הארץ
ניו יורק טיימס

המיליארדר ג'פרי אפשטיין, הנאשם בסחר בקטינות למטרות מין ובתקיפה מינית, שכר חוקרים פרטיים כדי שיעקבו אחר כמה מהמתלוננות נגדו ב-2005 - כמה שנים לפני שהורשע בפעם הראשונה ונכנס לכלא. כך מדווחת רשת CNN. כמו כן נחשף כי אפשטיין ניסה לשלם דמי שתיקה בסך 350 אלף דולר לשני עדים פוטנציאליים נגדו.

לפי רשת CNN, זמן לא רב אחרי שנערה בת 14 הגישה נגד אפשטיין תלונה במשטרה ב-2005, היא החלה לקבל איומים מאדם שטען כי הוא קשור למיליארדר. לפי תלונת הנערה שהוגשה למשטרת פאלם ביץ' בפלורידה, אותו אדם אמר כי היא תקבל כסף אם תסכים לא לשתף פעולה עם רשויות אכיפת החוק והוסיף כי "אלה שיסייעו לו יקבלו פיצוי, בעוד אלה שיפגעו בו יטופלו".

שתיים מהמתלוננות החדשות נגד אפשטיין (במרכז) מגיעות לבית המשפט, השבועצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

אפשטיין, העומד כיום בפני כתבי אישום חמורים בגין תקיפה מינית וסחר בקטינות, הורשע ב-2008 בשידול קטינה לזנות. הוא חתם על הסדר טיעון מקל עם התביעה, הודה בשני אישומים מופחתים ונשלח ל-18 חודשי מאסר. בראש התביעה עמד אז שר העבודה הנוכחי, אלכסנדר אקוסטה, שהתפטר אתמול בעקבות הביקורת על העסקה. אפשטיין ריצה 13 חודשים בלבד ונרשם כעבריין מין מוכר. 

במהלך החקירה נגד אפשטיין ב-2008 לפחות שלושה חוקרים פרטיים, שהמשטרה מעריכה כי נשכרו על ידי המיליארדר, עקבו אחר מתלוננות ואחר עדים אפשריים לעבירות. החוקרים חיכו להן מחוץ לבתים שלהן, חקרו את בני זוגן בעבר ובהווה ונסעו אחר הורה של אחת המתלוננות. עורכי דינו של אפשטיין דחו אתמול את הטענות ואמרו כי אם מישהו עקב אחר המתלוננות אז, זה לא היה בידיעתו. "זה היה מפחיד מאוד", אמר ספנסר קובין, עורך דין של שלוש מהמתלוננות ל-CNN, "צריך לזכור שהילדות האלה היו בנות 14 או 15 כשזה קרה".

החוקרים הפרטיים נהגו גם להתקשר למתלוננות זמן קצר לפני שחוקרי המשטרה שוחחו עמן או מיד לאחר מכן. בפברואר 2006 העביר עורך דינו של אפשטיין, אלן דרשוביץ, לתביעה הציבורית בפלורידה מידע שמטרתו להטיל ספק באמינותן של המתלוננות. הוא העביר פוסטים מהרשת החברתית מיי ספייס שלפיהם נראה כי כמה מהמתלוננות השתמשו בסמים וצרכו אלכוהול. אביה של אחת מהן סיפר כי חוקר פרטי היה "מצלם את בני המשפחה ועוקב אחר מבקרים שבאו אליהם הביתה". עורך הדין קובין הוסיף כי עורכי הדין של אפשטיין ניסו גם להשיג את מסמכיהן הרפואיים של המתלוננות.

אפשטיין במהלך שימוע שנערך לו, השבוע צילום: Elizabeth Williams/אי־פי

בניו יורק טיימס דווח כי אפשטיין גם ניסה לשלם לפני כמה חודשים דמי שתיקה לעדי ראייה נגדו. התובעים הפדרלים מסרו את המידע החדש בתגובה על בקשתו של אפשטיין להשתחרר בערבות למעצר בית באחוזתו במנהטן עד למשפטו. התביעה הודיעה כי היא מתנגדת לשחרור בערבות שכן לאפשטיין מטוסים פרטיים וקשרים בחו"ל, ויש חשש גדול שינסה להימלט מהמדינה. המידע החדש, לדברי התביעה, מוכיח כי אם ישתחרר ישנו סיכוי שינסה גם לשבש הליכי משפט וללחוץ על עדים נגדו.

עוד אמרה התביעה כי זמן קצר אחרי שהעיתון מיאמי הראלד פרסם תחקיר על עסקה סודית שאפשטיין ניסה לרקום עם הרשויות בפלורידה, כדי להימנע מהעמדה לדין ב-2008, העביר אפשטיין 350 אלף דולר לשניים ממקורביו. מאה אלף דולרים הועברו לאדם שהוזכר כמשתף פעולה אפשרי של אפשטיין בהסדר שלו עם התובעים בפלורידה לפני עשור. 250 אלף דולרים נוספים הועברו לאדם שלא רק הוגדר כמשתף פעולה אפשרי בהסכם, אלא גם זוהה כעובד שלו שסייע לו בעבירות המיוחסות לאפשטיין. לדברי התביעה, "התשלומים והתזמון שלהם מוכיחים כי הנאשם ניסה להשפיע על משתפי פעולה שעשויים לספק מידע נגדו נוכח ההאשמות החדשות שהועלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ