קורבן אונס מאל סלוודור שילדה עובר מת והורשעה בהריגתו זוכתה ושוחררה מהכלא

אוולין ביטריס הרננדס, בת 21, לא ידעה שהיא בהריון כשילדה עובר מת בשירותים בכפרה ואיבדה את הכרתה. כמעט שלוש שנים אחרי שהורשעה ונכנסה לכלא, שופט הורה על משפט חוזר ופסק לטובתה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרננדס מודה לפעילות לאחר זיכויה, אתמול
לוגו גרדיאן
גרדיאן

צעירה מאל סלוודור שנכנסה להריון כתוצאה מאונס, ילדה תינוק מת והורשעה בהריגתו  זוכתה אתמול (שני) מכל האישומים נגדה ושוחררה מהכלא. אוולין ביטריס הרננדס, בת 21, היתה במאסר שנתיים ותשעה חודשים לפני שבית המשפט ביטל את הרשעתה ברצח בשל מחסור בראיות והורה על משפט חוזר. התביעה ביקשה להחזירה למאסר לתקופה של 40 שנה, אך השופט פסק לטובתה.

אל סלוודור, אחת משלוש מדינות באמריקה הלטינית שאוסרות לחלוטין על הפלות, נוטה להאשים ברצח נשים שאיבדו את תינוקן בהפלה או ילדו תינוק מת בחשד שעשו זאת במכוון. "תודה לאל, הצדק נעשה", אמרה הרננדס לעשרות הנשים שחיכו מחוץ לבית המשפט לאחר זיכויה, "אני מודה לכן שהגעתן לכאן", הוסיפה, והודתה גם לדיפלומטים זרים שליוו את הפרשה.

פעילות חוגגות את זיכויה של הרננדס, אתמולצילום: JOSE CABEZAS/רויטרס

הרננדס ילדה את התינוק ב-2016, כשהיתה בשבוע ה-32 להריונה. היא נאנסה על ידי חבר כנופיה כשהיתה בתיכון, ולא ידעה שהיא בהריון. כשהחלה להרגיש כאבים חזקים בבטנה הלכה לשירותים בכפרה, שם ילדה תינוק ללא רוח חיים. אמה מצאה אותה מעולפת ליד השירותים. הרננדס ואמה טענו שתיהן שלא הבינו שהיא ילדה תינוק לפני שהתעלפה, אך התביעה התעקשה שהן משקרות והגישה נגד הצעירה כתב אישום.

הרננדס הואשמה ברצח כי "לא עשתה מספיק כדי להגן על התינוק שלה". התובעים האשימו אותה בהפקרתו של התינוק, שלטענתם נולד חי. "אנחנו חושבים שהחלטת השופט היתה מאוד הוגנת", אמרה עורכת דינה של הרננדס, ברטה מריה דליאון, "הוא אמר שלא היתה שום דרך להוכיח שנעשה כאן פשע, ויש לזכות אותה". 

נשים באל סלוודור שמורשעות בביצוע הפלות עומדות בפני עונשי מאסר של שנתיים עד שמונה שנים. לעתים קרובות, נשים שמגיעות לבתי החולים לאחר הפלה טבעית מואשמות בהריגה או ברצח, פשעים שנושאים עמם עונשי מאסר כבדים הרבה יותר, של 30 או 40 שנה. הנשים הללו הן בדרך כלל צעירות, עניות או קורבנות אונס.

אל סלוודור היא מדינה דתית אדוקה, ו-80% מאוכלוסייתה בת השישה מיליון מגדירים את עצמם כקתולים או נוצרים אוונגליסטים. החברה באל סלוודור מאוד שמרנית ואחוזי הפשיעה בה גבוהים. מדי שנה, כ-25 אלף נשים נכנסות להריון כתוצאה מאונס במדינה, ועל פי הערכות ארגוני סיוע, אלפי נשים עוברות הפלות לא חוקיות מדי שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ