אלבמה חוזרת בה: לא תעמיד לדין אשה שנורתה בבטנה בגין הרג העובר שלה

חבר מושבעים ביקש להעמיד לדין את מרשיי ג'ונס, לאחר שקבע כי היא פתחה בקטטה על אף שידעה שהיא בהיריון. עורכי דינה: זהו תיק שמבוסס על "רציונל פגום ומעוות שמתעלם מהחוק וההיגיון"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

אלבמה ביטלה היום (רביעי) את כתב האישום בגין הריגה שהוגש נגד אשה שאיבדה את העובר שלה לאחר שנורתה בבטנה בקטטה. המשטרה עצרה את מרשיי ג'ונס בשבוע לאחר שחבר מושבעים גדול קבע שגרמה באופן מכוון למות העובר שלה, משום שהחלה את הקטטה על אף שהיתה מודעת לכך שהיא בהיריון.

ג'ונס היתה בחודש החמישי להריונה כשאבוני ג'יימיסון בת ה–23 ירתה בבטנה. לפי הרשויות, הירי התרחש בחודש דצמבר, כשהשתיים נכנסו לוויכוח שעסק באביו של העובר. תחילה הואשמה ג'יימיסון בהריגה, אך חבר מושבעים גדול במחוז ג'פרסון סירב להעמידה לדין לאחר שהמשטרה הודיעה כי ג'ונס פתחה בקטטה וכי ג'יימיסון ירתה בה מתוך הגנה עצמית. אותו חבר מושבעים גדול החליט לעצור ולהעמיד לדין את ג'ונס בת ה–28. כעת, התובעת המחוזית לייניס או וושינגטון הודיעה שלא תמשיך בהליך המשפטי.

מרשה ג'ונס, בתצלום שפרסם משרד השריף של מחוז ג'פרסון
מרשה ג'ונס, בתצלום שפרסם משרד השריף של מחוז ג'פרסוןצילום: /אי־פי

עורכי דין מטעמה של ג'ונס ביקשו שלשום לפסול את התיק, בטענה שהמדינה השתמשה ב"רציונל פגום ומעוות שמתעלם מהחוק וההיגיון". הרעיון שג'ונס גרמה בכוונה למות העובר שלה כשהחלה את הקטטה הוא תיאוריה "חסרת היגיון שנוגדת את ההבנה הבסיסית ביותר", כתבו עורכי הדין. לפי ארגון "הכנס הלאומי לבתי מחוקקים", אלבמה היא אחת מעשרות מדינות בארה"ב שבהן חוקים שמאפשרים להגיש כתבי אישום כאשר עוברים מתים בעקבות מעשים אלימים.

מעצרה של ג'ונס עורר זעם ברחבי ארה"ב. פעילים למען זכויות נשים אמרו כי מדובר בדוגמה לניסיון להאשים נשים בפשעים הנוגעים להיריון שלהן. אקדמאים הוסיפו כי המעצר העלה שאלות לגבי אילו פעולות נוספות עשויות להיחשב כסיכון לעובר, כמו לדוגמה נהיגה במכונית או שחייה בבריכה. 

הרשויות עצרו את ג'ונס זמן קצר לאחר שאלבמה אישרה את החוק המחמיר ביותר בארה"ב נגד הפלות. לפי חוק זה, הפלות אינן חוקיות באף שלב של ההיריון, ורופא שיבצע הפלה עשוי להיכלא לעשר עד 99 שנות מאסר. החוק אינו מחריג הריונות שהם תוצאה של אונס או גילוי עריות. החוק מחריג אך ורק מקרים שבהם נשקפת סכנה חמורה לחיי האם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ