57 אסירים נהרגו בעימות בין כנופיות בכלא בברזיל, ראשיהם של 16 מהם נערפו

אסירים פרצו לאגף בבית הסוהר, תקפו את הכלואים בו והציתו אותו. גורמי ביטחון האשימו את מלחמת הסמים המתמשכת בין הכנופיות. בכלא כלואים 343 אסירים - יותר מפי שניים מהקיבולת שלו

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרובי משפחה של אסירים מתאספים מחוץ לבית הכלא באלטמירה, אתמול
גרדיאן
הארץ

57 אסירים נהרגו אתמול (שני) בעימותים שפרצו בין כנופיות בבית סוהר בעיר אלטמירה בברזיל. גורמים רשמיים מסרו שמדובר בעימות בין סוחרי סמים, במהלכו פרצו אסירים מחלק אחד של הכלא לחלק אחר שלו, ערפו את ראשיהם של 16 מהאסירים הכלואים בו והציתו מזרנים באגף. שני סוהרים נתפסו כבני ערובה ושוחררו בהמשך.

גורמי ביטחון האשימו את מלחמת הסמים המתמשכת בין כנופיות באזור, שגרמה למותם של 56 אסירים בתקרית אחרת ב-2017. הממונה על בתי הכלא באזור, ז'ארבס וסקונסלוס, אמר לעיתונאים שהעימותים פרצו בשעות הבוקר אתמול. בבית הסוהר כלואים 343 אסירים, יותר מפי שניים מהקיבולת שלו.

"מצאנו כמה גופות ערופות ראש, והיתר נהרגו מחנק", אמר וסקונסלוס לעיתונאים. "ההתקפה היתה מתוכננת היטב – הם נכנסו, הציתו אש והרגו, וכך זה הסתיים". מבית הסוהר נמסר ש-46 אסירים שהיו מעורבים בתקרית יועברו לבתי סוהר אחרים.

מסוק משטרתי מעל לבית הכלא, אתמולצילום: Wilson Soares/אי־פי

הדי הירי והצעקות נשמעו היטב בשדה התעופה הסמוך לבית הסוהר. "זה נמשך לפחות שלושים דקות, זה היה נורא", סיפרה לריסה קסטרו, פקידת קבלה בסוכנות להשכרת רכב. המשטרה הצבאית שלחה כוחות תגבור לשדה התעופה. העובדים בבית החולים הסמוך סיפרו שהפצועים שהובאו לטיפול היו במצב קשה מאוד.

אוכלוסיית האזור צמחה באופן דרמטי בשנים האחרונות בשל עבודות בניית סכר בלו מונטה, שהובילו ברזילאים רבים להגר לאזור בחיפוש אחר עבודה. שינוי תוואי הנהר אילץ גם רבים אחרים להגר לעיר, ויצר שכונות עוני רבות בהן הסחר בסמים משגשג. "הזינוק במספר התושבים הגביר את אי השוויון ויצר שוק יציב לסחר בסמים", אמר אדסון רמוס, פרופסור לסטטיסטיקה.

אוכלוסיית האסירים בברזיל זינקה מ-451 אלף ב-2008 לכ-841 אלף בשנה שעברה, כך לפי נתונים של הסנאט במדינה. זאת בשעה שבתי הסוהר מסוגלים להכיל רק 400 אלף אסירים.

כמות האסירים במדינה הדרום-אמריקאית צפויה להמשיך ולגדול אם המחוקקים הברזילאים, בתמיכת הנשיא ז'איר בולסונרו, יעבירו הצעות חוק שמחמירות את הענישה על עבירות מסוימות. בולסונרו, איש הימין הקיצוני שהחל את כהונתו בתחילת השנה, הבטיח להשיג שליטה על בתי הסוהר במדינה וגם לבנות בתי סוהר רבים נוספים. עם זאת, רוב בתי הסוהר בברזיל נמצאים תחת ניהול המדינות והרשויות המקומיות מתקשות להתמודד עם צפיפות היתר ועם אלימות כנופיות הסמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ