האו"ם: ונצואלה טייחה אלפי הוצאות להורג של מתנגדים פוליטיים בידי כוחות הביטחון שלה

לפי דו"ח של מועצת זכויות האדם, כוחות מיוחדים נשלחו בשם הממשלה לבתים של מתנגדי משטר והרגו אותם. בהמשך הם זייפו את זירות הפשע כך שייראה כאילו הקורבנות ניסו להתעמת עמם כדי לברוח ממעצר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כוחות מיוחדים של ונצואלה הוציאו להורג אלפי בני אדם ב-18 החודשים האחרונים ואז זייפו זירות פשע כדי שייראה כאילו הקורבנות ניסו להתנגד למעצרם. כך נכתב אתמול (חמישי) בדו"ח של האו"ם שפירט הפרות שיטתיות ורחבות היקף של זכויות אדם על ידי הממשלה נגד מתנגדיה הפוליטיים.

כוחות מיוחדים, שתוארו על ידי עדי ראייה בדו"ח כ"יחידות מוות", הרגו 5,287 בני אדם ב-2018 ועוד 1,569 בני אדם בין החודשים ינואר למאי השנה. המעשים הוגדרו באופן רשמי על ידי ממשלת ונצואלה כ"פעולות לשחרור העם". בדו"ח, שמגולל את מעשי הדיכוי המערכתיים שנעשו מחוץ לחוק, נכתב כי מספר המתים האמיתי עשוי להיות גבוה הרבה יותר, שכן מצוטטים בו דיווחים של ארגונים עצמאיים שתיעדו יותר מ-9,000 מעשי הרג בשל "התנגדות לשלטון", במהלך אותה תקופה.

הנשיא מדורו בפגישה עם חברי ממשלתו בקארקס, השבוע

"ישנו בסיס להאמין שהרבה ממעשי ההרג האלה היו הלכה למעשה הוצאות להורג מחוץ לחוק שנעשו בידי כוחות ביטחון", ציינו מחברי הדו"ח, שהוצג על ידי יו"ר מועצת זכויות האדם של האו"ם, מישל בשלה, בפני המועצה בז'נווה היום. הדו"ח מטיח ביקורת קשה נגד ממשלתו של הנשיא ניקולס מדורו והאופן שבו היא מתמודדת עם המשבר הכלכלי והפוליטי המעמיק במדינה.

לפי הדו"ח, מאז 2016, הממשלה נוקטת אסטרטגיה שכל מטרתה "לנטרל, לדכא ולהאשים יריבים פוליטיים ומבקרים של המשטר במעשים פליליים". אולם משרד החוץ של ונצואלה דחה את הממצאים אתמול ואמר כי הדו"ח מציג "השקפה מעוותת" שמתעלמת מרוב המידע שהעבירה הממשלה לחוקרי האו"ם. "הניתוח אינו אובייקטיבי ואינו חסר פניות", נאמר בהודעת המשרד, "הוא מתאר בהגזמה את הנקודות השליליות ובמקביל מתעלם או מקטין את הצעדים שננקטו ואת ההתקדמות שהושגה בתחום זכויות האדם".

הכוחות המיוחדים של ונצואלה, המוכרים בארצם בראשי התיבות בספרדית FAES, הוקמו כדי להילחם בסחר בסמים ובשיעורי הפשיעה במדינה. אולם בכירים במועצת זכויות האדם של האו"ם אומרים שהם חוששים שהממשלה משתמשת בכוחות אלה ובחיילים מיחידות אחרות "ככלי כדי לזרוע פחד באוכלוסייה ולשלוט בחברה".

בדו"ח מובאות בין היתר עדויותיהן של משפחותיהם 20 צעירים שנהרגו בשנה שעברה במדינה, שתיארו את דפוס הפעולה האלים של חברי FAES שהגיעו לבתיהם בוואנים ללא לוחיות רישוי, לבושים בשחור ורעולי פנים. הם פרצו לבתים, החרימו חפצים, הטרידו בנות משפחה ואילצו כמה מהן להתפשט. בהמשך הם הפרידו בין הגברים הצעירים לבין שאר בני המשפחה ואז ירו בהם. בכל אחד מהמקרים, מספרים עדי הראייה כי התוקפים נהגו לטשטש את זירת הפשע. "הם שתלו כלי נשק וסמים בבית וירו לעבר הקירות או באוויר כדי לדמות כאילו היה פה עימות ולהראות שהקורבן ניסה להתנגד למעצר של הרשויות", נכתב בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ