משרד המשפטים התקפל מול לחץ טראמפ בשאלת האזרחות במפקד האוכלוסין

בעקבות פסיקת העליון בשבוע שעבר, משרד המשפטים הודיע שלא יכלול במפקד שאלה, שלדברי ארגוני זכויות אדם נועדה לדכא היספנים ולחזק את הרפובליקאים, אולם חזר בו לאחר ציוץ נזעם של טראמפ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד ההצעה להוסיף את שאלת האזרחות למפקד האוכלוסין, בוושינגטון, באפריל

לאחר שנתיים שבהן הממשל האמריקאי קידם יוזמה להוספת שאלה חדשה למפקד האוכלוסין בארה"ב – "האם את/ה אזרח/ית אמריקאי/ת?" – הודיע ביום שלישי משרד המשפטים האמריקאי כי הוא מוותר על השאלה, שלא הופיעה בעבר בטפסי המפקד. ואולם זאת, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ כי הפרסומים בנושא שגויים וכי הוא יתעקש לכלול את השאלה במפקד, נסוג בו משרד המשפטים מעמדתו. 

בהודעה ביום רביעי אמר משרד המשפטים כי יבדוק מחדש אפשרות להכניס את השאלה על האזרחות לשאלונים במפקד. 

דונלד טראמפצילום: AFP

הודעותיהם של טראמפ והממשל פורסמו ימים ספורים לאחר שבית המשפט העליון של ארה"ב פסק נגד היוזמה, ובלם, לפחות זמנית, את שינוי נוסח המפקד, שצפוי להתקיים בשנה הבאהלאחרפרסום הפסיקה, טראמפ ביקש לדחות את המפקד, "לא משנה בכמה זמן", כדי להיאבק על הוספת השאלה. הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי זהו "זמן עצוב מאוד עבור אמריקה כשבית המשפט העליון של ארה"ב לא מאפשר להכניס את השאלה למפקד האוכלוסין. ביקשתי ממשרדי המסחר והמשפטים לעשות מה שצריך כדי להביא את השאלות הכי חשובות, וזהו מקרה חשוב ביותר, שמגיע ליישום מוצלח".

אם השאלה אכן לא תיכלל במפקד תהיה זו מפלה עבור הרפובליקאים, שלתפיסתם המפקד אמור לשקף את מספר התושבים במחוזות הבחירה בארה"ב, ולא רק את האזרחים בעלי זכות ההצבעה שמתגוררים בהם. הנחת היסוד שלהם היא שהמפקד, שנערך פעם בעשור, צריך לכלול גם את מי שאינם אזרחים בעלי זכות בחירה בעת קיומו, אך עשויים להפוך לכאלה בעתיד.

מנגד, ארגוני זכויות האזרח שערערו על היוזמה יוכלו לשמוח. הארגונים חששו כי הוספת השאלה תגרום למיליוני היספנים, בהם גם אזרחים של ארה"ב, לא להשתתף במפקד, כך שמדינות בהן מתגוררים היספנים רבים היו זוכות לייצוג נמוך יותר במפקד, מה שהיה מקטין את ייצוגן בקונגרס.

מאחר שמפקד האוכלוסין של ארה"ב קובע את גודל המדינות ואת מספר המושבים שלהן בבית הנבחרים, כל מדינה אחראית לשרטט את הגבולות של מחוזות הבחירה שלה. אחריות זו נמצאת ברוב המדינות בידיו של בית המחוקקים הפנים-מדינתי, ובארה"ב יש היסטוריה ענפה של שימוש לרעה בסמכות הזו, מטעם שתי המפלגות. היכולת לשרטט מחוזות בחירה מאפשרת למפלגות ליצור לעצמן רוב של מושבים בקונגרס מטעם המדינה – גם בלי לזכות ברוב הקולות.

ארגוני זכויות אדם טענו כי ההחלטה להוסיף את השאלה החדשה נבעה משיקולים פוליטיים, דבר שזכה לחיזוק לאחר שנחשפו מסמכיםבמחשבו של אחד מיוזמי הוספת השאלה למפקד. במסמכים נכתב כי מטרת השאלה היא להגדיל את הייצוג של "לבנים לא היספנים" ושל רפובליקאים בקונגרס, זאת בניגוד לעמדתו הרשמית של הממשל, לפיה הוספת השאלה נועדה דווקא להגן על מצביעים היספנים מפני אפליה – טענה שבתי משפט בערכאות נמוכות יותר הגדירו כלא אמינה. הסיכוי שהדיונים בנושא ימשיכו עד להדפסת הטפסים נמוך.

דבר ההחלטה של הממשל נודע לאחר שמשרד המשפטים של ארה"ב שלח דוא"ל עם משפט אחד לעורכי דין בניו יורק שעתרו על הכוונה להכניס את שאלת האזרחות למפקד האוכלוסין. במייל לא הוסבר מה עמד מאחורי ההחלטה.

דייל הו, ראש ארגון זכויות האדם "פרויקט זכויות הצבעה", שהיה מאלה שערערו על הכנסת השאלה לטפסי המפקד, בירך על ההחלטה. "לממשל לא היתה ברירה אלא להתקדם עם הדפסת הטפסים ללא שאלת האזרחות", אמר.

שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, אמר כי אף שהוא מכבד את החלטת בית המשפט העליון, הוא מתנגד לפסיקה שלו. "משרד הסחר החל בהליך הדפסת הטפסים ללא השאלה. המטרה שלי ושל המשרד כולו היא לערוך מפקד מלא ומדויק", אמר. משרד מפקד האוכלוסין הודיע כי הוא חייב להתחיל להדפיס את הטפסים בחודשי הקיץ כדי להספיק להדפיס ממנו מספיק עותקים עד לקיומו באפריל 2020.

לכתבה המלאה של מייקל וויינס ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ