מת המיליארדר רוס פרו שהתמודד פעמיים לנשיאות ארה"ב

פרו, מייסד חברת מערכות המידע EDS, מת בביתו בדאלאס בגיל 89 מלוקמיה. ב-1992 הוא התמודד באופן עצמאי לבית הלבן וגרף 19% מהקולות. מאז הרפובליקאים האשימו אותו כי נגס בקולותיו של הנשיא בוש האב והביא לניצחונו של ביל קלינטון

אי-פי
רויטרס
ניו יורק טיימס
פרו ב-2011
אי-פי
רויטרס
ניו יורק טיימס

המיליארדר שהיה מועמד פעמיים באופן עצמאי לנשיאות ארה"ב, הנרי רוס פרו, מת היום (שלישי) בגיל 89 ממחלת לוקמיה. כך הודיע דובר מטעם משפחתו. "רוס פרו, איש העסקים פורץ הדרך והבעל, האח, האב והסב האהוב, מת היום מוקדם בבוקר בביתו בדאלאס כשהוא מוקף בבני משפחתו המסורים", מסר הדובר.

פרו נולד למשפחה ענייה לאחר השפל הגדול בארה"ב, אך הפך להיות אחד מהגברים העשירים במדינה. בשנת 1962 הוא ייסד את חברת מערכות המידע הבינלאומית EDS וב-1984 מכר אותה לג'נרל מוטורס תמורת 2.5 מיליארד דולר. בהמשך הוא ייסד חברה נוספת בשם "פרו סיסטם".

בשנת 1992 רץ פרו לנשיאות ארה"ב כמועמד עצמאי וקרא תיגר על מועמד המפלגה הדמוקרטית ביל קלינטון ונשיא ארה"ב דאז הרפובליקאי ג'ורג' בוש האב. פרו קיבל אז קרוב ל-19% תמיכה שהם כמעט 20 מיליון קולות – שיעור התמיכה הגבוה ביותר שקיבל מועמד ממפלגה שלישית זה 80 שנה. הרפובליקאים אף האשימו אותו בכך שנגס בקולותיו של בוש האב, שקיבל אז 38%, ובכך הוביל להדחתו מהנשיאות לאחר כהונה אחת. המנצח באותן בחירות היה קלינטון שקיבל 43%.

פרו השקיע באותה מערכת בחירות 65 מיליון דולרים מכיסו הפרטי. ההשקעה כללה הפקה של תשדירי תעמולה בני חצי שעה שעסקו בו וברעיונותיו וזכו לאהדה רבה, עם רייטינג שלעתים עלה על הרייטינג לו זכו סדרות הסיטקום המפורסמות באותה תקופה. הוא התעלם מהתקשורת הכתובה שנותרה שלילית כלפיו והשקיע את רוב מרצו בתוכניות רדיו וטוק שואו בטלוויזיה. הסקרים הצביעו אז כי פרו זוכה לתמיכה מכל רחבי הקשת הפוליטית – דמוקרטים ורפובליקאים, ליברלים ושמרנים, רובם ממעמד הביניים.

ב-1996 התמודד שוב, הפעם מטעם המפלגה הרפורמית, בבחירות מול הנשיא ביל קלינטון. שיעור התמיכה בו היה נמוך בהרבה מזה שקיבל ארבע שנים קודם לכן. לאחר מכן הוא הפחית את הופעותיו בתקשורת וכן את פעילותו הפוליטית.

עם זאת, בבחירות 2000 הוא הביע תמיכה בג'ורג' בוש הבן וב-2012 במושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני הרפובליקאי. במקביל, עסקיו המשיכו לפרוח וב-2008 דירג אותו מגזין פורבס במקום 97 ברשימת האנשים העשירים ביותר בארה"ב כשהונו מוערך בחמישה מיליארד דולר.

תגובות