לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אלפי עובדי איגודים מקצועיים בארה"ב אולצו בשבוע שעבר לבחור אם להגיע לאירוע בו נאם הנשיא דונלד טראמפ במפעל פטרוכימי שנבנה סמוך לעיר פיטסבורג, או להיעדר ממנו – ולהפסיד חלק מהמשכורת שלהם לאותו שבוע.

"ההשתתפות שלכם לא מחייבת", נכתב באיגרת שחולקה לעובדים על ידי אחד מהקבלנים שבונים את המפעל, בשווי מיליארדים, כך לפי העיתון פיטסבורג פוסט גאזט שדיווח לראשונה על הנושא. באיגרת שפירטה את הכללים להשתתפות באירוע נכתב כי רק אלה שיגיעו בשעה שבע בבוקר, יעבירו את כרטיס העובד שלהם וימתינו במשך כמה שעות לנאומו של הנשיא יקבלו תשלום.

הופעתו של הנשיא במפעל הנבנה במחוז ביוור, שם גז טבעי יומר לפלסטיק למגוון שימושים ומוצרים, היתה אמורה לעסוק באנרגיה, אך קשה היה להבדיל בינה לבין עצרות אחרות של הנשיא, פוליטיות במהותן. בנאומו תקף הנשיא שוב ושוב את יריביו הפוליטיים והמשיך להתמרמר על הנושאים הבוערים בעיניו.

בשלב מסוים, טראמפ אמר כי הוא מתכוון לדבר עם כמה ממנהיגי האיגודים המייצגים את העובדים על תמיכה בבחירתו מחדש לבית הלבן ב-2020. "ואם הם לא יתמכו", אמר טראמפ לקהל העובדים, "תצביעו להעיף אותם מהתפקיד כי הם לא עושים את העבודה שלהם".

ריי פישר, דובר מטעם המפעל, הבהיר כי העובדים שלא הופיעו לנאום הנשיא עדיין יקבלו תשלום על שבוע העבודה שלהם, אבל לא כמו אלה שהגיעו ונשארו בעצרת למשך כל היום. אותו יום נחשב, לדברי פישר, כ"יום עיון לעובדים עם נואם אורח שבמקרה היה הנשיא". לפי הפוסט גאזט, לעובדים נאמר כי "כל הבעת התנגדות לנשיא טראמפ לא תתקבל בסבלנות באירוע".

עובדי המפעל מקשיבים לנאומו של טראמפ, בשבוע שעברצילום: ANNA MONEYMAKER / NYT
עובדים מקשיבים לנאום טראמפ ליד פיטסבורג, בשבוע שעברצילום: ANNA MONEYMAKER / NYT

פישר הוסיף כי "אנחנו עושים את זה כמה פעמים בשנה עם כל מיני נואמים. לדבריו, לפני הנאום, עברו העובדים במשך שלוש שעות הדרכה בנושא בטיחות ונושאים אחרים שקשורים לעבודה. "ברור היה שיהיו כאלה שיבחרו לא להגיע לביקור הנשיאותי והם קיבלו אפשרות לעשות זאת ולקבל במקום יום חופש בתשלום. אם מישהו בוחר באפשרות הזו הוא לא יקבל את המשכורת המקסימלית האפשרית לאותו חודש", אמר פישר.

לכתבה של מגי הברמן בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ