"השנאה לא רצויה כאן": בביקור באתרי הירי ההמוני, טראמפ נתקל במחאה - ובהאשמות

באוהיו האשימו מפגינים את הנשיא בעידוד שנאה נגד זרים, וטענו כי אינו עושה מספיק להגבלת תפוצת הנשק ולכן אחראי למותם של 31 איש בשתי ההתקפות. בדרכו חזרה לבית הלבן תקף טראמפ את סיקור הביקור בתקשורת והשתלח בדמוקרטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד טראמפ בדייטון, היום

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר היום (רביעי) באוהיו ונפגש עם ניצולי הירי ההמוני שהתרחש בתחילת השבוע בעיר דייטון, בעוד מפגינים מאשימים אותו בעידוד שנאה ובאחריות לירי. בהמשך הלילה הגיע הנשיא לאל-פאסו שבטקסס, שם התרחש ירי המוני נוסף זמן קצר לפני ההתקפה באוהיו. בביקורו באל-פאסו נפגש טראמפ עם פצועים בבית החולים האוניברסיטאי וכן עם אנשי כוחות הביטחון שהגיעו לזירת הירי מחוץ למרכז הקניות בעיר.

טרם יצא את וושינגטון לביקור בשתי הערים, אמר טראמפ כי בצל אירועי הירי הוא רוצה לקדם בחקיקה בדיקות רקע לרוכשי נשק, וכן לוודא שאובחנו כסובלים מבעיות נפשיות לא יחזיקו בנשק. הוא העריך כי לשתי ההצעות הללו תהיה תמיכה בקונגרס, אך לא להצעות הדמוקרטיות לאסור על רובי סער. "אני יכול להגיד לכם שאין תיאבון פוליטי לכך כרגע", אמר הנשיא לכתבים בבית הלבן, "אבל אני בהחלט אעלה את זה. יש תיאבון גדול מאוד לבדיקות רקע".

טראמפ ומלניה באל פאסו, הלילה. הנשיא טען כי נתקל "באהדה ובכבוד" בביקורו בשתי העריםצילום: Evan Vucci/אי־פי

בביקורו בדייטון התלוו לטראמפ ראשת העיר, נאן וויילי, והסנאטור הדמוקרטי מאוהיו, שרוד בראון. האחרון אמר כי הוא ביקש מהנשיא להבטיח שיחתום על הצעת החוק שתרחיב את השימוש בבדיקות רקע. "הוא רק השיב שהוא יגרום לדברים לקרות", ציין בראון, שהוסיף כי טראמפ ניחם את הפצועים שפגש בבית החולים בעיר.

וויילי הוסיפה כי היא מסכימה עם החלטתו של הנשיא שלא לבקר את האזור בו התרחש הירי ביום ראשון מאחר שהקהילה עדיין רגישה. "הרבה מבעלי העסקים באזור לא רוצים שהנשיא יהיה פה", אמרה, "פעמים רבות השיח שלו יכול להיות מפלג וזה הדבר האחרון שאנחנו זקוקים לו פה בדייטון".

הציוץ שבו תקף טראמפ את סיקור ביקורו בתקשורת

טראמפ מצדו מצא לנכון לבקר את השניים, וכתב בטוויטר כי מסיבת העיתונאים שערכו לאחר ביקורו בעיר היתה "הונאה" ו"לא ייצגה שום דבר ממה שקרה". הנשיא הוסיף ואמר לכתבים באל פאסו כי שני הדמוקרטים "לא צריכים לעסוק בפוליטיקה בימים כאלה". בהמשך, כשעזב את טקסס בחזרה לבית הלבן, האשים טראמפ בטוויטר את כלי התקשורת שסיקרו את ביקורו בפרסום כוזב, וכתב כי נתקל ב"אהבה וכבוד" מצד מי שפגש בדייטון ובאל פאסו. בציוץ נוסף האשים את חברי המפלגה הדמוקרטית בגזענות.

לפי הבית הלבן, טראמפ נפגש בדייטון עם הפצועים ועם אנשי ההצלה שהגיעו לזירת הירי מחוץ לבר בעיר. באותו זמן, מפגינים שהתאספו ליד בית החולים העלו לאוויר בלון גדול שצורתו כטראמפ בדמות תינוק, צעקו "עשה משהו!", והניפו שלטים שעליהם נכתב "השנאה לא רצויה כאן", "עצור את הטרור הזה" ו"אתה הסיבה". 

מפגינים נושאים שלטים נגד ביקורו הצפוי של הנשיא טראמפ בדייטון, אתמול. בשלט של המפגינה נכתב "הטרגדיה שלנו היא לא ההזדמנות שלך להצטלם"צילום: John Minchillo/אי־פי

קודם לביקורו של טראמפ בדייטון, ראשת העיר וויילי קראה לתושבים להפגין נגד הנשיא. "הרטוריקה שלו הכאיבה לרבים בקהילה שלנו ואני חושבת שאנשים צריכים להתייצב ולומר שהם לא שמחים לראות אותו מגיע", אמרה וויילי לכתבים.

"הוא לא רצוי פה"

אל פאסו קרובה לגבול מקסיקו וחיים בה כ-683 אלף איש, רובם ממוצא לטיני. טראמפ אמר בעבר באופן שגוי שאל-פאסו "נחשבה פעם לאחת הערים המסוכנות ביותר במדינה שלנו", ולדבריו המצב השתפר בזכות מדיניות היד קשה שלו נגד מהגרים.

תושבת העיר בשם סילביה ריוס אמרה לרשת NBC כי היא מאשימה את טראמפ בטבח. לדבריה, הוא איבד את זכותו לנחם אבלים בעיר "ברגע שהכניס לבית הלבן את השנאה שלו כלפי אנשים עם צבע עור שונה". תושבת עיר נוספת, דולורס סנצ'ס בת ה-68, אמרה כי היא לא מרגישה שהנשיא תומך באל-פאסו. "אני יודעת שהוא מרגיש שהוא מוכרח לבוא, אבל אני מקווה שהוא ישנה את השפה שלו, את הדרך שבה הוא מדבר על הקהילה שלנו ועל היספנים".

הציוץ של חברת בית הנבחרים מטקסס ורוניקה אסקובר

חברת בית הנבחרים ממדינת טקסס, ורוניקה אסקובר, תקפה את טראמפ, ואמרה כי הוא "לא רצוי פה. הוא לא צריך לבקר בזמן שאנו מתאבלים". בראיון לרשת MSNBC, אסקובר הוסיפה הנשיא "צריך להיות מודע לכך שהוא עושה דה-הומניזציה לאנשים טובים ששווים כמו כולנו". היא הוסיפה כי "למלים יש השלכות. הנשיא הציג את הקהילה שלי, את האנשים שלי, כאויב. הוא אמר למדינה שאנחנו אנשים שצריך לפחד מהם, שצריך לשנוא". 

עם זאת, לא כל תושבי העיר בעיר התנגדו לביקורו של הנשיא. יו"ר המפלגה הרפובליקאית באל פאסו, אדולפו טלס, אמר ל-CNN כי הדמוקרטים מנצלים את הביקור של הנשיא למטרות פוליטיות. "ברור שהביקור יעזור לאנשים להחלים, וזה אכן זמן להחלים", אמר טלס.

נשים מתפללות באתר הזיכרון המאולתר שהוקם בסמוך למקום בו התרחש הירי ההמוני באל פאסו, אתמולצילום: AFP

לירי באל-פאסו אחראי גבר לבן בן 21 שתומך בעליונות לבנה. אותו גבר הגיע למרכז קניות בעיר, פתח באש והרג 22 בני אדם. מאוחר יותר אמר בחקירתו כי רצה לפגוע בכמה שיותר היספנים. 13 שעות מאוחר יותר פתח סטודנט בן 24 באש בבר בדייטון, הרג תשעה בני אדם ותוך זמן קצר נורה למוות על ידי שוטרים שהיו במקום. עד עכשיו לא התברר המניע למעשיו. מתנגדיו של טראמפ אמרו לאחר שתי ההתקפות כי הנשיא מעודד שנאה נגד מהגרים ואינו עושה מספיק כדי להגביל את תפוצת כלי הנשק בארה"ב.

מחוקקת באוהיו: ההתקפות – בגלל נישואים חד-מיניים

טרם ביקורו של טראמפ בשתי הערים שעברו טלטלה בעקבות מקרי הירי ההמוני, המחוקקת קנדיס קלר מאוהיו פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט בו כתבה כי מקרי הירי האחרונים בדייטון ובאל פאסו הם תוצאה של "נישואים הומוסקסואליים, תומכים במלכות דראג ושימוש במריחואנה".

מפגינה באל פאסו מוחה נגד ביקור טראמפ, הלילה. בשלט נראה איור המשווה בין כובע הקמפיין של הנשיא, לברדס של קו קלוקס קלאןצילום: JOSE LUIS GONZALEZ/רויטר�

בפוסט שפורסם ביום שני, שמאז נמחק, כתבה קלר בת ה-60 כי "הליברלים מתחילים במשחק האשמות" לאחר כל תקרית ירי, ותהתה "מדוע לא להאשים את מי שצריך?". היא ציינה כמה גורמים שלטענתה הובילו לירי ההמוני, כמו "ספורטאים מקצועיים ששונאים את הדגל ואת ההמנון שלנו", "אנשים שחושבים שהם מיוחדים שלא מוכנים לקבל את הנשיא הנבחר" ותרבות שלדבריה "מתעלמת לחלוטין מחשיבותו של האל".

הפוסט של המחוקקת עורר תגובות זועמות ברשת משני צדי המפה הפוליטית, ויו"ר המפלגה הרפובליקאית באוהיו אף קראה להתפטרותה של קלר. "הפוסט שלה היה מזעזע ולא מוצדק לחלוטין", אמרה ג'יין טימקן. "המדינה שלנו מתמודדת עם מקרי אלימות חסרי היגיון, ומשרתי הציבור צריכים לעבוד כדי לקרב בין הקהילות, לא כדי לעודד מחלוקות". קלר לא מסרה את תגובתה ל"ניו יורק טיימס" על הפוסט מעורר המחלוקת.

אדם תולה שלט עליו כתוב "אל פאסו החזקה" באל פאסו, אתמולצילום: AFP

העיתון "אינקוויירר" שבסינסינטי תיאר את קלר, המתכוונת להתמודד לסנאט בשנה הבאה, כ"פוליטיקאית השמרנית ביותר בחדר". לפי העיתון, קלר לעגה לפעילים המתנגדים למדיניות אחזקת הנשק בקרב בני נוער לאחר הטבח בפארקלנד בשנה שעברה בו נהרגו 17 בני אדם, השוותה את עובדי הפדרציה האמריקאית להורות מתוכננת לנאצים וקראה להחרים ערים שמעניקות מקלט למהגרים לא חוקיים.

מפגינים שהתאספו ליד בית החולים העלו לאוויר בלון גדול שצורתו כטראמפ בדמות תינוק, צעקו "עשה משהו!", והניפו שלטים שעליהם נכתב "השנאה לא רצויה כאן", עצור את הטרור הזה" ו"אתה הסיבה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ