ברון הסמים אל צ'אפו נידון בארה"ב למאסר עולם ועוד 30 שנים בכלא

חמישה חודשים אחרי הרשעתו נגזר דינו של חואקין גוסמן המכונה אל צ'אפו, ראש קרטל סינלואה האכזר ממקסיקו, בבית משפט פדרלי בניו יורק. במהלך השימוע טען אל צ'אפו כי מאסרו הוא "עינוי נפשי"

רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל צ'אפו לאחר שנמלט בפעם הראשונה במקסיקו, ב-2014
רויטרס
ניו יורק טיימס

ברון הסמים ממקסיקו, חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, שהורשע בהברחת טונות של קוקאין, הרואין, מריחואנה ומת' לתוך ארה"ב בהיותו ראש הקרטל האכזרי סינלואה, קיבל היום (רביעי) עונש מאסר עולם ויסיים את חייו בכלא בארה"ב. בנוסף נגזר עליו להשיב לארה"ב 12 מיליארד דולר פיצויים.

השופט בריאן קוגן גזר על גוסמן מאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר במהלך שימוע בבית משפט פדרלי בברוקלין היום. גוסמן בן 62 הורשע כבר בחודש פברואר בהברחת כמויות גדולות של סמים ובמספר מעשי רצח שיזם.

אשתו של אל צ'אפו אמה קורונל אייספורו, מגיעה לבית המשפט בניו יורק, היוםצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

הוא מוחזק בבית סוהר מבוצר במנהטן, אחרי שהצליח בעבר פעמיים להימלט מכלאו המאובטח במקסיקו. ב-2017, שנה אחרי שנתפס בפעם השנייה, הוא הוסגר לארה"ב. בחודש שעבר דחה השופט קוגן את בקשתו לקבל יותר זמן לאימון כושר על גג בית המעצר בניו יורק, מחשש שינסה להימלט. במהלך השימוע היום הלין גוסמן כי מאסרו הוא בבחינת "עינוי נפשי", ולדבריו, הוא סובל מ"עינוי נפשי, רגשי ופיזי 24 שעות ביממה".

גוסמן חי את מרבית חייו כשהוא נמלט מרשויות אכיפת החוק בארצו. הוא נכלא ב-1993 וברח לראשונה ב-2001 כשהוא מתחבא בסל כביסה. במשך השנים הבאות הוא הצליח להתחמק שוב ושוב מהמשטרה בעזרת צבאו הפרטי, אך נתפס שוב ב-2014. שנה לאחר מכן הוא ברח שוב אחרי שהצליח לחפור מנהרה מתוך הכלא החוצה. הוא נתפס בינואר 2016 הודות לכמה טעויות שעשה במהלך בריחתו, בין היתר כשתכנן סרט על חייו.

עורכי דינו טענו שגוסמן היה רק סגן ראש הקרטל והפך לשעיר לעזאזל על ידי ראש הקרטל האמיתי - איסמאיל "אל מאיו" זמבדה, ברון סמים אחר מסינלואה. לפי החוקרים, גוסמן וזמבדה היו שותפים. יותר מ-50 עדים העידו במהלך המשפט שנמשך 11 שבועות, בהם 14 מחבריו לשעבר של גוסמן שהסכימו לשתף פעולה עם החוקרים האמריקאים. משתפי הפעולה, שרובם הודו באשמה בגין עבירות סמים שונות בארה"ב, הציעו פרטים מדויקים על רשת ההברחה של הקרטל ועל תפקודו של גוסמן כמנהלו, ותיארו את סגנון חייו הראוותני ואת נטייתו לחסל את יריביו.

לאחר הרשעתו נקבו התובעים הפדרלים בניו יורק בסכום שלטענתם משקף את רווחיו של ברון הסמים המקסיקאי – ובנוסף לעונש המאסר הורה היום השופט קוגן לגוסמן גם להחזיר את הסכום הזה לארה"ב. לפי התובעים, מתחילת שנות התשעים ועד למעצרו של אל צ'אפו ב-2016, הוא היה מעורב בהברחה של קרוב ל-600 אלף ק"ג קוקאין (שווי של יותר מ-11 מיליארד דולר), 200 ק"ג הרואין (שווי של יותר מ-11 מיליון דולר) ולפחות 420 אלף ק"ג מריחואנה (שווי של כ-846 מיליון דולר). סך הכול הגיעו התובעים הפדרלים לסכום של 12,666,181,704 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ