רויטרס
אי-פי

משטרת ניו יורק הודיעה היום (שני) כי השוטר שגרם למותו של הגבר השחור אריק גארנר בזמן מעצר ב-2014 פוטר מתפקידו. השוטר, דניאל פנטלאו, הושעה מתפקידו בתחילת החודש, לאחר שבית דין משמעתי פסק כי יש לפטרו. בטרם השעייתו הוא הוגבל לתפקידים משרדיים בלבד.

פנטלאו תועד אוחז בגארנר בצווארו וחונק אותו, תוך הפעלת כוח חריג ובזמן שהוא צועק שאינו יכול לנשום. זאת, בזמן מעצר בחשד שמכר סיגריות בודדות בטיילת בסטטן איילנד בניגוד לחוק. בנוסף לפנטלאו נראים בסרטון ארבעה שוטרים נוספים המסייעים במעצרו. מותו של גארנר היה אחד המקרים שהביאו לעליית תנועת Black Lives Matter שמחתה נגד אלימות שוטרים כלפי שחורים.

דיווח של רשת ABC על פתיחת החקירה בעקבות מותו של גארנר, ב-2014

חבר מושבעים גדול קבע ב-2014 כי אין להעמיד את פנטלאו לדין פלילי ובחודש שעבר מסרו תובעים פדרליים כי אין די ראיות כדי להמשיך בהליכים המשפטיים נגדו. ב-2015 הגיעה עיריית ניו יורק להסדר עם משפחתו של גארנר ושילמה להם 5.9 מיליון דולר כדי שלא יגישו תביעה אזרחית.

אחת מבנותיו של גארנר, אמרלד סנייפס, הודתה היום למפקד משטרת ניו יורק, ג'יימס אוניל, על ההחלטה לפטר את פנטלאו ועל כך "שעשה את הדבר הנכון". אולם, לדבריה, מאבקה של משפחתה להשיג צדק בפרשה טרם הסתיים. בתו של גארנר הוסיפה כי המשפחה דורשת שיינקטו צעדים גם נגד השוטרים האחרים שהיו נוכחים בזמן מעצרו של אביה, וכי יש לאסור בחוק את צורת הריתוק שבה השתמש פנטלאו כדי להצמידו לקרקע.

מסיבת העיתונאים שערכה בתו של גארנר, היום

איגוד השוטרים של ניו יורק מתח ביקורת על ההחלטה, והאשים את מפקד המשטרה "בהעדפת שיקולים פוליטיים ואישיים על פני טובת השוטרים שהוא מתיימר להנהיג". לדברי נשיא האיגוד, פטריק לינץ', המפקד אוניל "יגלה מחר בבוקר ששונאי השוטרים לא יסתפקו בהחלטתו, אבל זה כבר יהיה מאוחר מדי".

מותו של גארנר וההתקדמות האיטית בחקירת המקרה עוררו מחאה נרחבת נגד ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו, שאף השפיעה על ניסיונותיו להתמודד בבחירות המקדימות לנשיאות במפלגה הדמוקרטית. לאחר ההודעה על פיטוריו של פנטלאו מסר דה באלזיו כי "הצדק נעשה, ההליך היה הוגן ונטול פניות".

מפקד משטרת ניו יורק ג'יימס אוניל מודיע על פיטוריו של פנטלאו, היום. באיגוד השוטרים תקפו את ההחלטהצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

תיעוד מעצרו של גארנר שהופץ ברשת הראה כי הוא סירב להיאזק ובתגובה החל פנטלאו לאחוז בצווארו. גארנר, בן 43 ואב לשישה, סבל מאסטמה ומבעיות לב. בסרטון המעצר הוא נשמע צועק "בבקשה עזוב אותי" ו"אני לא יכול לנשום", בזמן שפנלטאו מצמיד אותו לקרקע. מותו נקבע זמן קצר לאחר מכן בבית חולים. 

בדו"ח הנתיחה המשפטית נקבע כי גארנר לא מת כתוצאה מחניקתו בידי פנטלאו, אלא "כתוצאה מלחץ שהופעל על חזהו וצווארו בעת ששכב בצורה אופקית על הקרקע". עוד נכתב בדו"ח כי האסטמה, השמנת היתר ובעיות הלב שמהן סבל "תרמו למותו". עורך דינו של פנטלאו טען כי שיטת הריתוק שהפעיל על גארנר היא טכניקה מקובלת בנהלי המשטרה וכי לא מדובר בחניקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ