ממשל מדורו בוונצואלה מענה קציני צבא כדי לדכא מרידות

ממשלתו של מדורו טוענת שקציני צבא היו מעורבים בחמישה ניסיונות הפיכה בשנתיים האחרונות. לפחות 250 אנשי צבא, פעילי אופוזיציה ובני משפחותיהם עונו בבתי הכלא מאז 2017. עדויותיהם חושפות ממשל אכזרי וחסר גבולות, ששכח את מחויבותו לזכויות אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדורו בישיבת הפיקוד הבכיר בצבא ונצואלה בקראקס, בחודש שעבר

שבוע לאחר שנעצר על ידי שירות המודיעין של ונצואלה, הופיע רפאל אקוסטה בפני בית המשפט הצבאי. קצין חיל הים לשעבר נראה שבור. הוא ישב בכסא גלגלים ועל גופו נראו סימני עינויים. "עזור לי", הוא מלמל לעורך דינו. אקוסטה מת באותו היום. הוא נקבר שלושה שבועות לאחר מכן, ב-10 ביולי, בניגוד לרצונה של אשתו בחלקה צבאית מבודדת. בני המשפחה הבודדים שהורשו להשתתף בהלוויתו לא ראו את פניו, כי גופו כוסה ביריעת פלסטיק חומה.

סיבת מותו של אקוסטה, כך לפי מסמכים רשמיים שהודלפו ממשרד חוקר מקרי המוות, היא חבלה והתחשמלות. נסיבות מותו שופכות אור על יחסו של ניקולס מדורו לצבאו שלו, ועל ניסיונו לחזק את שליטתו בצבא, ודרכו במדינה כולה. קציני הצבא הבכירים נשבעו אמונים למדורו, אך הידרדרות המצב ההומניטרי בוונצואלה הובילה חלקים מהצבא לפעול נגד שלטונו.

קברו של רפאל אקוסטה בבית קברות בקראקס, בחודש שעבר. קרוביו הבודדים שהורשו להשתתף בהלוויתו לא ראו את פניו, שכוסו ביריעת פלסטיקצילום: ADRIANA LOUREIRO FERNANDEZ / NYT

לטענת הממשלה, בשנתיים האחרונות היו היו לפחות חמישה ניסיונות הפיכה נגד הנשיא שהגיעו משורות הצבא, לרבות ניסיונות התנקשות במדורו. עוד נטען כי כתריסר מזימות דומות נגד השלטון סוכלו בטרם יצאו לפועל, ובאחת מהן היה מעורב אקוסטה יחד עם חמישה אנשי צבא נוספים. 

התקשורת הממלכתית בוונצואלה מכנה את המצב הנוכחי "ניסיון הפיכה מתמשך". תחת תחושת הבהילות הזו מרשה לעצמה הממשלה להפעיל כוח רב נגד "המתנגדים", תוך שימוש במעצרים שרירותיים, אמצעי האזנה וריגול ועינויים. "המתקפות נגד קציני צבא גברו כי הם מהווים איום אמיתי על ממשל מדורו", אמר מנואל כריסטופר פיגורואה, שעמד בראש שירותי המודיעין של נצואלה וערק לארה"ב באפריל.

לפי "הקואליציה לזכויות אדם ודמוקרטיה", ארגון זכויות אדם מקומי, 217 קציני צבא בהווה ובעבר מוחזקים כעת בבתי הכלא במדינה, בהם 12 גנרלים. לפי הארגון, 250 פעילי אופוזיציה, חיילים ובני משפחותיהם עברו עינויים בבתי הכלא מאז 2017. רבים מהם שהו שנים בכלא ללא משפט ורק מעטים הורשעו, אם זכו ליומם בבית המשפט. 

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואידו בריאיון ל-BBC, בחודש שעבר

מעשיה של הממשלה בוונצואלה גררו תשומת לב עולמית בחודש שעבר, כשנציבת האו"ם לזכויות אדם, מישל בשלט, פירסמה דו"ח שפירט את פעולות הממשלה נגד מתנגדיה. אלו כללו שימוש במכות חשמל, חנק בשקיות פלסטיק, הטבעה במים, אלימות מינית, מניעת מזון ומים וחשיפה לטמפרטורות קיצוניות.

מאז עלה מדורו לשלטון בוונצואלה, מתדרדר מצבה של המדינה במדדים כלכליים וחברתיים. לפי האו"ם, כמיליון בני אדם נמלטו מהמדינה בשנים האחרונות בשל המצב ההומניטרי העגום. בעוד מדורו מנסה לשמור על שליטתו בדרג הצבאי הגבוה, בדרגות נמוכות יותר החלו החיילים לחוש במצוקה. "הרעב החל להכות בדרגות הנמוכות של הצבא, והם הפכו יותר מרדנים", אמרה אנה לאונור אקוסטה, עורכת דין מ"הקואליציה" שאינה קרובת משפחה של הקצין רפאל אקוסטה. לדבריה, "הצבא נחלק לאלו שתומכים בממשלה לאלו שלא, ויש חוסר אמון ופחד רב בין שתי הקבוצות ההלו".

מדיניותה של ממשלת מדורו צינית במיוחד לאור העובדה שמדובר בממשלה סוציאליסטית, שהבטיחה לקדם זכויות אדם. מדורו אף חתם על חוק האוסר על עינויים ב-2013. "ממשלה סוציאליסטית אמורה להיות ממשלה הומניסטית, היא לא יכולה לענות אף אדם", אמר הוגו צ'אבס, קודמו של מדורו, ב-2006.

קברו של אוסקר פרז, שוטר שהוביל כוח גרילה נגד ממשלת מדורו, בקראקס. תיעד בשידור חי את מותו בעת מעצרוצילום: Adriana Loureiro Fernandez / NYT

אך הממשלה של מדורו לא עומדת בתנאים שהציבה לעצמה ובאלה שהציבה לה קודמתה. ארגוני זכויות אדם אספו עדויות על עינויים מזעזעים בבתי כלא צבאיים ברחבי המדינה בשנים האחרונות, בהן סיפורו של איש המשמר הלאומי חואן קרלוס קאגואריפאנו, שסבל מפציעות קשות באשכיו לאחר שעונה בכלא. הוא סיפר ששמח שפציעותיו גרמו לדימום כבד, שהבטיח הפסקה - גם אם קצרה - במכות.

מקרה אחר הוא זה של אוסקר פרז, שוטר שהוביל כוח גרילה אנטי-ממשלתי ונתפס בידי כוחות הביטחון בינואר 2018. פרז, שתיעד בשידור חי ברשת חברתית את תפיסתו, נורה 15 פעם מטווח קרוב, למרות שהציע להסגיר את עצמו לידי כוחות הביטחון. 

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ