.

ממשרד הבריאות האמריקאי נמסר ש-249 מהילדים הועברו למתקני שהייה זמניים. היתר – שמספרם לא ידוע – נשלחו למחנה אוהלים זמני באל פאסו, מסרה דוברת מטעם המחוקקת הדמוקרטית מטקסס ורוניקה אסקובר. על פי דיווחים, 30 ילדים נותרו במתקן לאחר ההעברה. העדויות שמסרו עורכי הדין עוררו ביקורת ציבורית קשה, וארגוני הסיוע למהגרים הבלתי חוקיים דיווחו על עלייה במספר התרומות הכספיות ותרומות החפצים שקיבלו.

מתקן השהייה בקלינט, טקססצילום: Cedar Attanasio/אי־פי

המתקן בקלינט קטן יחסית ותוכנן במקור לשמש לשהייה זמנית של 72 שעות שבסופה אמורים היו הילדים לעבור למקלטים. אלא שבפועל, הילדים שהו במקום תקופה ארוכה יותר מאחר שהמקלטים היו מלאים ולא היה לאן לפנות אותם.

מדובר בביקור נדיר באחד מהמתקנים, שנותרים לרוב מוסתרים מעין הציבור. הביקור של עורכי הדין התאפשר באמצעות צו שהוציא שופט במסגרת תביעה שעוסקת בתנאי המתקנים בהם כלואים ילדים מהגרים. הרשויות הפדרליות הודו בחודשים האחרונים שמספר המהגרים שחוצים את הגבול לארה"ב גדל בקצב שמקשה על ההתמודדות עמם. בתקופה האחרונה זלגו עדויות ממתקנים מהסוג הזה, מלוות בביקורת קשה על תת-התנאים שבהם שרויים העצורים ועל הצפיפות הרבה בהם.

אוולין סטאופר, דוברת של משרד הבריאות, אמרה שהילדים הועברו למתקנים זמניים. "אנחנו ממשיכים לחוות משבר הומניטרי וביטחוני קשה באזור הגבול הדרומי, והמצב הופך קשה יותר מדי יום", אמרה. "אנחנו לא יכולים להדגיש מספיק את דחיפות המצב". סטאופר הוסיפה שבמשרד ביקשו להקצות תקציב של 4.5 מיליארד דולר שיאפשרו לספק תנאים מספקים למספר הגדל של המהגרים הבלתי חוקיים אשר חוצים את הגבול.

בתוך כך, גורמים בצבא מקסיקו אישרו שבניסיון לרסן את מספר המהגרים שעוזבים את המדינה, 15 אלף חיילים ואנשי משמר לאומי הוצבו לאורך הגבול הצפוני עם ארה"ב. שר ההגנה לואיס קרסנסיו סנדובל אמר שהחיילים גויסו במטרה לסייע למשטרת ההגירה. "אם נשאיר את העבודה בידי רשות ההגירה בלבד המאמצים לא יהיו אפקטיביים", אמר. "לכן נקראנו לספק תמיכה נוספת". בכיר לשעבר במשמר הגבול אמר שמעולם לא נתקל בצורך לגייס חיילים לשם כך, ואמר שמדובר ב"התפתחות מעציבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ