דו"ח: ראש ה-FBI לשעבר הפר את נהלי הבולשת כשהדליף את שיחותיו עם טראמפ

חקירה שנערכה במשרד המשפטים מצאה שג'יימס קומי פעל בניגוד למדיניות ה-FBI בטיפול במזכרים המתעדים את שיחותיו האישיות עם נשיא ארה"ב: "לא עדכן שהחזיק בכמה מהמזכרים בכספת בביתו"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קומי וטראמפ, ב-2017
לוגו אי-פי

ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר, הפר את המדיניות של הבולשת הפדרלית בטיפול במזכרים המתעדים את שיחותיו האישיות עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כך קובע דו"ח שפרסם היום (חמישי) המפקח הכללי במשרד המשפטים.

החקירה שניהל משרד המפקח הכללי במשרד המשפטים מצאה שקומי הפר את כללי ה-FBI כשהעביר מזכר אחד שהכיל מידע לא מסווג לחבר שלו עם הוראות לחלוק את תוכנו עם עיתונאי. עוד נכתב בדו"ח כי לאחר הדחתו של קומי מתפקידו ב-2017, הוא לא עדכן את הבולשת הפדרלית שהוא החזיק בכמה מהמזכרים בכספת בביתו.

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי מעיד בוועדת המודיעין של הסנאט, ב-2017צילום: Alex Brandon/אי־פי

מדובר בשבעה מזכרים שאותם חיבר קומי בין ינואר 2017 לאפריל 2017 בנוגע לשיחות שקיים עם טראמפ ושלדעתו היו חריגות. שיחה אחת התקיימה בארוחת ערב שבה קומי טען שטראמפ ביקש ממנו להיות נאמן לו, ושיחה אחרת נערכה בחדר הסגלגל כמה שבועות לאחר מכן. לטענת קומי, טראמפ ביקש ממנו באותה שיחה אישית להפסיק את חקירת ה-FBI נגד היועץ לביטחון לאומי לשעבר שלו מייקל פלין.

שבוע לאחר הדחתו מראשות ה-FBI, קומי העביר עותק של המזכר שהכין בקשר לפלין לעורך דינו וחברו דן ריצ'מן. הוא הנחה את ריצ'מן לחלוק את תכניו עם כתב מסוים בניו יורק טיימס. קומי אמר שהוא רצה לפרסם בפומבי את פרטי השיחה עם הנשיא בתקווה שבכך יניע את מינויו של חוקר מיוחד שיוביל את חקירת הקשרים בין רוסיה לבין קמפיין הבחירות של טראמפ. ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר מונה לתפקיד יום לאחר שהסיפור התפרסם בתקשורת.

משרד המפקח הכללי במשרד המשפטים האמריקאי מצא פגם בהתנהלותו של קומי. "לקומי היו כמה אפשרויות חוקיות אחרות שהיו זמינות בפניו כדי לפעול בזכות המינוי של חוקר מיוחד, מה שלדבריו היתה המטרה שלו בחשיפת הסיפור", נכתב בדו"ח. "מה שלא היה מותר זה חשיפה לא מורשית של מידע חקירתי רגיש, שהושג במהלך תעסוקה ב-FBI, כדי להשיג תוצאה רצויה מבחינה אישית".

טראמפ בפסגת ה-G7 בביאריץ שבצרפת, שלשוםצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר�

משרד המשפטים האמריקאי כבר החליט שלא להעמיד את קומי לדין בפרשת המזכרים. קומי הגיב לדו"ח בטוויטר וכתב שהמפקח הכללי במשרד לא מצא שום הוכחה שהוא או שאחד מעורכי דינו שיתפו מידע מסווג כלשהו עם כלי תקשורת חדשותיים.

"אני לא צריך התנצלות פומבית מאלה שמשמיצים אותי, אבל הודעה מהירה שבה כתוב 'סליחה ששיקרנו לגביך' היתה יכול להיות נחמדה", כתב ראש ה-FBI לשעבר ברשת החברתית. "ולכל אלה שבילו שנתיים בלומר שאני 'אלך לכלא' או שאני 'שקרן ומדליף', תשאלו את עצמכם מדוע אתם עדיין נותנים אמון באנשים שנתנו להם מידע רע במשך זמן כה רב, כולל הנשיא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ