רויטרס
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע אתמול כי הוא חזר בו ולא יחתום על צו נשיאותי שיאפשר להוסיף את שאלת האזרחות למפקד האוכלוסין שייערך ב-2020. עם זאת, הוא חתם על צו המורה לרשויות הפדרליות לספק נתונים אזרחיים למשרד לענייני מסחר של ארה"ב, כדי להשיג תשובה לשאלה זו באמצעים אחרים. "בזכות הצו שניתן היום, נוכל להבטיח שהמפקד ב-2020 יספק מידע מדויק על כמה אזרחים, לא אזרחים ותושבים לא חוקיים חיים בארה"ב", אמר טראמפ בבית הלבן. 

ניסיונות הממשל בוושינגטון להוסיף את השאלה השנויה במחלוקת "האם את/ה אזרח/ית אמריקאי/ת?" נחסמו באחרונה בבתי משפט בעקבות עתירות שהגישו מדינות בארה"ב וארגוני זכויות אזרח.

מבקרי המהלך הסבירו ששאלת האזרחות מעולם לא נכללה במפקד האוכלוסין, מפני שמטרתו לספור כמה תושבים יש בארה"ב - ולא כמה אזרחים. לפי הדלפות, המניע של ממשל טראמפ להכניס את שאלת האזרחות היה להרתיע היספנים - שמזדהים בדרך כלל כדמוקרטים - מהשתתפות במפקד, וכך להחליש את השפעתם בזירה הפוליטית. 

מפגינים בחזית בית המשפט העליון בוושינגטון נגד הוספת שאלת האזרחות למפקד האוכלוסין, בחודש שעברצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

דובר הבית הלבן, הוגאן גידלי, אמר אתמול שהנשיא יעשה כל שיוכל במסגרת סמכותו, כדי לקבוע מי נמצא בארה"ב באופן חוקי ומי לא. "זה לא צריך להפתיע שהנשיא רוצה לדעת מי נמצא במדינה הזאת באופן חוקי ומי לא. והוא יעשה הכול בגבולות סמכותו כדי להבטיח שמידע זה יוודע - משום שלעם האמריקאי יש זכות לדעת", אמר גידלי לכתבים.

מבקרי היוזמה טוענים שכל התושבים צריכים להיספר במפקד האוכלוסין וששאלה על אזרחות מפלה מיעוטים גזעיים ונועדה לתת לרפובליקאים יתרון לא הוגן בבחירות. טראמפ ותומכיו טוענים מנגד שזה הגיוני לדעת כמה לא-אזרחים חיים במדינה.

בית המשפט העליון של ארה"ב אסר על ממשל טראמפ להוסיף את שאלת האזרחות למפקד האוכלוסין. העליון לא קיבל בפסיקתו את עמדת ארגוני זכויות האזרח, אלא פסל באופן זמני את הוספת "שאלת האזרחות" בהתבסס על נימוק טכני, לפיו משרד המשפטים לא הציג לבית המשפט הסבר משכנע מדוע השאלה נחוצה. הדיון בנושא חזר לערכאות נמוכות יותר וצפוי להימשך כמה חודשים. הממשל מחויב להדפיס את טפסי מפקד האוכלוסין במהלך הקיץ, והסיכוי שהדיונים בנושא יסתיימו עד אז נמוך. מסיבה זו, פסק הדין של העליון הוצג בתקשורת בארה"ב כמפלה שספג ממשל טראמפ.

בעקבות פסיקת העליון החליף משרד המשפטים את הצוות המשפטי שטיפל בסוגיית שאלת האזרחות. אלא שגם אתמול נבלם המהלך כששופט פדרלי נוסף דחה את הוספת השאלה למפקד האוכלוסין. השופט ביקש ממשרד המשפטים להציג בפניו נימוק מפורט לבקשה להוסיף את שאלת האזרחות.

מכיוון שהמפקד נערך רק פעם בעשור, הנחת היסוד היא שהוא צריך לכלול גם את מי שאינם אזרחים בעלי זכות בחירה בעת קיומו, אך עשויים להפוך לכאלה בעתיד.

מאחר שמפקד האוכלוסין של ארה"ב קובע את גודל המדינות ואת מספר המושבים שלהן בבית הנבחרים, כל מדינה אחראית לשרטט את הגבולות של מחוזות הבחירה שלה. אחריות זו נמצאת ברוב המדינות בידיו של בית המחוקקים הפנים-מדינתי, ובארה"ב יש היסטוריה ענפה של שימוש לרעה בסמכות הזו, מטעם שתי המפלגות. היכולת לשרטט מחוזות בחירה מאפשרת למפלגות ליצור לעצמן רוב של מושבים בקונגרס מטעם המדינה – גם בלי לזכות ברוב הקולות.

ארגוני זכויות אזרח בארה"ב הביעו חשש שהוספת השאלה הזו למפקד תגרום למיליוני היספנים, בהם גם אזרחים של ארה״ב, לא להשתתף במפקד. כתוצאה מכך, מדינות שבהן מתגוררים היספנים רבים היו זוכות לייצוג נמוך יותר במפקד, והדבר היה מקטין את ייצוגן שלהן בקונגרס. חשש זה גרם למדינות גדולות בארה"ב שבהן אוכלוסייה היספנית משמעותית, כגון ניו יורק וקליפורניה, להצטרף למאבק המשפטי בנושא.

הטענה של ארגוני זכויות האזרח כי הוספת השאלה למפקד נובעת משיקולים פוליטיים, זכתה לחיזוק בחודשים האחרונים בשל גילוי מסמכים במחשבו של אחד מיוזמי הוספת השאלה למפקד האוכלוסין. במסמכים אלו נכתב כי מטרת השאלה היא להגדיל את הייצוג של "לבנים לא היספנים" ושל רפובליקאים בקונגרס, זאת בניגוד לטענה הרשמית של הממשל, כי הוספת השאלה נועדה דווקא להגן על מצביעים היספנים מפני אפליה – טענה שבתי משפט בערכאות נמוכות יותר הגדירו כלא אמינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ