החוקר המיוחד העיד בקונגרס: הדו"ח לא זיכה את טראמפ משיבוש חקירת המעורבות הרוסית בבחירות

בעדותו הראשונה מול ועדת המשפט אמר רוברט מולר כי החקירה לא הסיקה שמטה הבחירות של הנשיא טראמפ קשר קשר עם רוסיה, ומנגד הבהיר כי הנשיא עשוי לעמוד לדין אחרי שיעזוב את הבית הלבן ■ בוועדת המודיעין הוסיף: "התערבות רוסיה בבחירות לא היתה חד פעמית, ההערכה היא שזה יקרה גם במערכת הבחירות הבאה"

ניו יורק טיימס
רויטרס
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מולר נשבע בפני הוועדה בקונגרס בפתח עדותו, היום
ניו יורק טיימס
רויטרס
גרדיאן
הארץ

החוקר המיוחד רוברט מולר, שעמד בראש חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב, אמר היום (רביעי) בעדות בפני ועדת המשפט של בית הנבחרים של ארה"ב כי הדו"ח שהגיש בסיומה של חקירתו לא זיכה את הנשיא דונלד טראמפ משיבוש החקירה. מולר ענה היום לראשונה על שאלות בנוגע לחקירת החשדות על מעורבות רוסיה בבחירות 2016. פרט להופעה ציבורית אחת, עד כה נמנע מולר מלדבר בפומבי על חקירתו וסירב להופיע מול בית הנבחרים. בהמשך הוא גם העיד בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים.

בפתח עדותו הראשונה מול ועדת המשפט, אמר מולר כי החקירה לא הסיקה שמטהו של טראמפ קשר קשר עם רוסיה, אך הבהיר: "החקירה שלנו מצאה שממשלת רוסיה התערבה בבחירות שלנו באופן שיטתי וסוחף". מולר אמר כי הוא וחוקריו לא מצאו עדויות מספיקות לכך שהנשיא טראמפ אשם בקשירת קשר עם רוסיה. הוא הבהיר עם זאת כי הדו"ח שלו לא זיכה את הנשיא משיבוש החקירה והוסיף כי טראמפ סירב לבקשתו של הצוות שלו לעבור תשאול. לדבריו, טראמפ עשוי לעמוד לדין אחרי שיעזוב את הבית הלבן.

מולר חזר ואמר כי הוא לא יכול היה להעמיד את טראמפ לדין בגלל מדיניות ארוכת שנים של משרד המשפטים האמריקאי המתנגדת להגשת כתבי אישום נגד נשיא מכהן. אולם לדבריו, המדיניות הזו לא תהיה תקפה יותר ברגע שטראמפ יעזור את משרתו. בהמשך נשאל מולר אם הוא חושב שטראמפ ניסה לפטר אותו משום שהוא חקר אותו על שיבוש החקירה. על כך ענה מולר שכפי שכתוב בדו"ח הוא האמין שטראמפ אכן רצה בפיטוריו מסיבה זו.

את תשומת הלב הרבה ביותר בעדות קיבל המחוקק הרפובליקאי לואי גומרט מטקסס, שביקר בחריפות ובקולניות את מולר בשל עמדותיו של אחד מחוקריו, קצין ה-FBI פיטר סטרוק, נגד טראמפ. בזמן שסטרוק עבד בצוות החקירה של מולר נחשף כי בעבר הוא שלח לעורכת דין לשעבר ב-FBI, ליסה פייג', עמה גם ניהל רומן מחוץ לנישואים, הודעות סמס שמבקרות את טראמפ.

טראמפ בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן, במארסצילום: AFP

הרפובליקאים טענו כי הדעות האלה של אחד מהחוקרים בצוות נגד טראמפ מוכיחות שהחקירה היתה מוטה נגד הנשיא מראשיתה. מולר הבהיר כי הוא לא ידע שסטרוק שנא את טראמפ כאשר הוא העסיק אותו בצוותו וכי הוא פעל במהירות להוציא אותו מהחקירה ברגע שההודעות הללו נחשפו.

בהמשך מולר התייחס לטענה שהעלה מחוקק רפובליקאי לפיה חוקריו של מולר הינם דמוקרטים מוטים פוליטית. לדבריו, הוא העסיק את האנשים הטובים ביותר לתפקיד ומעולם לא היה בסמכותו לשאול את אנשי צוותו על הנטיות הפוליטיות שלהם.

בעדותו השנייה מול ועדת המודיעין של בית הנבחרים חזר מולר ואמר כי החקירה שלו לא היתה "ציד מכשפות" כפי שטראמפ מרבה לטעון. הוא אמר שוב כי לא קיבל החלטה בעניין העמדתו לדין של טראמפ בגלל המדיניות של משרד המשפטים. כמו כן הוא ביקש לתקן אמירה קודמת שלו בעדות הראשונה והבהיר כי בחקירתו לא הגיע למסקנה שנגעה לשאלה אם טראמפ ביצע עבירה או לא.

בנוסף מולר אישר, בתגובה לשאלת חבר ועדת המודיעין של בית הנבחרים אריק סוואלוול הדמוקרטי, כי השימוש בתקשורת מוצפנת על ידי בכירים במטהו של טראמפ הקשתה על החקירה. הוא הכחיש שחוקריו נהגו להדליף חומרים מהחקירה לכתבים והבהיר כי פעל לצמצם כמה שניתן את האפשרות להדלפות. "אני חושב שהצלחנו בכך במהלך השנתיים בהן ניהלנו את החקירה", אמר.

מולר הזכיר שגם במערכת הבחירות הקרובה רוסיה עשויה להתערב והוסיף: "זה לא היה ניסיון חד פעמי. הם עושים את זה גם עכשיו כשאנחנו יושבים פה", אמר מולר, "ועל פי ההערכות הם יעשו את זה גם במערכת הבחירות הבאה". לבסוף מולר אמר כי הוא מסכים באופן כללי עם האמירה כי תשובותיו הכתובות של טראמפ לחוקרים במהלך החקירה לא היו תמיד "כנות".

מולר הצהיר כמה פעמים בעבר שלא ידבר על ממצאי החקירה וסירב להוסיף על מה שנכתב ב-445 דפי הדו"ח שהגיש. "אני לא מצפה לתוספות משמעותיות לפרטי החקירה", העריך אתמול תום דאשל, בעברו סנאטור דמוקרטי מטעם דרום דקוטה. "אני מאמין שהוא ייצמד לתסריט. יהיה לו קשה לספק אינפורמציה נוספת".

"אין לי ציפיות גדולות להצגה דרמטית", הסכים איתו ההיסטוריון הפוליטי רוברט דאלק. "הוא לא יגיד, 'טראמפ אשם, צריך להדיח אותו'. זה לא הסגנון שלו". נציגי הדמוקרטים מעמתים את מולר עם טענות לכך שטראמפ עשה מאמצים להשתלט על החקירה שניהל, ואף ניסה לכפות את הדחתו. מנגד, על פי ההערכות, הנציגים הרפובליקאים ינסו לבסס טענה שכל החקירה התבססה על ניסיונות בלתי לגיטימיים להדיח את טראמפ מהבית הלבן, אולם עד כה התמקדו המחוקקים הרפובליקאים בשאלות על היקף החקירה של מולר ועל עמידת החוקרים בתקנות של משרד המשפטים שתחתיו הם פעלו.

מולר מונה לחקור את מעורבות רוסיה בבחירות במאי 2017, לאחר שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, שהיה מופקד על ניהול החקירה מראשיתה. חקירתו של מולר ארכה כמעט שנתיים, ולכל אורכה היא העיבה על נשיאותו של טראמפ, שהרבה לתקוף אותה ואת העומד בראשה. מולר הגיש כתבי אישום נגד 34 בני אדם במסגרת החקירה, בהם שישה עובדים לשעבר בקמפיין טראמפ. במארס הגיש מולר את דו"ח החקירה לתובע הכללי של ארה"ב ויליאם בר, וגרסה מצונזרת של הדו"ח פורסמה לציבור הרחב.

לפי הדו"ח, מולר לא מצא ראיות לשיתוף פעולה בין אנשי טראמפ לקמפיין המעורבות הרוסי. החוקר המיוחד גם עסק בשאלה אם טראמפ שיבש את הליכי החקירה. בסוגיה זו, מולר תיאר שורה של אירועים ופעולות מצד הנשיא בדו"ח, אך נמנע מלקבוע אם הנשיא ביצע עבירה פלילית.

מולר התייחס לממצאי החקירה במסיבת עיתונאים יחידה שערך במאי. הוא אמר אז שאם היתה לו הוכחה שהנשיא טראמפ לא ביצע פשע, הוא היה מפרסם אותה באופן ברור. עם זאת, הוא ציין כי "כל נאשם חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו". מולר גם הודיע כי משרד החוקר המיוחד נסגר, ועל כן הוא עוזב את משרד המשפטים. הוא הוסיף שמדיניות משרד המשפטים היתה מאז ומתמיד כי לא ניתן להאשים נשיא מכהן בפשע פדרלי. החוקר המיוחד כינה את העיקרון המנחה הזה "בלתי חוקתי".

לדבריו, משרדו "פעל תחת משרד המשפטים ולפי המגבלות הקבועות בחוק הנוגעות לו והמדיניות שהכתיב. לפיכך, העמדת הנשיא לדין לא היתה אחת מהאפשרויות שעמדו בפנינו". בהמשך דבריו אמר מולר כי לחוקת ארה"ב, "דרוש הליך אחר, לבד ממערכת המשפט הפלילי, כדי להעמיד לדין באופן רשמי נשיא מכהן במקרה שעבר על החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ