טראמפ: יהודים שמצביעים למפלגה הדמוקרטית - בורים או לא נאמנים

נשיא ארה"ב תקף את שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות שכניסתן נאסרה לישראל, ואמר: "לאן נעלמו הדמוקרטים?" קודם לכן כינה אחת מהן "אנטישמית" והוסיף כי הוא "לא מאמין לדמעות שלה"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ, היום. רוב מוחלט של היהודים בארה"ב תומך בדמוקרטים
אמיר תיבון
אמיר תיבון

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (שלישי) כי יהודים שמצביעים למפלגה הדמוקרטית הם "בורים או לא נאמנים". במהלך פגישה עם נשיא רומניה, קלאוס יוהאניס, תקף טראמפ את אנשי המפלגה שהגנו על חברות הקונגרס רשידה טליב ואילהאן עומאר, לאחר שנאסרה כניסתן לישראל, והוסיף: "לאן נעלמה המפלגה הדמוקרטית? מתי היא החלה לתמוך בשתיהן על חשבון מדינת ישראל?"

טראמפ התייחס גם לקריאתה של עומאר אתמול להתנות את מתן הסיוע לישראל בהפסקת בנייה בהתנחלויות, ואמר: "לפני חמש שנים, אפילו לפני שלוש שנים... אפילו האפשרות לדבר על הפסקת הסיוע לישראל בגלל שתי נשים ששונאות את ישראל ואת היהודים... אני לא מאמין שאנחנו מדברים על זה". קודם לכן תקף בטוויטר את טליב, שסירבה להיכנס לישראל לאחר שהוטלו עליה הגבלות, וכתב: "אני לא מאמין לדמעות שלה. צפיתי באלימות שלה, בטירוף שלה ובעיקר במלותיה במשך זמן רב מדי. היא שונאת את ישראל ואת כל היהודים. היא אנטישמית". 

רוב יהודי ארה"ב מצביעים למפלגה הדמוקרטית: בבחירות האמצע שנערכו אשתקד, הדמוקרטים זכו ל-80% מקולות היהודים. לעומת יותר מ-30 חברי קונגרס דמוקרטים-יהודים, רק שני רפובליקנים הם ממוצא יהודי. סקר של מכון המחקר "גאלופ" שפורסם במארס הראה כי מעמדו של טראמפ בעיני היהודים היה הנמוך ביותר בקרב הקבוצות הדתיות שנבדקו. לפי הסקר, המבוסס על שיחות עם 978 יהודים אמריקאים, רק 26% מהנשאלים תמכו בהתנהלות טראמפ כנשיא, ו-16% הגדירו עצמם רפובליקנים. 

אתמול תקפו טליב ועומאר את ממשלת ישראל לאחר שנאסרה כניסתן לארץ. "זה מצער שנתניהו למד מטראמפ", אמרה טליב, שדמעה כשסיפרה על קרובי משפחתה המתגוררים בגדה המערבית ועל חוויותיה שם. "אנשים המומים מכך שזה קרה לנו, חברות קונגרס, אבל יש אמריקאים רבים שלא יכולים לבקר את בני משפחותיהם". חברת הקונגרס הוסיפה: "סבתי אמרה לי שאני התגשמות החלום שלה, אז למה שאכנס לכלוב ואשפיל את ראשי, כשהעובדה שנבחרתי לתפקיד השיבה לה את כבודה? אז בדמעות, בשלוש בבוקר, כולנו החלטנו כמשפחה שלא אוכל לנסוע עד שלא אעשה זאת כחברת קונגרס חופשייה".

אילהאן עומאר ורשידה טליב במסיבת עיתונאים, אתמולצילום: Jim Mone/אי־פי

כבר בשבת, יום לאחר שטליב החליטה כי לא תיכנס לישראל, תקף אותה טראמפ בטוויטר וכתב: "ישראל התייחסה בכבוד ובחביבות לרשידה טליב, והרשתה לה לבקר את 'סבתא' שלה". הוא הוסיף: "המנצחת האמיתית היחידה מכל הסיפור היא סבתא של טליב. היא כבר לא צריכה לראות אותה! ישראל נהגה כראוי. ישראל נתנה לטליב רשות לבקר, והיא סירבה באופן גס רוח - פרובוקציה מוחלטת". 

נתניהו סירב לאפשר לחברות הקונגרס להגיע לישראל בנימוק שתכלית הביקור היא "חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל". קודם לכן אמר טראמפ כי ישראל תגלה חולשה אם תתיר את כניסתן של השתיים. בכיר המעורה בנושא אמר ל"הארץ" לפני קבלת ההחלטה כי ישראל נוטה שלא לאפשר את הביקור בשל מורת רוחו של טראמפ. הצעד של נתניהו עורר ביקורת חריפה גם בקרב אישים וארגונים הנמנעים מביקורת פומבית על ישראל בדרך כלל. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה שההחלטה היא מתחת לכבודה של ישראל. גם השדולה למען ישראל בארה"ב, איפא"ק, פרסמה הודעת גינוי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ