כורי זהב בברזיל דקרו למוות מנהיג בשבט ילידי, פלשו לכפרו והבריחו את תושביו

מנהיג בשבט וואיפי נדקר בסוף השבוע למוות וגופתו הושלכה לנהר. סנאטור מהאופוזיציה ובני השבט האשימו את הנשיא בולסונרו ברצח ובפלישה של עשרות כורים לכפר, והזהירו מפני מרחץ דמים באזור

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר ילידי משבט הגוארני בברזיליה, בחודש שעבר
ניו יורק טיימס

עשרות כורי זהב לבושים במדי צבא פלשו לכפר בצפון ברזיל שבו יושב שבט ילידי, ימים ספורים לאחר שמנהיג בשבט נדקר על ידם למוות – כך מסרו פוליטיקאים מקומיים ובני שבט הוואיפי. הכורים השתלטו על הכפר לאחר שהקהילה המקומית ברחה מחשש לחייה. הרשויות דיווחו כי המשטרה פתחה בחקירה.   

רצח מנהיג השבט בכפר מרירי אירע בשעה שכורים וחוטבי עצים פולשים לשטחים מוגנים, חלקם יישובים של ילידים, בעידודו המפורש של הנשיא ז'איר בולסונרו. בולסונרו, איש ימין קיצוני, טוען שהקהילות הילידיות שולטות על טריטוריות נרחבות שאותן צריך לפתוח בפני תעשיות מקומיות ולהרוויח מהן כסף.

ילד משבט הגוארני, לפני כחודשייםצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

אף שהפלישות לקרקעות של ילידים ברחבי ברזיל נמצאות בעלייה, רצח של מנהיגים ילידים נחשב לדבר נדיר ביותר.

כריית זהב לא חוקית היא תופעה רחבת היקף באזור האמזונס. פעילותם של הגרימפריוס, כפי שמכונים הכורים הלא חוקיים, מזהמת נהרות והורסת יערות באזור. קורני וואיפי, מבני השבט, סיפר כי גופתו של אחד ממנהיגי שבט, אמירה וואיפי, נמצאה ביום רביעי סמוך לנהר בכפר מרירי. ילידי המקום פינו את מרירי ונמלטו לכפר גדול יותר שם נורו שלשום יריות. מנהיגי שבטים ופוליטיקאים מקומיים הזהירו מפני מרחץ דמים.     

וואיפי בן ה-26 סיפר כי "הגרימפריוס פלשו לכפר הילידי והם חמושים היטב – לכן אנחנו מבקשים עזרה מהמשטרה הפדרלית". לדבריו, "אם לא ייעשה דבר הם יתחילו להילחם". ראש העיירה פדרה ברנקה הסמוכה לכפר, אמרה כי "המצב מתוח מאוד". לדבריה, השבט מסורתי מאוד ומאפשר כניסה רק למבקרים מורשים.

נשיא ברזיל בולסונרו בברזיליה, בשבוע שעברצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

וואיפי האשים את הנשיא בולסונרו שלדבריו מעודד פלישות שכאלו. "זה בגלל שהוא מאיים על הילידים של ברזיל". הסנאטור רודולף רודריגז, תקף את ההחלטה של בולסנרו לאפשר כרייה באזורים מוגנים, היכן שכרגע היא אסורה. "הנשיא מעודד את הסכסוך הזה, ומעודד את הגרימפריוס להיכנס. הידיים שלהם מלוכלכות", אמר רודריגז.

הסנאטור החבר באופוזיציה אמר כי קיים חשש שאנשי השבט ישובו לכפר וינסו להשתלט עליו מיד הפולשים. "יש סיכון משמעותי שהסכסוך יחריף בשעות הקרובות", הוא אמר ביום שבת. "הילידים הולכים לנקום".

"הנשיא אחראי למוות הזה", אמר איש האופוזיציה והאשים את הכורים שדקרו את מנהיג השבט למוות ואז השליכו את גופתו לנהר. מסביבתו של בולסונרו סירבו להגיב לטענות.

"הם חמושים ברובים ובכלי נשק אחרים", אמר ג'ווארווה וואיפי, מנהיג בקהילה הילידית, בהודעה קולית ששלח לסנאטורים במדינה בהתייחסו לכורים הפולשים. "אנחנו בסכנה. אתם צריכים לשלוח את הצבא לעצור אותם". 

המשטרה הפדרלית והמקומית הגיעו לאזור. דובר הסוכנות הפדרלית לטיפול בילידים בברזיל אמר:  "נכון לעכשיו, למרות שמקרה המוות אומת, אין עדויות לסכסוך ולא ברורות הנסיבות". עוד נאמר כי ישנו קושי להגיע למקום. ממשלת מדינת אמאפה מסרה כי היא "עושה את כל המאמצים לתמוך במשטרה הפדרלית בחקירה".

שבט הוואיפי חי מאות שנים בבידוד באזור צפון ברזיל וגיאנה הצרפתית, ורק בשנות השבעים נפתח לציוויליזציה לאחר שממשלת ברזיל בנתה כביש שהנגיש את אזור המגורים שלהם לכורים ולאנשים אחרים מבחוץ. בשנת 1996 הוגדרה הטריטוריה של אנשי השבט כמוגנת.

לאחרונה השווה בולסנרו את הילידים לאנשים פרהיסטוריים ובשיחה עם התקשורת המקומית ביום שבת הוא דיבר על שמורות הטבע בברזיל העשירות במינרלים ואמר: "על 'העולם הראשון' לחקור את האזורים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ