ארה"ב משוחחת בחשאי עם גורמי ממשל בוונצואלה לקראת היום שלאחר מדורו

לפי גורם המעורה בשיחות, מטרת האמריקאים להגביר את הלחץ על נשיא ונצואלה ולעודד מרידות נגדו מתוך מפלגתו. בין השאר, ארה"ב יצרה קשר עם ראש האסיפה החוקתית, השני בכוחו רק למדורו

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאביו (מימין) ומדורו, החודש בישיבת האסיפה החוקתית בקראקס
לוגו אי-פי

ארה"ב פתחה ערוץ תקשורת חשאי עם אחד האנשים החזקים בוונצואלה, שני רק לנשיא ניקולס מדורו, ועם גורמים אחרים בממשלתו. דיוסדדו קאביו, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, נפגש בחודש שעבר בקראקס עם אדם המקורב לממשלו של דונלד טראמפ, כך אמר גורם המעורה בפרטים לסוכנות הידיעות אי-פי.

הרקע לשיחות הוא חששם של פוליטיקאים וגורמי ממשל בכירים בוונצואלה מהיום שלאחר נפילת מדורו. לא ברור אם השיחות, שהתקיימו לראשונה בחודש יולי, נערכו באישורו של מדורו או בלי ידיעתו. שמו של המגשר לא פורסם מחשש לשלומו ולעתיד השיחות, שאמורות להמשיך בקרוב.

תומכי הממשלה מפגינים נגד הסנקציות האמריקאיות, החודש בקראקסצילום: Ariana Cubillos/אי־פי

השפעתו של קאביו, בן 56, על הממשלה וכוחות הביטחון בוונצואלה עלתה בתקופה האחרונה, עם התרופפות שלטונו של מדורו והחשש מהדחתו. עם זאת, מערכת היחסים של הפוליטיקאי הוותיק עם ארה"ב איננה פשוטה: וושינגטון האשימה את קאביו במעורבות בפרשות שחיתות, סחר בסמים ואפילו באיומי רצח נגד סנאטור אמריקאי.

נציג ארה"ב לשיחות עם קאביו אמר שבוושינגטון לא מתכננים לסייע לו להחליף את מדורו או לשפר את מצבו בשום צורה. המטרה של האמריקאים היא להגביר את הלחץ על מדורו מאחורי הקלעים ולעודד מרידות נגדו מתוך מפלגתו. ערוצי תקשורת חשאיים אחרים נפתחו מול גורמים אחרים בממשל מדורו. 

מנהיג האופוזיציה גואידו בביקור בעיר הולדתו, בתחילת החודשצילום: Leonardo Fernandez/אי־פי

גורם אחר טען כי ארה"ב נואשת לבסס קשר עם מקורבי מדורו והתעקש שקאביו לא היה נפגש עם נציג אמריקאי בלי אישור ממדורו. לפי המקור, קאביו היה מסכים להיפגש עם האמריקאים רק אם בממשל היו מאמינים שהפגישה תסייע להסרת הסנקציות האמריקאיות על ונצואלה. החודש הטילה ארה"ב סנקציות נוספות על המדינה המתפרקת, שחווה משבר הומניטרי מסכן חיים.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, קאביו הגיע מוכן לפגישה הראשונה ונראה שהוא מבין את הבעיות הפוליטיות במדינתו. מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, חואן גואיידו, שמדינות רבות בעולם הכירו בו כמנהיגה הלגיטימי של המדינה, לא הצליח לסחוף אחריו את הצבא וניסיון ההפיכה שהוביל נכשל. עם זאת, מדורו חלש מדי כדי להציל את כלכלת ונצואלה מקריסה מוחלטת. 

מכיוון שהשיחות בין הממשלה לבין האופוזיציה, בתיווך נורווגיה, לא הניבו פירות עד כה, בארה"ב ובעולם מחפשים פתרונות אחרים למשבר. ארה"ב הכריזה בעבר כי תציע סיוע לבכירים בממשל מדורו אם יפעלו באופן "ברור ומשמעותי" כדי לסיים את שלטונו. קאביו, שמשמש כראש האסיפה החוקתית בוונצואלה - בית הנבחרים הנשלט על ידי אנשי מדורו - יכול להודיע על הדחת הנשיא מתפקידו. עם זאת, לא נראה שהוא שוקל צעד כזה בלי תוכנית מוסכמת על כל הצדדים לסיום שלטונו של מדורו.

לתחקיר המלא של אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ