כבר לא בסכנת הכחדה: התנינים האמריקאים מצאו בית בטוח להתרבות - בתחנת כוח גרעינית

לפי מומחים, כ-25% מאוכלוסיית התנין האמריקאי בארה"ב חיים בתעלות סביב תחנת הכוח הגרעינית FPL שבדרום פלורידה. מאמצי ההגנה עליהם נושאים פרי, וכעת הם בוקעים בהמוניהם

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תנין שנמשה מהתעלה סביב תחנת הכוח, שלשום
אי-פי

התנין האמריקאי, שנחשב בעבר למין בסכנת הכחדה, משגשג במיקום לא צפוי: בתעלות הרחבות המקיפות את תחנת הכוח הגרעינית בדרום פלורידה (FPL). בשבוע שעבר נמשו מהמים הסובבים את המפעל 73 תנינים צעירים, ועשרות נוספים אמורים לבקוע בקרוב מהביצים ולעבור לידיהם של מומחים וחוקרי תנינים.

תנינים שבקעו בתעלה, שלשוםצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

לפי הערכת המומחים, תעלות המים הרחבות, שאורכן הכולל מגיע ל-270 ק"מ, הן ביתם של כמה מאות תנינים אמריקאים - לפי הערכות, כ-25% מאוכלוסיית התנינים האמריקאים בארה"ב חיים באזור זה. הם מועברים מהתעלות מחשש שיהיו קורבן לציד או שייפגעו כתוצאה מתופעות הנובעות ממשבר האקלים. 

תחנת הכוח הגרעינית בדרום פלורידהצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

בין החודשים ינואר לאפריל השנה, הוביל המומחה לתנינים מייקל לורט מבצע להקמת קנים ובריכות קטנות, שם יכולות התנינות להטיל את ביציהן. הצוות בהובלת לורט אסף את הביצים, מדד אותן והעביר אותן למקומות בטוחים לבקיעה. כך, גברו סיכויי ההישרדות של הביצים ושל התנינים שבקעו מהן.

תנין נמדד ע"י הצוות של לורט, שלשוםצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

"ניסינו לפתות אותן לבוא ולהטיל את הביצים במקומות שהכנו עבורן", מסביר לורט, "פינינו צמחייה מהגדות כדי לאפשר להן מרחב, שכן עליית מפלס המים במקורות המים באזור הרסה הרבה ממקומות הקינון באזור". הצוות, שפועל בשיתוף פעולה עם המפעל ובעידודו, טיפל בכ-7,000 תנינים שבקעו באזור ב-40 השנים האחרונות.

ביצים שהוצאו מהקנים בגדת התעלה, שלשוםצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

הטמפרטורות אליהן חשופות הביצים משפיעות על מין התנין שבוקע מהן: ככל שחם יותר, כך עולה הסבירות שייבקע תנין זכר. לפי לורט, השנה בקעו משמעותית יותר תנינים זכרים מנקבות, בגלל הטמפרטורות הגבוהות במיוחד שנמדדו בחודשים האחרונים. רבים מהם לא שורדים את החודשים הראשונים בחייהם, בעיקר בגלל שהם חשופים לציד ולטורפים. 

למרות שכמעט ואין תקיפות מתועדות של תנינים אמריקאים נגד בני אדם, רבים בארה"ב חוששים מהחיות המאיימות. ב-2014 תועדה אחת התקיפות היחידות בהיסטוריה של ארה"ב - אז ננשכו בני זוג אמריקאי בעת ששחו בתעלה בדרום פלורידה - אך שניהם שרדו. "לתנינים אמריקאים יש מוניטין רע, אבל הם רק מנסים לשרוד", אמר לורט, "הם לא מעוניינים בבני אדם. אנחנו גדולים מדי בשביל להיכנס לתפריט שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ