הארץ
אי-פי

ממשלת ונצואלה סיכלה ניסיון הפיכה שכלל תוכנית להתנקש בנשיא ניקולס מדורו ולהציב במקומו גנרל בראשות המדינה. כך מסר היום (רביעי) שר התקשורת חורחה רודריגס.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה שרודריגס אמר שחיילים בצבא הסדיר וחיילים לשעבר היו מעורבות בתוכנית להפיל את המשטר בקראקס, שהיתה אמורה לצאת לפועל בין ראשון לשני השבוע.

אנשי מיליציה ותומכי הנשיא מדורו בצעדה בקראקס נגד הסנקציות האמריקאיות, החודשצילום: AFP

שר התקשורת הוונצואליני האשים את נשיא קולומביה, איש הימין איוון דוקה, ב"תכנון הפיכות והתנקשויות של הנשיא", כמו גם את נשיא צ'ילה השמרן סבסטיאן פיניירה והיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון.

רודריגס אמר שהרשת שתכננה את ההפיכה רצתה לגנוב מסוק כדי לשחרר את ראול בדואל, שר ההגנה לשעבר היושב בכלא, ולהעמידו כנשיא במקומו של מדורו. בשנים האחרונות טענה ממשלת ונצואלה לניסיונות הפיכה נגדה, אולם פרסמה מעט מאוד פרטים על ניסיונות אלה כדי לגבות את טענתה. האופוזיציה במדינה טוענת שמדורו מנצל את ההאשמות הללו כדי להצדיק את הדיכוי של המתנגדים למשטרו.

מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו דחה את הטענה לניסיון הפיכה ואמר שמדובר בניסיון נוסף של הממשלה בקרקאס להסיט את תשומת הלב מהבעיות האמיתיות של ונצואלה. שר התקשורת הרבה קטעים שנלקחו לדבריו מ-56 שעות שיחות ועידה בווידאו שבהן דנו קושרי הקשר בתוכנית להפיל את המשטר ב-23 ביוני.

מדורו נשא נאום לאומה בטלוויזיה ואמר שקושרי הקשר הם פחדנים שזוכים לתמיכה של ארה"ב. "לא קוראים לזה פוליטיקה. קוראים לזה פשיזם", הוא אמר.

מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו בעצרת בברינאס, החודשצילום: AFP

גואיידו, שזוכה לתמיכה מצד ארה"ב ומדינות רבות במערב, הכריז בינואר שהוא הנשיא הלגיטימי במדינה וטען שבחירתו מחדש של מדורו לנשיא לא היתה חוקית. אלא שמדורו סירב לעזוב את כיסאו וניסיון ההפיכה שניסה גואיידו להוביל ב-30 באפריל נכשל והצבא נותר ברובו נאמן לנשיא הסוציאליסטי.

דיפלומט רוסי בכיר אמר היום ששיחות המשא ומתן בנורווגיה בין נציגי ממשלת ונצואלה לבין נציגי האופוזיציה עוררו שביב של תקווה לפיתרון המשבר במדינה הדרום אמריקאית. הדיפלומט אלכסנדר שצ'טינין גם הזהיר את ארה"ב מפני שימוש בכוח נגד המשטר בקראקס.

שצ'טינין, ראש מחלקת אמריקה הלטינית במשרד החוץ הרוסי, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי שהשיחות באוסלו יצרו "סיכוי, אם כי שביר מאוד, לפיתרון פוליטי ודיפלומטי". לדברי הדיפלומט הרוסי, למרות חוסר האמון בין הנשיא מדורו לבין האופוזיציה, יש "סיכוי אמיתי" להצלחת שיחות המשא ומתן. הוא מתח ביקורת על וושינגטון ועל מה שתיאר כ"התערבות בוטה באופן קיצוני בענייני ונצואלה", והוסיף ש"אתה לא יכול למנות נשיא מחו"ל".

שצ'טינין הדגיש שכל הסדר חייב להתבסס על המשפט הבינלאומי ועל כיבוד הריבונות של ונצואלה. "חייבים לשלול כל התערבות בכוח מחו"ל, ובייחוד התערבות צבאית", אמר הדיפלומט הרוסי. "כל האופציות צריכות להיות על השולחן, למעט האופציה הצבאית. היא יכולה להיות קטסטרופלית לאזור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ