מנהלת, מגייסת, החברה הכי טובה: האשה שעומדת מאחורי אפשטיין נחשפת

גיליין מקסוול גדלה בחברה הגבוהה של אנגליה, וכשהכירה את המיליארדר ג'פרי אפשטיין הפכה במהרה ליד ימינו. כעת, כשהוא מואשם בסחר בקטינות, מתחילות לצוץ שאלות באשר לתפקידה של "הליידי של הבית" בעסקיו המפוקפקים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: מקסוול, אפשטיין, מלניה ודונלד טראמפ, בשנת 2000 בפאלם ביץ'
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גיליין מקסוול הגיעה לניו יורק מאנגליה בתחילת שנות ה-90 במטרה אחת: לפתוח דף חדש. זמן קצר לפני כן היא איבדה את אביה, איל התקשורת הבריטי רוברט מקסוול, ועמו אבדו חלק גדול מההון של משפחתה ומעמדה החברתי.

עד מהרה השתנה גורלה לטובה בעזרת בן זוגה הטרי, המיליארדר ג'פרי אפשטיין. זו היתה תחילתם של יחסים מועילים לשני הצדדים. מקסוול חזרה לחיות חיי מותרות: היא טסה במטוסו הפרטי, התגוררה בבתי הפאר שלו בניו יורק ובפלורידה, ובסופו של דבר רכשה בית משלה בן חמש קומות במנהטן. מבחינתו של אפשטיין, שגדל בקוני איילנד ונשר מהקולג', מקסוול מימשה את שאיפותיו החברתיות. על ידידיה רמי המעלה נמנה הנסיך אנדרו מבריטניה, שהפך להיות אורח תדיר בבתיו של אפשטיין.

כיום, לאחר שנגד אפשטיין הוגש כתב אישום חריף באשמת סחר והתעללות בקטינות, גוברות השאלות מה עוד קרה ביחסיו הקרובים עם מקסוול. היא מכחישה שעברה על החוק - ואכן לא הוגש נגדה כתב אישום - אך בשנים האחרונות היא הגיעה להסדרים חשאיים בבתי משפט אזרחיים עם שתי נשים, שטוענות שהיתה מעורבת בניצולן המיני. הוכחות לאותה מעורבות, שהכריעה את אחד התיקים, צפויות להתפרסם בשבועות הקרובים. אלו, ככל הנראה, יחשפו פרטים נוספים על התנהלותו של אפשטיין ועל תפקידה של מקסוול בפשעיו.

מקסוול ב-2007. היתה מגייסת את המעסות עבור אפשטיין והאורחיםצילום: Ghislaine Maxwell

שותפות עמוקה ומורכבת

דבר אחד ברור כבר עכשיו: השותפות בין השניים היתה עמוקה, מורכבת ונמשכה הרבה אחרי שהיחסים הרומנטיים ביניהם הגיעו לקצם. במשך יותר מעשר שנים סייעה מקסוול בת ה-57 לנהל את בתיו של אפשטיין, לנווט את יחסיו החברתיים ולגייס "מעסות" שתפקידן לספקו. לפי חלק מהנשים שמאשימות את אפשטיין, העיסויים התדירים היו רק תירוץ להתעללות מינית.

אחד מעובדי משק הבית באחוזתו המפוארת של אפשטיין בפאלם ביץ', פלורידה, כינה אותה בפשטות "הליידי של הבית". יואן רלי, בנקאי השקעות שלמד עם מקסוול באוניברסיטת אוקספורד והתארח בכמה ארוחות ערב שהיא ואפשטיין ערכו בניו יורק, אמר שהיא "נראתה כמו חצי חברה לשעבר, חצי עובדת שלו, חצי חברה הכי טובה והמארגנת והמסדרת שלו". אחת המאשימות של אפשטיין השתמשה, לפי רישומי בית המשפט, במילה אחת: מאדאם.

אחרי שאפשטיין הודה ב-2008 בשידול לזנות וריצה 13 חודשי מאסר בכלא המחוזי של פאלם ביץ', מקסוול המשיכה בחייה ופיתחה קשרים עם אישים מפורסמים. נראה שקשריה ארוכי השנים עם אפשטיין לא פגעו בה. היא החלה לעסוק בנושאים סביבתיים והקימה מלכ"ר "להצלת האוקיינוסים". היא נאמה באירוע של TED, ובמקביל נהנתה מחיים חברתיים ערים: היא נכחה בחתונת צ'לסי קלינטון, וצולמה עם אריאנה האפינגטון ומרתה סטיוארט במסיבת האוסקר המפורסמת של המגזין ואניטי פייר, כשהיא מחייכת ליד אלון מאסק.

על הקשר בין אפשטיין לנסיך אנדרו, שנוצר דרך מקסוול

אך לאט לאט מעטה השלמות החל להיסדק. ב-2015 היא הואשמה בשיתוף פעולה עם אפשטיין, והעניין התקשורתי בה גבר - ולא באופן מחמיא. ב-2016 נמכר הבית בו התגוררה באפר איסט סייד, והיא נעלמה מחוג הבליינים הניו יורקרים. שנה לאחר מכן אמרו עורכי דינה שהיא בלונדון, אך טענו שאינם יודעים היכן בדיוק, ככל הנראה כדי לעכב תביעה שהוגשה נגדה בבית המשפט בארה"ב. החודש, שבוע בלבד לאחר שהתפרסמו כתבי האישום החדשים שהוגשו נגד אפשטיין, נסגר המלכ"ר של מקסוול, TerraMar. באתר שלו הופיעה ההודעה: "צר לנו להודיע שכל הפעילויות שלנו הופסקו".

ידידה הוותיק של מקסוול, כריסטופר מייסון, טוען שיש קשר ישיר בין השערוריות בהן היה מעורב אביה - שחייו הגיעו לסופם בחרפה - לבין אלו שעירבו את אפשטיין, שהיה הגבר המשמעותי בחייה הבוגרים. "אביה היה הרפתקן וחובב שערוריות", אמר מייסון, "לג'פרי היתה אישיות פחות חברתית, אבל גם הוא היה הרפתקן בדרכו שלו".

מרשימה ופגיעה

מקסוול גדלה באחוזה מפוארת בת 53 חדרים בבקינגהמשייר. בתור ילדה, היא נהנתה מפעילויות כמו שיט ביאכטה המשפחתית - שנקראה "ליידי גיליין" - ומהתיידדות עם אריסטוקרטים ובני משפחת המלוכה. אביה רוברט מקסוול, יליד צ'כיה, היה גיבור מלחמת העולם השנייה שהקים את "פרגמון פְּרֶס", חברה מצליחה מאוד להוצאה לאור של ספרים מדעיים ורפואיים. לאחר מכן הוא קנה צהובונים בריטיים, כולל ה"מירור" וחלקים מ-MTV אירופה, וכן את ענק ההוצאה לאור האמריקאי "מקמילן".

גיליין היתה הצעירה מבין תשעת ילדיו, וכנראה האהובה עליו ביותר. היא למדה באוקספורד ועברה לניו יורק ב-1991, כשאביה רכש את ה"דיילי ניוז". בסוף אותה השנה הגיעו חייו של מקסוול האב לסופם: הוא נפל מספינתו ומת, והתברר שהיה שקוע בחובות ומעל בפנסיות של עובדיו.

לאחר קריסת האימפריה של אביה, גיליין עברה לדירה צנועה באפר איסט סייד. זמן לא ארוך לאחר מכן, יחסיה עם אפשטיין איפשרו לה לשוב לסגנון החיים אליו התרגלה, והיא עברה להתגורר בדירותיו המפוארות של בן זוגה. חואן אָלֶסי, שסייע לנהל את ביתו המפואר של אפשטיין בפאלם ביץ' במשך עשר שנים, אמר שמקסוול היתה למעשה הממונה עליו. "היא נהגה לומר לי: 'אני אטפל בבית'", אמר אלסי בבית המשפט.

מהרגע שמקסוול התחילה לבלות בבית בפלורידה בסוף שנות ה-90, האורחים החלו לזרום אליו. נשים צעירות מאזור פאלם ביץ' ומאירופה, וידוענים כמו דיוויד קופרפילד, ביל קלינטון ודונלד טראמפ. לפי אלסי, הנסיך אנדרו היה אחד האורחים הקבועים.

מקסוול מציגה את עבודת הארגון הסביבתי שלה באו"ם, ב-2014

מייסון, עיתונאי וסופר שכותב על עשירי ארה"ב, תיאר את מקסוול כ"שובבה" - היא נהגה לדבר גלויות על סקס - משעשעת מאוד ומצחיקה, אך הוא הודה שהיא נתפסה בעיניו כפגיעה. לדבריו, היא היתה מרשימה מאוד עם שערה השחור הקצר, עגיליה הארוכים, השמלות הצמודות שלבשה ועקבי הסטילטו הגבוהים. ב-1994 היא הורתה למייסון לשיר במסיבת יום הולדתו של אפשטיין שיר גס שתיאר בבירור את יחסיהם המיניים.

ב-2000 היא עברה לגור בבית באפר איסט סייד, ששטחו הכולל יותר מ-650 מ"ר ובצמוד אליו ניצב ביתו של אפשטיין. שם היא החלה לערוך מסיבות לעשירים ובני משפחות אצולה. הבית נקנה בסכום של 4.95 מיליון דולר על ידי חברה אלמונית, שכתובתה תאמה לכתובת המשרד של ג'. אפשטיין ושות'. את החברה יצג דארן אינדייק, עורך דינו הוותיק של אפשטיין.

בכתבה שהתפרסמה ב-2003 ב"ואניטי פייר" תיאר אפשטיין את מקסוול כ"חברתו הטובה ביותר". הוא אמר שהיא לא הועסקה על ידיו, למרות שבכתבה צוין שהיא ארגנה חלק גדול מחייו. מקסוול המשיכה להתגורר בבתיו של אפשטיין בניו יורק ובפלורידה לאורך השנים. "גב' מקסוול היתה כמו הליידי של הבית", אמר אלפרדו רודריגז, שעבד ב-2005 בבית בפאלם ביץ', והוסיף כי הוצאות הבית שולמו מחשבון בנק שהיה על שמה.

ממגייסת למנודה

אפשטיין נהג להביא לבתיו הרבים נשים צעירות ויפות, חלקן דוגמניות. בחדרים רבים היו שולחנות עיסוי, ומעסות טיפלו באפשטיין, במקסוול ובאורחים. אלסי סיפר על 200 מעסות לפחות שבאו במשך השנים לבית בפאלם ביץ', וציין שאפשטיין דרש לפעמים שלוש מעסות ביום. לדבריו, מקסוול סייעה בגיוסן.

לפי כתבי האישום נגדו, בשעות העיסוי הללו נהג אפשטיין לנצל מינית את הקטינות. שתיים מהמאשימות אמרו שמקסוול לקחה חלק בהתעללות. בכתב אישום מ-2009 טענה וירג'יניה ג'ופרה כי אפשטיין ומקסוול התעללו בה מינית מאז שהיתה בת 16. לדבריה, מקסוול הזמינה אותה לביתו של אפשטיין, בהבטחה ששם תלמד עיסוי מקצועי ותרוויח הרבה כסף. אך אחרי בואה, מקסוול סייעה לאפשטיין לאלץ אותה לקיים איתו יחסי מין ולאחר מכן שילמה לה 200 דולר. ג'ופרה סיפרה שזה נמשך כך שנים אחדות וכי מקסוול צילמה אותה בפוזות מיניות בוטות. מקסוול הכחישה.

בתצהיר בתיק נפרד, טענה אשה בשם מריה פרמר שאפשטיין ומקסוול תקפו אותה מינית ב-1996, כשסיימה את לימודיה באוניברסיטה וכי הטיסו את אחותה, שהיתה אז בת 15, לחוותו בניו מקסיקו, פקדו עליה להתפשט ונגעו בה.

צעירה אחרת, בשם שרה רנסום, סיפרה שמקסוול גייסה למען אפשטיין נשים צעירות, שחלקן היו קטינות. "נראה היה שהיא אחראית על פעילותן — מה עשו, עם מי עשו וכיצד אולצו להסכים". בתביעה משפטית נפרדת טענה רנסום שהשניים, לצד שלושה מחבריהם, עסקו בסחר בנערות צעירות למטרות מין. מקסוול ואפשטיין הכחישו את ההאשמות, והתביעה הסתיימה בהסדר חשאי מחוץ לבית המשפט.

לאחר שאפשטיין השתחרר מהכלא ב-2009, הוא לא נראה יותר בציבור עם מקסוול. "היא יצאה מהתמונה", אמרה פגי סיגל, מארגנת אירועים חברתיים מוכרת מניו יורק. עם זאת, מקסוול המשיכה לבלוט בסצנה החברתית והופיעה באירועים חשובים רבים. ואולם, אחרי 2015, כשג'ופרה הגישה נגדה תביעת דיבה, היא נעלמה ממדורי החברה ולא נראתה יותר באירועים. באפריל 2016 נמכר ביתה בניו יורק בסכום של 15 מיליון דולר, וב-2017 מסרו עורכי דינה שהיא בלונדון אך אין לה כתובת קבועה.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת מייגן טוהיי וג'ייקוב ברנסטין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ