בית הנבחרים אישר הצעה להגבלת סמכות טראמפ להורות על תקיפה באיראן

על פי ההצעה, טראמפ יידרש להשיג את אישור חברי הקונגרס להוראה לפתוח במבצע צבאי, והיא אינה מגבילה את זכותו של הנשיא להורות על פעולת תגמול במקרה של תקיפה נגד ארה"ב

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם במילווקי, אתמול
ניו יורק טיימס

חברי בית הנבחרים בארה"ב אישרו אתמול (שישי) הצעה המגבילה את יכולתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להורות על תקיפה באיראן. על פי ההצעה, טראמפ יידרש לקבל את אישור חברי הקונגרס להוראה לפתוח במבצע צבאי. היא אינה מגבילה את זכותו של הנשיא להורות על פעולת תגמול במקרה של תקיפה נגד ארה"ב.

ההצעה אושרה ברוב של 251 חברי קונגרס לעומת 170 מתנגדים, והיא משקפת ביקורת הולכת וגדלה נגד התנהלותו של טראמפ במסגרת המשבר עם איראן שהגיע לשיא בחודש שעבר, עם הפלת המל"ט האמריקאי באיראן. לאחר התקרית טענו אז חברי קונגרס בולטים משתי המפלגות כי לטראמפ אין בסיס חוקי לנקוט פעולות צבאיות נגד איראן ללא אישור. טראמפ התעקש אז שיש בידו הסמכות לקבל החלטה בנושא.

"האישור הוא הצהרה חד משמעית מצד כל חברי הקונגרס, משני צדי המתרס, לכך שהמדינה הזו התעייפה מרצף המלחמות הבלתי נגמר", אמר אתמול רו קאנה, נציג דמוקרטי מקליפורניה שהיה ממקדמי ההצעה. "אנחנו לא מעוניינים במלחמה נוספת במזרח התיכון".

החוקה מגדירה את נשיא ארה"ב כמפקד העליון של כוחות הצבא, אך גם קובעת כי הסמכות להכריז מלחמה נתונה בידי הקונגרס. ממשל טראמפ אינו חולק על כך שהקונגרס מחזיק בסמכות לפתוח במלחמה, אבל מציע שתי פרשנויות חוקיות שלפיהן הנשיא רשאי לפעול צבאית נגד איראן, גם בלי לבקש אישור. פרשנות אחת גורסת שתקיפות נקודתיות אינן הכרזת מלחמה, ולכן לא נדרש להן אישור של הקונגרס. טראמפ התבסס על פרשנות זו בשתי הפעמים שבהן הורה על תקיפות מוגבלות ונקודתיות נגד משטרו של בשאר אל-אסד בסוריה, לאחר שהשתמש בנשק כימי.

בתחילת השבוע הודיעה איראן כי החלה להעשיר אורניום מעבר לרמה שנקבעה בהסכם הגרעין. סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, אמר כי המדינות החתומות על ההסכם "כשלו בקיום המחויבויות שלהן במסגרת ההסכם", אך הבהיר כי באיראן יש נכונות להמשיך במשא ומתן בין הצדדים לצד "התאמות" לתנאים הקיימים.

בעקבות זאת איים טראמפ ביום רביעי שיגביר את הסנקציות על איראן בקרוב, והאשים אותה כי העשירה אורניום בחשאיות במשך זמן רב. "זה זמן רב שאיראן 'מעשירה' בחשאיות, תוך הפרה מוחלטת של ההסכם בשווי 150 מיליארד דולר לו אחראים ג'ון קרי וממשל אובמה. זכרו, ההסכם הזה היה צריך לפוג בתוך כמה שנים מעטות. הסנקציות יוגברו, ובאופן ניכר!" כתב טראמפ בטוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ